Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Havuz Güvenlik Örtüleri: Doğru Olan Nasıl Seçilir?

Havuzunuzu sezon için kapatmaya hazır olduğunuzda, sezon dışında havuzunuzun sağlıklı kalmasını sağlamak için birkaç işlem yapmanız gerekecektir. Havuzu ve suyu temizleyecek, kış kimyasalları ekleyecek ve son adım olan havuzunuzu kaplamadan önce birkaç şey daha yapacaksınız. Ama doğru tipte bir örtü mü kullanıyorsunuz?

Kapalı sezonda en iyi seçeneğiniz bir güvenlik örtüsüdür. Sadece havuzunuzu korumakla kalmaz, aynı zamanda hayvanların ve küçük çocukların -ya da gerçekten herhangi birinin- güvenli olmayan bir örtünün altına düşmesini ve altında sıkışmasını önler.

Önceden sadece iki seçeneğiniz vardı: ağ tipi örtüler veya katı olanlar. Ancak artık ağ ve tek parça örtülerin en çok arzu edilen özelliklerinden bazılarını birleştiren üçüncü bir seçeneğiniz de var: hibrit güvenlik örtüleri. Her tür havuz güvenlik örtüsü hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuzda, havuzunuz için en iyisini seçebileceksiniz.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 14

Havuz Güvenlik Örtüleri: Havuz Ekipmanlarının Herkülü

Bunları düzgün bir şekilde taktıktan sonra, arabanızı bazı havuz güvenlik örtülerine sürebilirsiniz ve araç suya düşmez. Bu, Cumartesi gecenizi geçirmek için oldukça heyecan verici bir yol gibi görünse de, yine de bunu denemenizi önermiyoruz. .

DİKKAT: Cidden, lütfen bunu yapmayın. Tüm havuz güvenlik örtüleri eşit yaratılmamıştır ve bazıları diğerlerinden çok daha güçlüdür. Ağırlık kapasiteleri ayrıca doğru şekilde takılmalarına ve çok sayıda başka değişkene bağlıdır. Havuz örtünüzü sadece amacına uygun olarak kullanın.

Mesele şu ki, şiddetli bir fırtına sırasında birkaç dal veya yapraktan daha büyük bir şey - örneğin, büyük bir ağaç uzuvları - havuzunuza düşerse, güvenlik örtüsü onu destekleyecek ve siz yapabilene kadar sudan uzak tutacaktır.

Havuz örtünüzden beklenti, suya girmek için kapağın kenarının altına hiçbir şeyin tırmanamayacağıdır. Ancak bu, büyük ölçüde örtünün ne kadar gergin olduğuna ve ne kadar iyi kurulduğuna bağlı olacaktır. Bazı yaratıklar en küçük alanlardan geçmeyi başarabilir, bu nedenle suda birkaç yeni arkadaş bulmadan havuzunuzu açamayabilirsiniz.

Ağ (Mesh) Havuz Güvenlik Örtüleri: Güçlü, Hafif

Genellikle daha uygun fiyatlı seçeneklerden biri olan ağ güvenlik örtüsü, uygun bakımla 15 yıl veya daha uzun süre dayanabilir. Oldukça hafiftirler, bu nedenle tüm güvenlik örtüleri türleri arasında en kolay yönetilebilir olanlardır. Daha hafif olmalarına rağmen, ağ örtüler genellikle binlerce kiloyu destekleyebilir.

Ağ (Mesh) Havuz Güvenlik Örtüleri Nasıl Çalışır?

Örtünün üstünde su birikmesini önlemek için tasarlanan file örtüler, yağmurun ve eriyen karın havuzunuza akmasını sağlar. Bununla birlikte, ağ, döküntülerin üstüne yerleşmesine izin verecek kadar sıkı dokunmuştur. Yağmur geçse bile, bahar geldiğinde havuzunuzun dibinde sopa, yaprak ve böcek olmayacak. Bununla birlikte, ağ örtü toz ve kire karşı dayanıklı olmadığı için havuzunuzu açtığınızda süpürecek ince bir tortunuz olacaktır. Ağ güvenlik örtüleri, güneş ışığı söz konusu olduğunda özelliklerine göre değişir. Bazıları güneşin yıkıcı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı dayanıklıdır. Diğerleri, güneş ışığının yüzde 99'unu engellemek için yaratılmıştır.

Neden güneş ışığını havuzunuzdan uzak tutmak istiyorsunuz? Güneş havuzunuzu ısıtmaya yardımcı olmaz mı? Elbette, ve bu gerçekten havuzu kullandığınızda harika. Ancak sezon dışı, zararlı olabilir.

Güneş ışığı, yosun büyümesi için kritik bir bileşendir. İstediğiniz son şey, havuzunuzu yosunlar için dev bir seraya dönüştürmektir. Havuzunuzu kapatmadan önce suyunuzda uzun süre kalacak bir yosun öldürücü (yosun öldürücü) veya yosun önleyici (yosun önleyici) ekleyin. Bu şekilde, kapağınızı hiç çıkarmanıza gerek kalmadan sezonun büyük bir bölümünde yosunlarla savaşırsınız.

Bu arada zaten yosun varsa havuzunuzu henüz kapatmayın! "Yeşil" olarak kapatırsanız, alglerin aylarca kontrolsüz büyümesine izin vererek, gelecek sezon açtığınızda temizlemeniz gereken daha büyük bir karmaşa bırakırsınız. Bunun yerine önce havuz yosunlarından kurtulun, ardından su kristal berraklığındayken havuzunuzu kapatın.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 16

Ağ (Mesh) Havuz Güvenlik Kapağı Nasıl Kurulur

Güneş havuz örtüleri su yüzeyinde yüzer. Bazen büyük su torbaları tarafından yerinde tutulan örtüler kullanılabilir. Ancak havuz güvenlik örtüleri gergin bir şekilde gerilir ve ardından yerine bağlanır.

DİKKAT: Bir havuz güvenlik örtüsünün birincil amacı güvenlik olsa da, kazaları önleme yeteneğinin çevre koşullarıyla çok ilgisi vardır. Örneğin, şiddetli bir yağmurdan sonra havuzun su seviyesi yüksekse, güvenlik örtüsünün üstünden havuza batmak mümkün olabilir. Kapağınızın çevresinde daima dikkatli olun.

Örtünüzün havuzunuza uymasını sağlamanın ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamıyoruz. Bunu yapmak için havuzunuzu en geniş ve en uzun yerlerinden ölçün. Ardından, doğru boyut ve şekilde bir örtü seçin.

Yerleşik su özelliklerine veya diğer özel hususlara sahipseniz, üreticinin ne önerdiğini kontrol etmeniz gerekir. Bazı örtüler, bu tür engellerin oluşturduğu boşlukları önlemeye yardımcı olan paneller içerir.

Kış aylarında havuzunuzun çevresinde insanların güvende olduğundan emin olmanın tek yolu, güvenlik örtülerini doğru şekilde takmaktır. Onları sabitleyen donanım doğru şekilde kurulmazsa, onu yerinde tutan kayışlar pek yardımcı olmaz. Kurulum, yer altı ve yer üstü havuzları arasında biraz farklılık gösterir.

Bir betonarme havuzunuz varsa, doğrudan havuz kenarına çapa takacaksınız. İlk olarak, çapaların nereye yerleştirileceğini işaretlemek için kapağınızla birlikte gelen planı takip edin. Ardından, işaretlerinize delikler açın. Kum üzerinde çimento, ahşap veya döşeme taşlarınız varsa, havuz güvertenize özel donanıma ihtiyacınız olacaktır.

Su özellikleri ayrıca havuz örtüsü üreticisinden alabileceğiniz özel donanım gerektirecektir. Talimatlara göre tüm ankrajları takın, ardından yayları ankrajlara takın. Örtünüz, yayları çapaya uzatmak için kullanılan bir aletle birlikte gelir. Çünkü onları elle germek için çok sıkılar.

Betonarme havuzunuzun kenarında yeterince yer yoksa, ankrajların yerleştirileceği yerlere beton temeller dökebilirsiniz. En az iki metrelik havuz kenarı zeminine sahip bir betonarme havuzunuz varsa, havuz kenarına sabitlediğiniz özel braketlere sahip bir ağ güvenlik örtüsü satın alabilirsiniz. Kayışları kenar boyunca çekecek ve kayışın ilmekli ucunu kenardaki mandalın üzerinden kaydırmak için özel bir alet kullanacaksınız.

DİKKAT: Tecrübeli bir kendin yap ustası olsanız bile, havuz güvenlik kapağınızın doğru oturması ve doğru takılması işlevi için kritik öneme sahiptir. Bu alanlardan herhangi birindeki bir hata, kaza olasılığını artırır. Havuz güvenlik örtüsünü kendiniz takmak ve kurmakla ilgileniyorsanız, Pekcan Havuz gibi havuz bakımında profesyonellerin olduğu bir havuz firmasından yardım almayı düşünün.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 37

Ağ (Mesh) Havuz Güvenlik Örtüsü Bakımı

Havuzunuzu bir kez örttüğünüzde, onu bahara kadar kendi haline bırakıyorsunuz, değil mi? Tam olarak değil. Küçük bir temel bakım, örtünüzün ömrünü uzatacak ve havuzunuzu koruyacaktır. Kar yağışlı bir yerde yaşıyorsanız, havuz örtünüzdeki karı temizlemeniz gerekir. Toplanmadan önce bir süpürgeyle itmek en iyisidir. Kar, özellikle alt tabaka donduğunda çok ağır olabilir. Güvenlik örtünüzü düzenli olarak fırçalamak, çapalarınızın sürekli stresten dolayı yırtılmasını, yırtılmasını ve tahribatını önleyecektir. Çok fazla kar yağmazsa, bir yaprak üfleyici ile ağ örtünüzün üstündeki kuru kalıntıları üfleyebilirsiniz. Havuzunuzu yeniden açtığınızda, uzun süre dayanabilmesi için ağ güvenlik örtünüzü çıkardığınızdan, temizlediğinizden ve düzgün şekilde sakladığınızdan emin olun.

Katı-Sağlam Havuz Güvenlik Örtüleri: Havuzunuz İçin Bir Fedai

Havuzunuzla güneş, yağmur, kar ve moloz arasında geçirimsiz bir bariyer, sağlam güvenlik örtüleri size daha temiz bir havuz açılışı vaat ediyor. Bu adamdan hiçbir şey geçmiyor. Havuzunuza herhangi bir su sızmasına izin vermedikleri için, örtünün üstünden su düzenli olarak pompalanmalıdır. Bu ekstra bakıma rağmen, bazı yararlı faydalar sunarlar.

Katı Havuz Güvenlik Örtüleri Nasıl Çalışır?

File örtüler havuz suyunuza biraz güneş ışığı ve tortu girmesine izin verirken, katı güvenlik örtüleri hepsini engeller. Bu, tüm kış havuzunuzun dibinde kir toplamayacağınız anlamına gelir. Ayrıca, güneşi ve rüzgarı engelleyerek yosun büyümesi ve buharlaşması engellenecektir. Ancak drenaj eksikliği, kapağınızın ortasında dev bir su birikintisi oluşturabilir. Bu suyu bekletmek sadece kapağa zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda onu çıkarmayı neredeyse imkansız hale getirir. Aynı zamanda, bir havuz güvenlik örtüsü ile önlemeye çalıştığınız şey olan boğulma tehlikesi de oluşturur.

Katı güvenlik kapaklarının ağdan daha pahalı olmasının bir nedeni, tipik olarak bir havuz kapağı pompasıyla birlikte gelmeleridir. Bu pompayı kapağın üstüne, suyun toplanma eğiliminde olduğu ortasına koyacaksınız. Bu olduğunda, pompa ondan kurtulur.

Otomatik pompalar, su biriktiğinde kendiliğinden devreye girer, ancak biraz daha pahalıya mal olurlar. Manuel pompalar bütçe dostu bir alternatiftir. Her ikisi de kapağınızda su birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 53

Katı Havuz Güvenlik Kapağı Nasıl Kurulur?

En iyi uyumu elde etmek için, havuzun en uzun ve en geniş kısımlarını ölçerek başlayın, ardından havuzunuza en uygun şekli ve boyutları seçin. Örtünüzü seçerken basamakların veya merdivenlerin yerini dikkate alın. Katı bir güvenlik örtüsü, bir örgü kapakla aynı şekilde takılır.

Yine, kapağın düz durmasını engelleyen su özellikleri, merdivenler veya başka şeyler varsa, üreticiyle iletişime geçerek kapağın tam olarak oturduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Farklı havuz kenarı-güverte tipleri, ankraj montajı için de özel donanım gerektirebilir.

DİKKAT: Havuz kenarı güverte tipiniz için hangi donanıma ihtiyacınız olduğundan veya havuz güvenlik örtüsü engellerin etrafına nasıl takacağınızdan emin değilseniz, kapağın doğru takıldığından emin olmak için bir profesyoneli aramayı düşünün. Yanlış kurulum kaza olasılığını artırır.

Katı Havuz Güvenlik Örtüsü Bakımı

Diğer havuz örtülerinde olduğu gibi, çöpleri düzenli olarak üflediğinizden veya fırçaladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Sağlam güvenlik kapağınızın üzerinde kar veya buz birikmesine izin vermediğinizden emin olun çünkü kapağa, örtü pompanıza, ankrajlara ve hatta havuzun kendisine zarar verebilir. Katı güvenlik kapağınızı çıkarma, temizleme ve saklama işlemi, katı güvenlik örtüsü havuzun üzerindeyken temizleyebilmeniz dışında, file örtü ile benzerdir.

Gerekirse su, fırça ve hafif deterjan kullanın. Sabunu ve kalıntıları bir hortumla durulayabilir, ardından tüm sabunlu suyu çıkarmak için pompayı kullanabilirsiniz.

Katı güvenlik örtünüzü çıkarma ve saklama zamanı geldiğinde, kapağa bağlı olarak çok ağır olabileceğinden en az iki güçlü kişiye ihtiyacınız olabilir. Bazı katı örtüler daha hafif malzemeden yapılmıştır, bu da bu görevi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Havuz Örtüsü Pompa Bakımı

Mesh ve katı güvenlik örtüsü bakımı arasındaki en önemli fark havuz kapağı pompasıdır. Bazı pompalarda, onları yerinde tutmak için askı kabloları bulunurken, diğerlerinde gerektiğinde pompayı çekmek için bir ip bulunur.

DİKKAT: Pompanızı asla güç kablosundan tutarak çekmeyin. Elektrik artı su tehlike demektir.

Örtü pompaları, suyu ihtiyacınız olan her yere yönlendirebilmeniz için standart bir hortuma takılır. Örtü pompaları, saatte metreküp olarak derecelendirilmiştir; bu, örtü üzerinde biriken suyu masrafsız tutmak için ne sıklıkta çalışması gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

Pompanız ister manuel ister otomatik olsun, düzgün çalıştığından emin olmak için sezon dışında kontrol etmeniz gerekir. Pompanızda filtreler olsa bile tıkanabilir ve su pompalamayı durdurabilir.

Pompanızın kullanım kılavuzuna göre süzgeci, filtreleri ve diğer parçaları periyodik olarak çıkarın ve her şeyi iyice temizleyin. Bir tıkanıklıktan şüpheleniyorsanız ancak bulamıyorsanız, pompanızı bir kova suya koyup çalıştırmayı deneyin. Hortumunuz tıkanmış olabilir, onu dış mekan musluğuna takın ve ardından suyu açın. Bu, onu temizlemeye yardımcı olabilir.

Kış sıcaklıklarının düzenli olarak donma noktasının altına düştüğü bir iklimde yaşıyorsanız, sıcaklık yükselene kadar pompanızı içeride tutmanız gerekebilir. Pompanızı bir buz bloğunda donmaya bırakmak iyi bir plan değildir.

Havuzunuzu açma zamanı geldiğinde, suyu ağ güvenlik örtüsü kullanmış olmanıza göre daha berrak ve temiz bulacaksınız. İlkbaharda havuzunuzu açarken zamandan tasarruf etmek ana hedefinizse, sağlam bir güvenlik örtüsü sizin için en iyi seçim olacaktır.

Hibrit Havuz Güvenlik Örtüleri: Her İki Dünyanın En İyisi

Tüm sezon boyunca suyu boşaltmak zorunda kalmadan sağlam bir havuz örtüsünün avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, hibrit güvenlik örtüsü tam size göredir. Bir pompa kullanmak yerine, hibrit kapaklar, suyun havuzunuza akmasını sağlayan ağ panellere sahiptir.

Hibrit Havuz Güvenlik Örtüleri Nasıl Çalışır?

Kuzenlerinin tüm güvenlik özelliklerine sahip olan hibrit örtüler, UV ışınlarının çoğunu engellerken, en ince silt dışında tüm kalıntıları dışarıda tutar. Ortadaki bir ağ panel (veya bir dizi ağ panel) dışında, tıpkı katı güvenlik örtülerine benziyorlar.

Ağ çok sıkı dokunmuştur, bu nedenle su havuzunuza akar, ancak kalıntılar dışarıda kalır. Ayrıca oldukça hafif ve yönetimi kolaydır. Temel olarak, hibrit güvenlik örtüleri ile, tek bir parçaya sarılmış örgü ve sert örtülerin en iyi özelliklerini elde edersiniz.

Hibrit Güvenlik Örtüsü Bakımı

Kendilerinden öncekilerle aynı şekilde (havuz kenarı-güvertenizdeki kalıcı ankrajlara sağlam bir şekilde asılarak) monte edilen hibrit örtüleri aynı derecede güvenli ve sağlamdır.

Ölçüm ve montaj aynıdır. Bazı üreticiler, daha karmaşık havuz şekilleri ve özellikleri için bilgisayar destekli tasarımlar sunar. Hibrit örtüler ağ panellerden tahliye olduğundan, bir havuz örtüsü pompasına hiç ihtiyacınız olmaz. Çıkarma, temizleme ve saklama, ağ güvenlik örtüleriyle aynıdır, bu nedenle sadece çıkarın, yıkayın ve kuruduktan sonra katlayın ve güvenli bir şekilde saklayın.

Güvenlik her şeyden önemlidir!

Her yıl yaklaşık yüzlerce kişinin havuzda boğulduğu üzücü bir gerçektir. Beş yaşın altındaki boğulma kurbanlarının çoğu evdeki yüzme havuzlarında boğuluyor. Evinizde yaşayan çocuklarınız olmasa bile, küçük çocuklarını getiren ziyaretçileriniz veya küçük çocukları bahçenize girebilecek komşularınız olabilir. Güvende olun ve havuzunuzun kapalıyken düzgün şekilde kapatıldığından emin olun.

Hangi Havuz Güvenlik Örtüsü Size Uygun?

Peki hangi havuz örtüsü tercih edilmelidir? Aradığınız şey ilkbaharda kolay bir açılışsa ve ağır bir kapağı taşımayı ve saklamayı başarabiliyorsanız, o zaman sağlam bir seçim sizin için en iyi seçimdir. Mevcut en hafif seçeneği tercih edin ve havuzunuzu açmak için fazladan bir iş yapmaktan çekinmiyor musunuz? Ağ (Mesh) havuz örtülerini seçin.

Ya da belki UV ışınlarını ve çoğu artıkları engellerken, idare edilebilir bir ağırlığa sahip bir kapakla her iki dünyanın da en iyisini istersiniz. O zaman hibrit bir örtüsü en iyi seçeneğinizdir. Tabii ki, fiyat da dikkate alınacak ve burada havuz güvenlik örtüleri çok çeşitlidir. Maliyetiniz yalnızca seçtiğiniz kapak türüne değil, aynı zamanda markaya ve özelliklerine de bağlı olacaktır. Öncelikli amacı güvenlik olan yüksek kaliteli, saygın markaları aramaktan faydalanacaksınız.

Ayrıca, UL® onay mührü olan havuz örtüleri, olmayanlardan biraz daha pahalı olabilir, ancak içinizin rahat etmesi ek maliyete değecektir. Havuzunuz ve yaşam tarzınız için hangi tür havuz güvenlik örtüsünün en iyi olduğuna karar verdiğinizden bağımsız olarak, sevdiklerinizin ve evcil hayvanlarınızın havuz kazalarından korunduğunu bilerek sağlıklı bir şekilde uyuyacaksınız.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri