Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Havuz Güvenliği için Temel Kurallar ve Araçlar

Havuza sahip olmanın güneş altında daha çok eğlenmek olduğunu bildiğinize göre havuzunuz ile ilgilenmenin de bunun asıl bir parçası olduğu açıktır. Ancak ilgilenmeniz gereken sadece havuz su kimyasından daha fazlasıdır. Bir havuz, güvenli bir ortam değilse, havuz bir eğlence değil bir tehlike olabilir. Veya potansiyelinin ancak yarısındadır. Ailenizi ve arkadaşlarınızı havuzun etrafında güvende tutmak için aldığınız veya belki de henüz almadığınız önlemleri en son ne zaman düşündünüz? Uzun zaman olduysa, havuz güvenliğinizi artırmak için şu an gibi bir zaman yok!

Havuz Güvenliği Ne Demektir?

Aslında çok şeydir. Havuz alanını kazalardan uzak tutmak için kullandığınız ekipmanlardan, siz dahil herkesin havuzunuzun içinde ve çevresinde nasıl davrandığına kadar her şeyi kapsar. Dünyada maalesef her gün havuz kazaları olmakta ve boğulmalar yaşanmaktadır. Bu kazazedelerin her on kişiden ikisi 14 yaş ve altı çocuklar oluşturmaktadır.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 2

Boğulma en kötü senaryodur. Genellikle ıslak olan bir alanda, insanların kayması ve düşmesi, muhtemelen kafalarını çarpması veya hatta sert havuz güvertesinde bir kemiğini kırmaları da kolaydır. Boğulma ve yaralanmaların yaygın nedenleri arasında bariyer eksikliği, denetim eksikliği ve alkol kullanımı sayılabilir.

Önemli: Boğulmayla ilgili büyük bir yanılgı, birinin dibe vurduğunu veya batarsa ​​yardım için bağırdığını duyabileceğinizdir. Gerçekte, boğulma genellikle sessizdir ve birinin başının dertte olduğunu çok geç olana kadar bilemezsiniz.

Kazaların olmasını önlemek için havuzunuzun içinde veya çevresinde olabilecek herkesin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak önlemler almanızı öneririz.

Gözetim

Kazaları ve yaralanmaları önlemenin bir numaralı yolu budur. İnsanlar havuzunuzun etrafındayken her zaman dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamayız. Özellikle misafirleri ağırlıyorsanız, aynı anda birden fazla çocuğa göz kulak olmak zor olabilir.

Tüm yetişkinlere sudaki veya çevresindeki çocukların farkında olmalarını hatırlatın. Ayrıca, parti durumlarında, kendi çocuklarına nezaret etme konusunda ihtiyatlı olmayı unutabilecek veya düşebilecek alkollü yetişkinlere dikkat edin.

Havuzda küçük çocuklar veya zayıf yüzücüler varsa, her zaman çocuğun yanında kol mesafesinde yetkin bir yetişkin olduğundan emin olun. Buna genellikle "erişim denetimi" denir.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 28

Yüzmeyi Öğrenmek

Bir ders alarak ailenizin yüzme becerilerinin enfiye olduğundan emin olun. Sağlam yüzme becerileri şarttır. Ancak çocuklarınız ders aldığında gardınızı düşürebileceğinizi düşünmeyin. Büyük çocuklar bile yalnız yüzmemelidir.

Uzmanlar, erken çocukluk dönemi yüzme derslerinin mi yoksa bebeklere ve yeni yürümeye başlayan çocuklara yönelik “yüzerek hayatta kalma” derslerinin boğulmayı mutlaka önleyip önlemediği konusunda henüz kararsız, ancak araştırmalar, şansı azalttığını gösteriyor. Ancak, ders almış olsalar bile, küçükler içinde mutlaka erişim denetimi önerilir.

Çocuklarınızın ya da herhangi bir çocuğun ya da havuzunuza ya da havuzunuzun yanına ayak basan herhangi birinin yaşamlarına asla çok dikkat edemezsiniz.

Yüzme becerilerini geliştirene kadar, daha küçük çocuklar havuzda küçük bir yardımdan yararlanabilir. Onlara bir çift kollu şamandıra almayı düşünün. Hatta bazılarında daha fazla yüzdürme için göğsün üzerinden geçen ekstra şişirilebilir bir parça bile var.

İlkyardım ve Kardiyopulmoner Resüsitasyon (CPR) öğrenin

Hiç kimse kendi havuzunda hayal edilebilecek en kötü sonucun olabileceğine inanmak istemez, bu nedenle muhtemelen asla CPR'yi bilmeniz gerekmeyeceğini düşünmek kolaydır. Ancak bir kaza olursa, kesinlikle o anda suni teneffüs öğrenmek için zamanınız olmayacak.

Size ve aile üyelerinize mümkün olan en kısa sürede öğrenmek için zaman ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kızıl Haç, yalnızca çevrimiçi CPR kursları bile sunuyor. Çevrimiçi kurs size sertifika vermez, ancak yine de size bir hayat kurtarmak için ihtiyaç duyduğunuz becerileri öğretir.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 7

Yer (ve Su) Kuralları Oluşturun

Her oyun alanının güvenliğini sağlamak için birkaç kuralı olması gerekir. Örneğin, çocukların havuz kenarında koşmanın neden tehlikeli olduğunu anlamaları gerekir. Ve arkadaşlarına smaç yapmak komik ya da güvenli değil. Ve tüm oyuncakların havuzda kullanılması amaçlanmamıştır.

Havuzunuzu kullanan herkesin kurallarınızdan haberdar olduğundan emin olun ve herkesin zaman zaman hatırlatıcılara ihtiyaç duyacağını, özellikle de etrafta su sıçratmaya ve iyi vakit geçirmeye başlayınca kolayca unutacak çocuklara ihtiyaç duyacağını bilin.

Havuz Güvenlik Ekipmanları

Bilgi ve davranışa ek olarak, doğru ekipmana sahip olmak havuz alanınızı daha da güvenli hale getirmenize yardımcı olabilir.

Çitler

Havuz alanının etrafındaki fiziksel engeller, bir çocuğun bir yüzey veya yeraltı havuzu alarmını devreye sokacak kadar uzağa gitmesini bile engelleyebilir. Bir havuz çitinde genellikle yalnızca yetişkinlerin veya daha uzun çocukların erişebileceği bir geçiş kapısı bulunur. Ve bir yer üstü havuz çiti, havuzun çevresinde ek bir güvenlik seviyesidir.

Bir çit, insanların yanlışlıkla havuza düşmesini ve küçük çocukların fark edilmeden sessizce havuza girmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca yaratıkları havuzdan uzak tutmaya da yardımcı olabilirler.

Kapı Alarmları

Bir çit takmak sadece yarım ölçüdür. Çocuklar kapıları nasıl açacaklarını anlayabilir ve yine de sizin bilginiz olmadan havuz alanına girme yollarını bulabilirler. Çözüm, çit ve kapı arasındaki bağlantı koptuğunda çalan bir kapı alarmıdır. Havuz güvenliği arayışınızda paha biçilmez bir araçtır.

Kapı Alarmları

Arka bahçeye veya havuz alanına açılan kapıya kapı alarmı takarak güvenliği bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Çoğu modelde bir kontak sensörü bulunur; bu, kontak kesilir kesilmez, yani kapı açılır açılmaz alarmın çalması anlamına gelir. Amaç, çocuğunuz havuza ulaşmadan önce size ulaşmanız için size zaman tanımaktır.

Havuz Alarmları

Bir şans eseri, bir çocuk arka kapıyı geçip havuz çitini geçerse, son bir savunma hattı havuz alarmıdır. Bu tür alarm kısmen havuza daldırılır ve bir çocuğun suya düşmesi gibi suda belirli bir düzeyde hareket algılandığında çalar.

Bazı modellerde, alarmı çaldığında duymanızı garantilemek için evinizde tutabileceğiniz bir alıcı da bulunur. Bu tür alarmlar hem yer üstü hem de yer altı havuzları için mevcuttur.

Güvenlik Kapakları

Havuza kimsenin erişmesi gerekmediği zamanlar için bir bariyer istiyorsanız, bir havuz güvenlik örtüsü düşünün. Bir güvenlik kapağı doğru şekilde takıldığında, havuzunuza hiçbir insan veya hayvan giremez.

Yaşam (Float) Hatları

Bu, kullanılırken bile havuzda tutmak için iyi bir güvenlik ekipmanıdır. Çizgiyi su boyunca bir yandan diğer yana uzatabilirsiniz ve şamandıralar onu yüzeyde tutacaktır.

Herhangi biri su üstünde kalmakta sorun yaşamaya başlarsa, yardım gelene kadar yardım gelene kadar onları suyun üstünde tutacak olan hatta tutunabilir. Çocuklar veya yaşlılar yüzecekse, sığ ve derin uçlar ve havuzun ortası için iki hatta üç çizgi düşünün.

Hayat Koruyucu

Birisi başını suyun üstünde tutmakta sorun yaşamaya başlarsa, siz ona ulaşana kadar suyun üzerinde kalmasına yardımcı olması için bir can simidi fırlatabilirsiniz. Yüzeyde yüzen birine yardım etmek, birini suyun altından yüzeye çekmekten çok daha kolaydır.

Zaten su altında olan birini kurtarmaya çalışmak da sizi tehlikeye sokar çünkü kişi paniklerse sizi de kendisiyle birlikte aşağı çekebilir. Can simidi onlara tutunacak bir şey verir ve siz onlara yardım ederken daha sakin kalmalarına yardımcı olabilir.

Havuz Emniyet Kancası

Bir can simidi gibi, bu havuz güvenlik ekipmanı, mücadele eden kişiye altına düşmemesi için tutunabileceği bir şey verir. Kendi içine düşmemek için güverteye uzanın ve kancayı başı dertte olan kişiye uzatın. Kancayı tuttuklarında, yavaşça havuzun kenarına doğru çekin.

Havuz kancası, havuzdan kaçmak için yardıma ihtiyaç duyduklarında küçük hayvanları sudan nazikçe çekmek için de kullanışlıdır.

Hayvan Kaçış Rampası

Küçük hayvanlara düştüklerinde havuzdan kaçmalarına yardım etmek bir yana, ölü kurbağaları, fareleri, sincapları veya diğer talihsiz hayvanları havuzunuzdan almak eğlenceli değildir. Ve daha küçük yaratıklar aslında filtreleme sistemine çekilebilir, bu da tıkanmaya ve potansiyel olarak ekipmana zarar vermesine neden olabilir.

Havuzunuzun çevresine iki veya üç kaçış rampası yerleştirerek çıkış yollarını bulmalarına yardımcı olun. Boğulmayacaklar ve havuzun yakınında olsanız da olmasanız da ihtiyacı olan hayvanlara yardım etme konusunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 54

İlk Yardım Kiti

Her havuz kazası havuzda olmaz. Çocuklar oyuna dahil olabilir ve havuz güvertesinde koşmamaları gerektiğini unutabilirler. Biri bir su birikintisine ya da başıboş bir yosun parçasına kayar ve aşağı iner.

Bu çarpmalar ve sıyrıklar için dezenfektan ve bandajların yanı sıra diğer küçük tıbbi acil durum malzemeleri içeren bir ilk yardım çantası bulundurun.

Havuz başındaki sette ayrıca boğulma tehlikesi geçirdikten sonra sudan çıkarılan herkes için bir ilk yardım battaniyesi bulunmalıdır, çünkü muhtemelen şokta olacaklardır.

Not: Kanaması olan birinin havuza geri dönmesine izin vermeyi önermiyoruz. Elbette, dezenfektanınız onu diğer organik kirleticiler gibi etkisiz hale getirebilir. Ancak dezenfektanınızı gereğinden fazla vergilendirmemek en iyisidir. Ayrıca, hiç kimse içinde birinin kanı yüzerken suda yüzmek istemez.

 

Havuz Güvenlik Kuralları!

Çok eskimiş bir klişe, ama gerçekten üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir. Havuz güvenliğine yönelik adımlar atmak, sizin ve havuzunuzu kullanan herkesin bunu daha az endişe ve korkuyla yapmanızı sağlayacaktır. Ve bu sadece herkes için daha eğlenceli hale getirecek.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri