Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00

Su Oyun Alanları ve İnteraktif Çeşmeler

Su Oyun Alanlarını ve İnteraktif Fıskiyeleri Temiz Tutmak...


Yaz aylarının ve özelikle küçük çocukların vazgeçilmezi olan su oyun alanları (etkileşimli bir çeşme, ıslak güverte, sıçrama pedi, sprey pedi veya sprey parkı olarak da adlandırılabilir) son zamanlarda gittikçe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yetişkinler içinde oldukça eğlenceli bir aktivite olan su oyun parklarını kullanan insanların büyük çoğunluğu, su oyun alanlarına sahip bu cazibe merkezlerinde durgun su olmamasına rağmen, sprey suyunun kirletici maddeleri (örneğin, ishal, idrar, kusma ve kir gibi) su tutma alanına durulayıp tekrar püskürttüğünü fark etmezler. Başka bir deyişle insanlar, su oyun alanlarında ve interaktif çeşmelerde kullanılan suyun sistem üzerinden geri dönüştürüldüğünü bilmezler. Sistem üzerinden geri dönüşümü sağlanan suyun ortaya çıkardığı bu durumun sonucu olarak, su kirlenir. Ayrıca suyu kullanan pek çok insanı hasta etmesi durumu ortaya çıkar.
Su oyun alanları ve interaktif çeşmeler nispeten yeni olduğu için sağlık departmanlarının bu suyun nasıl arıtıldığı konusunda özel gereksinimleri olmayabilir. Ayrıca su oyun alanı ve etkileşimli çeşmeler, kirleticilerin dezenfekte edildiğinden ve filtre edildiğinden emin olmak için bir sistem olmadan yapılmış olabilir. Bakım verenler ve çocuklar, kendilerini ve başkalarını korumak için su oyun alanlarını kullanırken sağlıklı yüzme adımlarını takip etmelidir.

Su Oyun Alanları ve Etkileşimli Çeşmelerle İlgili Salgınlar

Özellikle yaz aylarında, yüzme havuzlarında, su oyun alanlarında ve parklarda salgınlar meydana gelmektedir. Bu salgınlar gerekli önlemler alınmadığı taktirde ölümle sonuçlanan vakalara kadar gidebilmektedir. Özellikle çocukların sıklıkla vakit geçirdiği su oyun parklarında meydana gelen bu salgınların başında, genel olarak ishal hastalığı salgını etkili olmaktadır.

Su oyun alanlarında su yeraltı rezervuarına sirkülasyon için boşaltılır. Bu alanlarda havuz suyuna yeterli klorlama yapılmazsa ve bu havuzlarda filtrasyon sistemi olmazsa çok ciddi sağlık sorunları meydana gelir. Suyun dezenfeksiyonu için gerekli olan filtrasyon sistemi yüzme havuzlarında ve su oyun parklarında mutlaka bulundurulmalıdır. Ayrıca havuz bakımı ve temizliği için gerekli olan kimyasallar, düzenli aralıklarla mutlaka uygulanmalıdır.