Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Yüzme Havuzları Kış Mevsiminde Nasıl Muhafaza Edilir?

Yüzme Havuzları Kış Mevsiminde Nasıl Muhafaza Edilir? Yüzme Havuzları Kış Mevsiminde Nasıl Muhafaza Edilir?

Havaların soğumaya başladığı ve yaz mevsiminin eğlenceli ve keyifli zamanlarının sona erdiği dönemde, yüzme havuzlarını kışa hazırlamak için bir hazırlık süreci başlar. Yüzme havuzları kış mevsiminde kullanılmıyor olsa da, korunması ve bakımı için bazı uygulamalar yapılması gerekir. Havuzlara kış mevsiminde yapılacak uygulamalarda, "Havuza doğru şekilde kış şoku yapıldı mı? Kış şoku için geç kalındı mı? Havuz örtüsü kullanmak gerekir mi?" gibi sorular akla ilk gelen sorulardır. Tüm bu soruların cevabını almak için, don olaylarının sık yaşandığı ve kar yağışının yoğun olduğu yerlerde, yüzme havuzlarının düzgün ve bakımlı olması için uyulması gereken bazı adımlar vardır. Uygulanacak bu adımlar sayesinde havuz, ilkbahar ve yaz mevsimi için mümkün olan en iyi şekilde hazırlanmış olacaktır. Bunun için 3 önemli önlem gözden kaçmamalı ve mutlaka yapılmalıdır.

  • Kışlama: Yüzme havuzlarını sezona hazırlamak için kış şoku yapılması gerekir. Kışlama gerekli zamanlarda yapılmadığı takdirde, havuz sağlık koşullarına uygun olmayan bir durumla karşı karşıya kalır. Bu yüzden kış şoku en doğru zamanda yapılmalıdır. Ocak ayında havuzu şok uygulamak, Nisan aylarına kadar inanılmaz derecede yeşil olacak bir havuzun önlenmesine yardım eder. Kış mevsiminde havuz suyu donmadığı sürece, kimyasal seviyelerini test etmek için, havuzun açılması ve buna zaman ayırılması gerekir. Kimyasal seviyelerinde düşüş saptandığında, kış şoku uygulanabilir.
  • Havuz Örtüsü Temiz Tutulmalıdır:Yüzme havuzlarının kullanılmadığı dönemlerde, havuzların kontrol dışına çıkma sebeplerinden biri, havuz örtüsünde meydana gelen yırtılmalardır. Havuz örtüsü ya da kapak zarar gördüğünde yaşanan en büyük sıkıntı, pislik ve kalıntıların bir kartopu gibi havuzun içine yuvarlanarak havuzu pislik ve döküntüler ile doldurmasıdır. Böyle bir durumda kalıntıları çıkarmak için zaman ve enerji harcanarak havuz mümkün olduğu kadar temiz ve güvenli tutulmalıdır. Ancak böyle bir uğraşı istenmiyorsa, havuz kışa hazırlanırken örtü mutlaka kontrol edilmeli ve bir hasar olması durumunda mutlaka önlem alınmalıdır.
  • Ekipmanın Donmadığından Emin Olunmalıdır: Kış mevsiminde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri donma olayıdır. Havuz motoru parçaları sıfırın altındaki sıcaklıklarda iyi durumda olmazlar. Su donarken, borularda çatlama meydana gelebilir. Kış mevsiminde havuz filtrasyon sisteminde donma yaşanmadan önce kontrol yapılması gerekir. Kontroller sıcaklıkların donma derecesinin üzerine çıktığı zamanda (daha güvenli olması için 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta olmalı) yapılmalıdır.

Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri