Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Havuz Kaydırağı Nasıl Seçilir?

Havuz Kaydırağı Nasıl Seçilir?

Elbette, havuzlar ve oyun alanları mükemmel bir açık hava eğlencesidir. Ama ikisini bir araya getirin ve unutulmaz yaz anıları için bir nedeniniz olsun. Tatil yörelerindeki su parklarına yapacağınız geziler, heyecan verici bir aile gezisi olabilir, ancak size küçük bir sır vereceğiz.

Havuz kaydırağı bulmak için arka bahçenizden ayrılmanıza gerek yok. İyi bir dalış tahtası gibi, yüksek kaliteli bir kaydırak da yer altı havuzunuz için mükemmel bir bileşeni olabilir. Tek yapmanız gereken havuzunuz, güverteniz ve arka bahçeniz ve macera duygunuz için doğru olanı bulmaktır.

Bir Havuz Kaydırağı Sahibi Olabilir misiniz?

Elbette, hepimiz kendi kalelerimizin kralları ve kraliçeleriyiz. Ancak endişe etmemiz gereken yerel yönetmelikler ve alan kısıtlamaları gibi dış güçler de var. Örneğin, eviniz için havuz kaydırağı kurarsanız, çitle çevrili bir bahçeye sahip olmanız gerekir. Belediyeniz ve yönetmelikler bir havuz kaydırağına sahip olmanıza izin veriyorsa da kaydırağın yüksekliğiyle ilgili düzenlemeleri de olabilir.

Bir havuz kaydırağına yatırım yapmadan önce belediye yetkililerine danışın. Birçok düzenleme yalnızca halka açık yüzme havuzları için geçerli olsa da sürprizlere gerek yok.  Daha sonra cezayla mücadele etmektense şimdi izin istemek daha iyidir.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 1

Gerçekte Ne Kadar Alana İhtiyacınız Olduğunu Bilin

Bir havuz kaydırağına para harcamadan önce, havuzunuzun yanına gerçekten sığacağından emin olmanız gerekir. Bu, sadece bir saniyeliğine temel olduğunuz matematiğe geri dönmeyi gerektirebilir. Söz veriyoruz, uzun sürmeyecek.

Havuz Kenarınız Havuz Kaydırağı ile Başa Çıkabilir mi?

a2 + b2 = c2'yi veya Pisagor Teoremini hatırlıyor musunuz? Havuz kaydırağı ne kadar uzun olursa, belirlenen alanın kenarlarından en az birinin o kadar uzun olması gerekecektir. Bu teorem kavisli veya tirbuşonlu havuz kaydıraklarına düzgün bir şekilde uygulanmaz. Ancak bu tipteki havuz kaydırakları da yapısal ve güvenlik nedenleriyle hala havuz kenarında önemli miktarda yer kaplarlar.

Havuz kaydırakları, stabilite için beton bir güverteye dayanır. Bu nedenle daha büyük bir havuz kaydırağı istiyorsanız, küçük bir güverte muhtemelen yetmeyecektir. Çoğu üretici, 1,5 m x 1.5 metre kareden 4.5 metrekare x 4 metrekare dikdörtgen alana kadar değişebilen belirli bir model için ihtiyaç duyduğunuz alanı belirleyecektir. Bu nedenle, kalbinizi bir havuz kaydırağına kaptırmadan önce daima havuz kenarındaki alan gereksinimlerini kontrol etmelisiniz.

İhtiyaç listesine aniden birkaç madde daha eklemek istemiyorsanız, şu anda sahip olduğunuz ölçüler yerleştirebileceğiniz havuz kaydırağı türünü gerçekten belirleyecek ilk unsurlardır.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 34

Standart havuz kaydırağı türleri üç genel şekle ayrılırlar:

  • Düz havuz kaydırakları
  • Kavisli havuz kaydırakları
  • Tirbuşon tipi havuz kaydırakları

 Alanla ilgili hususlar için tür, havuz kaydırağının gerçek yüksekliği kadar önemli değildir. Pisagor Teoremini tekrar düşünün: Daha uzun bir yolculuğunuz varsa, daha fazla alana ihtiyacınız olacaktır.

Havuzunuz Yeterince Derin mi?

Diğer bir husus, havuzunuzun derinliğidir. Havuz yapımında kamu tesisleri için kesin gereksinimler vardır. Ancak ev tipi havuz yapımında derinlik değişiklik gösterir. Ancak iyi bir kural, havuz kaydırağı ne kadar uzunsa, suyunuz o kadar derin olmalıdır.

Kaydırağınız ne kadar uzun olursa olsun, kaydırağınızı havuzunuzun derin ucuna kurmak gerekir. Bu, onu kullanan herkesin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Genel olarak, aynı zamanda kanal olarak da bilinen havuz kaydırağının ağzının hemen altında en az 1 metre su olması gerekir. Bir kaydırak seçtiğinizde kaydırak üreticinizin daha özel derinlik gereksinimleri olacaktır veya Pekcan Havuz gibi deneyimli havuz uzmanlarına sahip bir havuz yapım firmasından nihai karar vermenize yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 36

Havuz Kaydırağı Malzemeleri: Bilmeniz Gerekenler

Bütçeniz varsa, ikinci el bir havuz kaydırağı satın almak cazip gelebilir. Eski Havuz kaydıraklarının bugün kullanılanlardan daha az dayanıklı malzemelerden yapılabileceğini unutmayın. Yeni bir havuz kaydırağına yatırım yapmak sizi daha sonra onarımlardan (ve olası yaralanmalardan) kurtarabilir.

Polietilen

Bugün üretilen Havuz kaydıraklarının çoğu, plastik demenin inanılmaz derecede süslü bir yolu olan polietilenden yapılmıştır. Aslında karşılaşacağınız en yaygın olan havuz kaydırakları plastiktir.

Polietilen, market poşetlerinden kurşun geçirmez yeleklere kadar tonlarca ticari ve ticari olmayan ürünün yapımında kullanılır. Suya ve havuz kimyasallarına karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca yoğun ve uzun süreli güneşe maruz kalmasına rağmen rengini ve şeklini korur.

Fiberglas

Polietilen gibi, cam elyafı ve cam elyafı laminat da plastik türleridir. Esasen, bu plastik, mukavemeti artırmak ve korozyonu azaltmak için cam elyaflarla güçlendirilmiştir.

Camın dahil edilmesinin sizi korkutmasına izin vermeyin. Bbu bir tehlike değildir. Fiberglas ayrıca dayanıklıdır ve düşük bakım gereksinimlerine sahiptir.

Havuz Kaydırağınızın Bakımı Nasıl Yapılır?

Unutmayın, havuzunuzun herhangi bir parçası gibi kaydırağın da bakıma ve bakıma ihtiyacı vardır.

  • Temiz Bir Havuz Kaydırağı Eğlenceli Bir Havuz Kaydırağıdır

Kimse kirli bir kaydıraktan aşağı kaymaya çalışmak istemez. Yapraklar, dallar, böcekler ve diğer dış mekan döküntüleri kaydırağınıza düşebilir ve engebeli bir sürüşe neden olabilir. Bir süpürge veya yumuşak bir fırça ile kalıntıları fırçalayın. Ardından, basit, aşındırıcı olmayan bir temizleyici, sünger veya yumuşak bir bez kullanın ve kiri çıkarmak ve havuz kaydırağınızı kullanıma açık tutmak için iyi bir durulama yapın.

  • Çatlakları Kapatın

Çatlakların geliştiğini fark ederseniz bunlar günümüzde yapılan havuz kaydıraklarında nadirdir, ancak meydana gelirler. Basit bir epoksi tamir takımı ile bunlarla kolayca ilgilenebilirsiniz.

Havuz Kaydırağı Tesisatına Giriş

Hiç ıslak bir mayoyla kuru bir havuz kaydırağına inmeyi denediniz mi? En hafif tabirle en rahat duygu değildir. Havuz kaydırağı suyla kaygan olduğunda en iyi sonucu verir ve sürtünme yanıkları olmadan eğlenceyi getirir. Peki, havuz kaydırağını kullanımdayken nasıl sürekli ıslak tutacaksınız? İki ana seçeneğiniz var: havuz suyunuzu kullanmak için bir bahçe hortumu kullanmak veya havuz kaydırağına kalıcı bir sıhhi tesisat bağlamak.

 havuz ortuleri 02

Bahçe Hortumundan Havuz Kaydırağına Su Nasıl Sağlanır?

Hortumu kaydırağın tepesine koyup suyun akmasına izin vermekten bahsetmiyoruz. Ancak bu da kesinlikle işe yarayacaktır. Bahçe hortumunuza bağlanan ve ardından kaydırağınıza taktığınız küçük nozullar aracılığıyla kaydırağı ıslatan sprey kitlerinden bahsediyoruz.

Bunun su kaydırağınızı çalıştırmanın tembel bir yolu olduğunu söylemeyeceğiz. Çünkü hortumdan su kullanmak, aslında sizin için daha fazla iş yapacak birkaç bakım dezavantajı ile birlikte gelir. Su kaynağınız olarak bir hortum kullanırken hem acil hem de uzun vadeli endişeleriniz vardır.

Hemen olabilecek sorun: Taşan bir havuz sorunudur. Bir hortuma güvenmek, kaydırağın kullanım süresini sınırlamanız ama havuzdan sürekli biraz biraz su boşaltmanız veya her havuz kaydırağını kullanmak zamanı hortumu açıp kapatmanız gerektiği anlamına gelir. Çok fazla iş yapmanın ve su faturanızı artırmanın harika bir yoludur.

Uzun vadeli sorun ise: Su eklemek ve çıkarmak havuz kimyanızı gerçekten bozabilir. Bir bahçe hortumu kullanıyorsanız, havuzunuzun yosun veya bakteri geliştirmediğinden emin olmak için kimyasal seviyenizi daha sık kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca, bölgenizde suda daha yüksek konsantrasyonlarda metal veya kalsiyum varsa bunlar su kalitenizi etkileyebilir. Bu etkilerin bazılarını ortadan kaldırmak için bir hortum filtresi kullanabilirsiniz, ancak yine de genel olarak su kimyanızı dengelemek için daha fazla zaman harcarsınız.

Son olarak, büyük bir israfa sebep olur. Hortumunuzu yaz boyunca saatlerce çalıştırmak, havuzunuzdan boşalttığınızda galonlarca su döküldüğünde galonlar anlamına gelir. Havuz kaydırağınızı ıslatmak için hortum kullanmak kesinlikle çevre dostu bir seçenek değildir.

Havuz Bağlantılı Tesisat Oluşturma

Havuzunuzdan kaydırağa bir su hattı bağlamak biraz çalışma gerektirir. Ancak daha düşük havuz kimyasal maliyetleri, daha az bakım süresi, daha düşük su faturası ve uzun vadede daha az su israfı ile kendini amorti eder. Üreticiye bağlı olarak, havuzunuzun dönüş hattına bağlamanız gereken parçalar kaydırağınıza dahil de olabilir.

Kalıcı sıhhi tesisat ile, bahçe hortumunda olduğu gibi taşma veya kimyasal dengesizlik konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sıhhi tesisat üzerinde çalışma konusunda usta değilseniz, sizin için kurulumu yapacak bir havuz yapım ve havuz bakım profesyoneli ile çalışma en iyisi olacaktır.

Havuz Kaydırakları İçin Sezon Kapanışı Nasıl Yapılmalı?

Kaydırağınız için sıhhi tesisat kurmayı seçerseniz, havuzunuzu sezon için kapatıp kapatmayacağınız ve nasıl kapatacağınız özellikle önemli olacaktır. Kapatırsanız, havuz kaydırağınızı da kapatmak için de bir oyun planı hazırlamanız gerekir. Bu, kışın ve oluşabilecek buzlanmanın ekipmanınıza zarar vermesini önlemek için soğuk hava gelmeden önce tesisatın boşaltılması ve/veya depolanması anlamına gelir.

Kalıcı sıhhi tesisatla gitmezseniz, kaydırağınızı kapatmak akıl almaz derecede basittir: sadece çok fazla su veya kar toplamadığından emin olun. Kayar kanalda duran su, çok soğuk değilse, sivrisinekler için bir üreme alanı olmasının yanı sıra kir ve kalıntı birikmesi anlamına da gelebilir. Havuz kaydırağınızı haftada bir veya iki kez kontrol edin. Herhangi bir kalıntıdan uzak tutun ve gelecek yaza kadar iyi durumda olacaktır.

Havuz Kaydırakları Kolay Kurulur mu?

Her zaman kendi başınıza bir havuz kaydırağı kurma seçeneğiniz vardır. Fazladan yardım almaktan kaçınmaya çalışıyorsanız en azından üreticinin kurulum talimatlarını anladığınızdan ve bir havuz kaydırağı seçmeden önce işi yapmak için gereken tüm araçlara sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Çoğu üretici, sahip/kurulum kılavuzlarının indirilebilir sürümlerini web sitelerinde paylaşacaktır. Bu kılavuzları bir arama motoru aracılığıyla da bulabilirsiniz.

Havuz kaydırağı kendi başınıza kurmak konusunda rahat değilseniz, Pekcan havuz teknik profesyonellerine gitmek iyi bir seçenektir. Havuz kaydırağınız üzerinde son bir karar vermeden önce, yüklenicinizin satın aldığınız bir kaydırağı kurup kuramayacağınızı sorduğunuzdan emin olun.

Tuzlu Su Havuzlarında Havuz Kaydırağı Nasıl Kullanılır?

Tuzlu su havuzu dostu olan birkaç kaydırak bulacaksınız. Tuzlu ortamın metal için aşındırıcı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle tamamen plastik veya fiberglastan yapılmış ve açıkta metal bileşenleri olmayan bir havuz kaydırağı seçin.

Eviniz için Son Tatil Yeri: Şişme Kaydıraklar

Kalıcı bir havuz kaydırağının yumuşak adrenalin akışıyla gelmeyebilirler, ancak alanınız kısıtlıysa şişme havuz kaydırakları harika bir alternatif olabilir. Ayrıca, küçük çocuklar arasında büyük bir eğlencedir.

Şişirilebilir kaydıraklar genellikle daha ucuzdur ve güvenli kullanım için daha az güverte alanı gerektirir.

Bir havuz kaydırağını istiyorsanız ancak kalıcı bir kaydırak almak için alanınız veya bütçeniz yoksa, kaygan yaz eğlencesi için şişme bir kaydırıcı en iyi seçeneğiniz olabilir. Ama bunun yanında şişme havuz kaydıraklarının bazı dezavantajları olduğunu unutmayın.

Şişme Havuz Kaydırakları Hakkında Dikkat Edilecek Nokta

Bu rotaya gitmeye karar verirseniz, şişme havuz kaydıraklarının yüksek standartlar ile geldiğine emin olmalısınız. Geçmişte, bazı şişirilebilir havuz kaydırakları çok arızalıydı ve kullanım sırasında kısmen sönüyordu. Bu, birkaç ciddi yaralanmaya hatta ölüme yol açtı.

Hayattaki her şey biraz riskle gelir. Sadece güvenlik standartlarını karşılayan bir şişme kaydırak aldığınızdan emin olun ve güvenli kullanım için her zaman üreticinin tüm talimatlarına uyun.

Havuz Kaydırakları; Daha Heyecanlı Havuz Günleri Sizi Bekliyor

Havuzunuza bir havuz kaydırağı yaptırmak öncelikle yerel yönetmeliklere uygunluğu öğrenmek ile başlamalıdır. Ardından istediğiniz havuz kaydırağını kurabilmeniz için havuz kenar alanınızın yeterince geniş ve destekleyici olup olmadığını ve havuz su derinliğinizi öğrendikten sonra, tek yapmanız gereken havuzunuza ve eğlence keyfinize uygun bir havuz kaydırağı seçmektir. Ve elbette, nihai kararınızı vermeden önce üreticinin alan ve derinlik tavsiyesini iki kez kontrol etmeyi unutmayın. Bu yapıldığında, diğer küçük meseleler, havuz kaydırağınızı uygun şekilde kurmak, onu nasıl sürekli olarak ıslak tutacağınızı bulmak ve sonra tadını nasıl en iyi şekilde çıkarılabileceğinin yolunu bulmaktır. Ama emin olabilirsiniz ki havuzunuza bir havuz kaydırağı kurduktan sonra, onsuz nasıl bugüne kadar havuzda zaman geçindiğinizi merak edeceksiniz.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri