Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

COVID-19, Coronavirüs İçin Havuz ve Jakuzi Güvenliği

Coronavirüs İçin Havuz ve Jakuzi Güvenliği Coronavirüs İçin Havuz ve Jakuzi Güvenliği

Bir havuzunuz veya jakuziniz varsa, COVID-19 ile ilgili olarak bunlarla ilgili bazı özel sorularınız ve endişeleriniz olabilir. Bu soruları sizin için yanıtlamak ve sizi daha fazla bilgi alabileceğiniz bazı saygın, yetkili kaynaklara yönlendirmek ve bilgi vermek istiyoruz.

Koronavirüs Havuzlardan ve Jakuzilerden Yayılabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü, havuz veya jakuzi uygun şekilde dezenfekte edildiği sürece koronavirüsten herhangi bir tehlike olduğuna dair bir kanıt olmadığını söyleyerek web sitesinde bunu açıkça belirtti. Klor veya brom gibi dezenfektanların virüsü yok etmesi veya etkisiz hale getirmesi gerektiğini söylemeye devam ediyor.

Lütfen “Uygun çalıştırma, bakım ve dezenfeksiyon…” yazan bölüme dikkat edin.

Havuzunuzun veya jakuzinizin düzgün çalıştığından ve kullanılması amaçlandığı şekilde kullandığınızdan emin olun.

Ekipmanın bakımını olması gerektiği gibi çalıştığından ve havuzun veya jakuzinin kendisinin bakımını yaptığından (yani temizlemesi vb.) emin olun.

Suda doğru miktarda dezenfektan bulundurduğunuzdan emin olun. Bu son derece önemlidir.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 3

Klorlu Havuzda veya Jakuzide Yüzmek Güvenli mi?

Evet, havuz veya jakuzi, ideal olarak 3 ppm olmak üzere milyonda 1 kısım (ppm) ile 3 ppm arasında bir klor seviyesi ile uygun şekilde klorlandığı sürece. Ancak hastaysanız, havuzdan uzak durmak iyi bir fikirdir.

Klor Coronavirüsü Öldürür mü?

Uzmanlar, klor ve brom gibi dezenfektanların Coronavirüsü (COVID-19) ortadan kaldırması veya etkisiz hale getirmesi gerektiğini söyledi. Bu, klorun koronavirüsü öldürdüğü anlamına gelir. Uzmanlar ayrıca evleri dezenfekte etmek için seyreltilmiş çamaşır suyu kullanılmasını önerir.

Havuzlar ve Jakuziler Hakkında Bir Uyarı

Yüzmek veya kendilerini ıslanmak güvenli olsa da size iki ciddi uyarımız var.

 • Hastaysanız Yüzmeyin

Klor ve diğer dezenfektanlar bazı virüsleri öldürebilirken, bir virüs nedeniyle hastaysanız sizi iyileştirmezler. Sadece yüzmek veya klorlu suda ıslanmak sihirli bir çözüm değildir. Öyle olsaydı, kimse bu hastalıktan ölmeyecekti.

Ayrıca, bu bir solunum yolu hastalığıdır. Yüzme, ciğerlerinize aşırı baskı ve stres uygulayabilir. Ve bir jakuzinin nemli ortamında oturmak, nefes almayı COVID-19'unuz varsa olduğundan biraz daha zorlaştırabilir.

 • COVID-19 Hastası Olan Kimsenin Havuzunuzda Yüzmesine veya Jakuzinizi Kullanmanıza İzin Vermeyin

Uzmanların dediği gibi, sadece yüzmenin veya havuzlarda ve jakuzilerde ıslanmanın koronavirüsü yayacağına dair bir kanıt yok.

Bununla birlikte, hasta olan biri yine de eline öksürebilir ve ardından havuz merdivenine veya jakuzinin yanına, klorlu suya batırılmamış kısımlara dokunabilir. Ve sonra siz veya bir başkası o bölgelere dokunduktan sonra dokunursanız ve ellerinizi yıkamadan veya klorlu suya koymadan önce yüzünüze, burnunuza, gözlerinize veya ağzınıza dokunursanız, hastalanma şansınız vardır.

İşte dikkate alınması gereken başka bir şey. COVID-19 koronavirüsü bu yüzeylere tutunabiliyor. Aslında, hayatta kalabilir:

 1. Bakır üzerinde dört saate kadar
 2. Karton üzerinde 24 saate kadar
 3. Plastik ve paslanmaz çelikte iki ila üç güne kadar (bu, muhtemelen havuz merdiveni kulplarınızın yapıldığı şeydir)

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 6

Havuzumu veya Jakuzimi Şoklama Yapmalı mıyım?

Pandemi olsun veya olmasın biz her zaman düzenli şok edici kullanmanın taraftarıyız. Ancak şu anda havuzunuzu şok etmenin veya jakuzinizi şoklamanın özellikle iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz. Ardından, pandemi sırasında havuzunuzu veya jakuzinizi açık tuttuğunuz sürece haftalık olarak şoklayın.

Klor Dışında Bir Dezenfektan Kullanırsam Ne Olur?

Uzmanlar havuz ve jakuzi güvenliği ile ilgili bilgilerinde özellikle klor ve bromdan bahsettiğini fark edeceksiniz. Farklı bir dezenfektan kullanırsanız, seviyeyi olması gerektiği gibi tuttuğunuz sürece suyu temiz tutacağına güvenebilirsiniz.

Ancak havuzunuzdan veya jakuzinizden koronavirüsü çıkarmak için mümkünse klor şoku kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Önemli: Lütfen COVID-19 yönetmeliklerinde havuz ve jakuzilerin koronavirüs ile ilgili güvenliği ile ilgili açıklamasında klor ve bromu belirttiğini unutmayın. Burada listelenen dezenfektanların çoğu klor şokunu barındırır. Ancak klorlu ürünleri biguanid ile kullanamazsınız. Biguaniddeki aktif bileşen—daha çok PHMB olarak bilinen koruyucu içermeyen poliheksametilen biguanid—aslen bir cerrahi dezenfektandan türetilmiştir. Lütfen biguanidin özellikle koronavirüsü yok etmek için yeterli olmasını sağlamak için daha fazla araştırma yapın. Kullandığınız biguanid markasının üreticisi ile iletişime geçmenizi öneririz.

Ultraviyole, İyonlaştırıcı veya Ozonatör (Sıcak Küvet)

Şok: Klor şoku kullanın. Her zaman üreticinin talimatlarına uyun ve jakuzi açık havadaysa alacakaranlıkta veya gece şok uyguladığınızdan emin olun.

Önemli: Lütfen yönetmelikler havuz ve jakuzilerin koronavirüs ile ilgili güvenliği ile ilgili açıklamasında klor ve bromu belirttiğini unutmayın. Burada listelenen dezenfektanların çoğu klor şokunu barındırır. Ancak, klor ürünlerini ultraviyole, iyonlaştırıcı veya ozonatör sıcak küvet dezenfektanlarıyla birlikte kullanamazsınız. Lütfen kullandığınız cihazın özellikle koronavirüsü yok etmek için yeterli olduğundan emin olmak için daha fazla araştırma yapın. Kullandığınız cihazın üreticisi ile iletişime geçmenizi öneririz.

Ekstra Dezenfektan Eklemeli miyim?

Gereksizdir. Dezenfektanınızı önerilen aralıkta tuttuğunuz sürece - tercihen bu aralığın üst sınırına doğru - sorun olmaz. Çok fazla dezenfektan eklemek cilt ve göz tahrişine neden olabilir ve gerçekten koronavirüsü veya herhangi bir virüsü öldürmez.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 3

Havuz ve Jakuzi Yüzeylerimi Dezenfekte Etmeli miyim?

Evet. Ve sadece koronavirüs yüzünden değil. Bakteriler rutubetli, nemli ortamları sever ve her tür virüs, havuz merdiveni kulpları, dalış tahtaları veya jakuzili koltuk başlıkları gibi yüzeylerde gizlenebilir.

Sanitize suya batırılmamış tüm yüzeyleri, seyreltilmiş bir ağartıcı solüsyonu ile galon suya 5 yemek kaşığı (⅓ su bardağı) çamaşır suyu (3,8 litre su için 74 ml) veya litre suya 4 çay kaşığı çamaşır suyu (litre başına 20 ml) karıştırarak temizleyin. su)

Halka Açık Havuzlar ve Jakuziler Güvenli mi?

Havuz veya spa küveti uygun şekilde muhafaza edildiği ve sterilize edildiği sürece. Sorun şu ki, kendi test şeritlerinizi veya test kitinizi yanınıza almazsanız, suyun sıhhi olduğundan nasıl emin olacaksınız? Herhangi bir ekipman olmadan yapabileceğiniz bir test var.

Halka Açık Havuzlar ve Jakuziler Hakkında Bir Uyarı Sözü

Halka açık bir havuza veya jakuziye yaklaşırsanız ve o "havuz kokusu" ya da bazılarının "klor kokusu" dediği kokuyu alırsanız arkanızı dönün ve uzaklaşın. Bu koku klor değil. Aslında suda yeterince klor bulunmadığının bir göstergesidir.

Klor, ter, idrar ve diğer vücut sıvıları gibi organik kirleticilere maruz kaldığı için bu kirleticilerdeki amonyak ile birleşir. Suyu sterilize etmek için bu şekilde çalışır.

Klor bu maddelerle birleşip yavaş yavaş tükendiğinde kloramin adı verilen maddeleri oluşturur.

Kloraminler daha sonra havuzun veya jakuzili havuzun üzerindeki havaya gaz vererek bu belirgin kokuyu üretir. Bu hoş koku aslında kullanılmış klordan kaynaklanır, bu da havuzda veya spada suyu uygun şekilde sterilize etmek için yeterli klor kalmadığı anlamına gelir.

Uygun şekilde sterilize edilmiş bir havuz veya jakuzili havuzda hiç koku olmamalıdır. Suya hangi kimyasalları eklediğiniz önemli değil, temiz su gibi kokmalıdır. Başka bir deyişle, kokusuzdur.

Coronavirüs ve COVID-19 Hakkında Genel Bilgiler

Öncelikle, doktor, bilim adamı, epidemiyolog, mikrobiyolog veya tıp ve sağlıkla ilgili herhangi bir uzman olmadığımızı belirtmek isteriz. Sağlığınız ve esenliğiniz hakkında bilgi için her zaman bu uzmanlara bakmalısınız.

Bununla birlikte, sizin için bu tür yetkili kaynaklardan bazı bilgiler topladık. Bu makalenin altında kullandığımız kaynakların bir listesini bulacaksınız.

Coronavirüs ve COVID-19 Arasındaki Fark Nedir?

Birkaç terime referanslar görüyor olabilirsiniz. İşte fark:

Coronavirus: Bu, bir insan virüsleri kategorisi için geniş bir terimdir.

COVID-19 Virüsü: Bu, 2019 koronavirüs hastalığına veya COVID-19'a neden olan bu virüsün bir referansıdır.

COVID-19: Bu, bu belirli virüsün neden olduğu hastalıktır.

SARS-CoV-2: Bu, artık COVID-19 virüsünün neden olduğu hastalığın resmi adı olan Şiddetli Akut Solunum Sendromu Coronavirüs 2'nin kısaltmasıdır. Ancak birçok insan hastalığa hala COVID-19 diyor ki bu yanlış değil. Sadece bir varyasyon.

Bu Gerçekten Büyük Bir Anlaşma mı? Soğuk algınlığı bir Coronavirüs değil mi?

Evet, soğuk algınlığı bir koronavirüstür. Coronavirüs, bir virüs ailesi için geniş bir terimdir. Birkaç tanesi insanlarda soğuk algınlığına neden olur: 229E, NL63, OC43 ve HKU1. Şu anda bizi endişelendiren yeni bir koronavirüs, COVID-19 virüsü. Bu nedenle başlangıçta yeni koronavirüs olarak adlandırıldı. Roman yeni demektir.

Bu özel koronavirüsle daha önce hiç karşılaşmadık, bu yüzden aşısı yok. Ve daha önce hiç kimsede olmadığı için, vücudumuzun onunla savaşmak için oluşturulmuş herhangi bir doğal bağışıklığı yoktur. Bu, neden bu kadar tehlikeli olduğunun bir parçasıdır.

Yine de tehlikeli olmasının diğer nedeni, vücut üzerindeki etkileridir. Burun tıkanıklığı ve hafif öksürük ile normal bir soğuk algınlığından daha fazlasıdır.

Yukarıda belirtildiği gibi, COVID-19 virüsü SARS-CoV-2'ye neden olur. Şiddetli bir akut solunum sendromudur. Soğuk algınlığının normalde sahip olmadığı üç semptomu vardır:

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Nefes Darlığı
 • Ek olarak, COVID-19'un özellikle nefes darlığı semptomuyla ilgili birkaç acil uyarı işareti vardır:
 • Nefes almada zorluk
 • Göğüste kalıcı ağrı veya basınç
 • Kafa karışıklığı veya uyandıramama
 • Mavimsi dudaklar veya yüz

Tüm bu uyarı işaretleri, vücudun ve beynin yeterli oksijen almadığının göstergesidir. Bu uyarı işaretleri tıp uzmanları tarafından hemen tedavi edilmezse hasta ölecektir.

Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) önerilerini izleyin:

Ayrıca, WHO'nun talimatlarını izleyerek ellerinizi düzgün bir şekilde yıkamayı öğrenin. Bunca zaman yanlış yaptığımızı kim bilebilirdi ki?!

Yanlış Bilgilendirmeler Hakkında Bir Uyarı

Böyle bir zamanda, iyi bilgi kaynaklarına güvenmemiz zorunludur.

Güvenilecek Kaynaklar

Bilgilerinizi yalnızca aşağıdakiler gibi yetkili, saygın kaynaklardan alın:

 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO)
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)
 • Ulusal Sağlık Enstitüleri
 • Mayo Kliniği
 • Harvard Tıp Okulu: Koronavirüs Kaynak Merkezi

COVID-19 için Yanlış Bilgilendirmelerden Kaçının

Muhtemelen sosyal medyada dolaşan birçok efsane ve yanlış bilgi görüyorsunuz, örneğin:

COVID-19 olup olmadığınızı belirlemek için nefesinizi 10 saniye tutmanızı öneren akademik diye sunulan bilgiler,

Virüsü öldürmek için sirke ve hatta çamaşır suyu ile gargara yapma önerileri,

Sıkıyönetim ve evinizden ayrılırsanız bir şekilde cezalandırılabileceğinizle ilgili uyarılar,

Virüsün sıcak veya nemli iklimlerde bulaşamazı veya sıcak hava virüsü öldürecek,

Virüs soğuk hava da ölür,

Sıcak bir banyo yapmanın hastalanmanızı önleyeceği,

Koronavirüs sivrisinek ısırıkları yoluyla bulaşabilir,

Sarımsak koronavirüsle savaşacak,

Bunların hiçbiri doğru değil. Onlardan biri değil. Bunlardan bazılarıyla ilgili gerçek kepçe almak için DSÖ'nün Coronavirus Efsane Avcıları sayfasına göz atın.

Sosyal medyada saygın bir kaynağa bağlantısı olmayan veya saygın bir kaynak tarafından yayınlanmayan bir şey görürseniz, birkaç şey yapabilirsiniz:

 • Önemsemeyin
 • Paylaşmayın
 • Paylaşan kişiye bunun yanlış olduğunu bildirin
 • Paylaşan kişiden paylaşımı silmesini isteyin (kişiyi tanıyorsanız)
 • Platforma bildirin (Facebook, Twitter, vb.)

Bir ihtimal, son zamanlarda yanlışlıkla böyle bir şey paylaştıysanız, bu yanlış bilginin yayılmasının bir parçası olmamanız için onu silmeyi düşünün.

Yardımcı Olmak İçin Başka Ne Yapabilirim?

Ellerinizi yıkamak ve evde kalmaktan yaşlılar veya eve bağlı olabilecek diğer insanlar için alışveriş teklif etmeye kadar her şeyi çevrimiçi olarak birçok öneri gördüğünüzden eminiz.

Tüm bu öneriler harika ve en azından bazılarına katıldığınızı umuyoruz (özellikle ellerinizi yıkamak ve mümkün olduğunca evde kalmak!)

Ancak daha fazlasını yapmak isterseniz WHO'ya yardım edebilirsiniz:

Kişisel koruyucu ekipman gibi temel malzemeleri ön saflardaki sağlık çalışanlarına gönderin

Eğitim ve ekipman yoluyla laboratuvar kapasitesini artırarak tüm ülkelerin hastalığı izlemesini ve tespit etmesini sağlayın

Sağlık çalışanlarının ve her yerdeki toplulukların kendilerini korumak, enfeksiyonu önlemek ve ihtiyacı olanlara bakım sağlamak için bilime dayalı en son bilgilere erişmelerini sağlayın

Hayat kurtaran aşıların, teşhislerin ve tedavilerin keşfini ve geliştirilmesini hızlandırmak için çabaları hızlandırın

DSÖ COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu'na bağış yapmanız yeterlidir. Ayrıca, pandemi nedeniyle işten çıkarılan veya işini kaybedenlere yardım etmek için lütfen yerel gıda bankanıza bağış yapmayı düşünün.

Ellerinizi Yıkayın, Mesafenizi Koruyun ve Sağlıklı Kalın!

Endişelenmeden havuzunuzun ve jakuzinizin keyfini çıkarmaya devam edebilmeniz için güvende ve sağlıklı olmanızı istiyoruz. Unutmayın, konu havuzunuzun bakımı olduğunda, dezenfektan seviyelerini olması gereken yerde tutmanız artık her zamankinden daha önemli. Çok düşük değil, ama çok yüksek de değil.

Pandemi sırasında havuz ve jakuzi bakımını burada oldukça net bir şekilde ele aldık. Ancak genel koronavirüs ve COVID-19 bilgilerine gelince, daha çok bilgi gerekiyor. Bu yüzden sürekli takipte kalmak önemlidir. Kendi okumanızı yapın, sağlık uzmanlarınızla konuşun ve kendinizi, ailenizi, arkadaşlarınızı ve topluluğunuzu korumak için yapmanız gereken her şeyi yapın.

Hepimiz bu işte beraberiz.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri