Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00

Havuz Peyzajı Nasıl Yapılır?

Havuz Peyzajı Nasıl Yapılır Havuz Peyzajı Nasıl Yapılır

Havuz alanınıza bir göz atın. Yeterince potansiyelini kullanabiliyor ve olabileceği kadar güzel mi? Yoksa havuz alanını süslemek için sadece birkaç bitki ve çiçek mi kullandınız? Peki daha güzel daha ucuz ve pratik bir havuz peyzajı mümkün mü? Beraber inceleyelim.

Güzel ve Pratik Bir Havuz Peyzajı Nasıl Yapılır?

Belki de güzelin pratik olmadığını düşünüyorsunuz. Havuz temiz ve yüzülebilir olduğu sürece havuzun çevresinin nasıl göründüğü önemli değil, değil mi? Duruşunuz buysa, yeniden düşünmek isteyebilirsiniz çünkü havuz çevre düzenlemesi suyu koruyabilir, kimyasal kullanımını azaltabilir ve diğer faydaların yanı sıra paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

İyi Bir Havuz Peyzajının Faydaları

Fidanlığa gitmeden ve bir demet bitki toplamadan önce, havuz peyzajınızla neyi başarmak istediğinizi düşünün.

Mahremiyet

Meraklı komşularınız mı var? Gün ortasında havuzunuza dalış yapmak mı istiyorsunuz? Sebep ne olursa olsun, havuzunuzun etrafında biraz mahremiyet olması gerekir. Çalılar, çitler, küçük ağaçlar, uzun çiçekli bitkiler veya asmalar ile bu mahremiyeti elde edebilirsiniz.

Havuzda Daha Az Döküntü

Havuzu ne kadar az süpürmek zorunda kalırsanız, havuz suyu bakımı için o kadar fazla zaman harcayabilirsiniz. Kışın çiçeklerini sık sık kaybeden, çok polen veren veya tüm yapraklarını döken bitkileri seçerseniz, daha çok temizlik yapmak zorunda kalacaksınız. Yaprakları temizlemenin zor olduğunu düşünüyorsanız, havuzunuzda polen görene kadar bekleyin. İyi seçilmiş ve düzenlenmiş bir havuz peyzajı çok daha az temizlik demektir.

Azaltılmış Buharlaşma

Buharlaşma nedeniyle kaybolan su ve kimyasalların değiştirilmesi, düzenli havuz bakımının bir parçasıdır. Havuz suyu ne yaparsanız yapın buharlaşır. Durduramazsınız ama azaltabilirsiniz. Rüzgar buharlaşmayı hızlandırır. Havuzunuzun etrafına bitkiler, çalılar veya diğer bariyerler yerleştirerek havuzunuzun yüzeyinden esen rüzgar miktarını azaltabilir. Böylece buharlaşma hızını yavaşlatabilirsiniz. Su, havuz kimyasalları ve paradan tasarruf edeceksiniz.

Düşük Havuz Bakımı

Şu anda, gül ağaçlarının muhtemelen havuz çevre düzenlemeniz için en iyi seçenek olmadığını belirleyelim. Güzel olmadıklarından ve harika koktuklarından değil. Ancak güller yüksek bakım gerektiren çiçeklerdir ve sürekli bakım olmadan çabucak bakımsız ve çirkin görünebilirler.

Aşağıdaki özelliklere sahip tesisleri seçerek bakım gereksinimlerini düşük tutabilirsiniz;

Yöresel Bitkiler: Çok daha az gübreye ihtiyaç duyacaklardır. Yerel hava koşullarına daha dayanıklıdır. Erozyonu önleyecek ve kök sistemleri su kalitesini iyileştirecektir.

Arıları ve eşekarılarını çekmeyin: Sadece yüzmenin keyfini çıkarmaya çalışırken, kızgın yaban arılarıyla savaşmak için zaman harcamak istemezsiniz. Havuzunuzun hemen yakınında değil, tozlayıcıları destekleyen bitkileri kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Artan Satış Değeri

Hayatınızın geri kalanında evinizde yaşamayı planlamıyorsanız, iyi yapılmış havuz çevre düzenlemesi evinize biraz değer katabilir. Ve gerçek değer değilse, o zaman en azından görsel çekicilik, bu da satış yapmak için uzun bir yol kat edebilir. Alıcıların arka bahçe havuzlarında ve peyzajlarda belirli bir eğilim aradıklarını görmek için emlakçınıza danışın ve mümkünse peyzajı dahil etmeye çalışın.

Güzellik

Tabii ki. Evinizin güzel görünmesini istiyorsunuz ve bu arka bahçenize ve havuz alanınıza kadar uzanıyor, değil mi? Bazen, havuzlar birkaç metreden fazla beton ve ardından çim ile çevrilidir. Bu, herhangi bir havuzu çorak ve ıssız gösterebilir.

Havuz çevre düzenlemesine biraz çaba sarf etmek, beton bir araziyi muhteşem bir arka bahçe cennetine dönüştürebilir. Ve o peyzajı içe çekmenizi engelleyen büyük bir beton havuz kenarınız varsa, güzelliği havuza biraz daha yaklaştırmak için her zaman saksılar ve renkli kaplar kullanabilirsiniz.

Tamam, havuz peyzajı hedeflerinizi belirlediniz. Şimdi eğlenceli kısımlar gelsin!

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 21

Bir Havuz Peyzaj Teması Seçin

Bu tamamen isteğe bağlıdır ve tercihlerinize bağlıdır. Ancak havuz peyzajınızla bir tema oluşturmaya karar verirseniz, tropikal, çöl, orman, Akdeniz veya size çekici gelen her şeyle başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz tema, kullandığınız bitkiler ve diğer bahçe malzemeleri hakkında bilgi verecektir. Örneğin, bir çöl temasında çok sayıda kaktüsler ve sulu meyveler ve belki de etraflarında malç yerine peyzaj kayaları olacaktır.

Yaratıcı enerjinizin akmasını sağlamak için internete göz atabilirsiniz.

Başlamadan Önce Tasarım

Sırf güzel göründükleri için havuz kenarı peyzajı için bitkiler ve çiçekler seçip sonra hepsini yan yana dikmek istemezsiniz. Büyümeye başladıklarında öne diktiklerinizin arkaya diktiklerinizden daha uzun olduğunu görebilirsiniz. Veya içlerinden bir bitki çok daha fazla yayılmış, etrafındaki her şeyi kapatmaya başlayabilir. Havuz peyzajı için öncelikle bir plana ihtiyacınız var.

Bu, grafik kağıdı ve renkli kalemler alıp bir peyzaj tasarımı çizmek kadar kolay olabilir. Veya çevrimiçi bir bahçe planlayıcısı kullanabilirsiniz.

Sağlam bir plan oluşturmak için birkaç şey daha yapmanız gerekecek.

Ölçüm Yapmalısınız!

Ne kadar alanla çalışmanız gerekiyor? Bitkileri seçmeye başlamadan önce bu önemli bir bilgidir.

Doğru Bitkileri Seçin

Doğal olmaları ve az bakım gerektirmelerinin yanı sıra, ne kadar uzun ve ne kadar dışa doğru büyüyeceklerini de bilmeniz gerekir. Bu, tüm bitkilerden faydalanabilmeniz ve güzelliklerinin keyfini engel olmadan çıkarmanız için çevre düzenlemesini yapılandırmanıza izin verecektir.

Önemli: İstilacı olarak belirlenmiş bitkilerden kaçının. Bu, agresif bir şekilde büyüyen ve etrafındaki bitkileri solduran ve hatta öldüren bir yabani bitki olduğu anlamına gelir. Ayrıca onu kontrol altında tutmak sizin için çok iş anlamına da gelecektir.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 27

Havuz Peyzaj Malzemeleri

Yaptığınız belirli seçimlere ve yer altı veya yer üstü havuzunuz olup olmadığına bağlı olarak, bu malzemelerin tümüne ihtiyacınız olmayabilir. Havuz peyzajı için kullanabileceğiniz bazı malzemeler;

 • Grafik kağıdı
 • Renkli kalemler
 • Kazma, kürek
 • Kare bahçe küreği (kenar için)
 • Çelik tırmık
 • Bahçe aletleri (mala, ekim makinesi ve kültivatör)
 • Bahçe hortumu
 • Sprey ağızlığı
 • Bahçe eldivenleri
 • Kenar çitleri
 • Malç
 • Peyzaj kumaşı
 • Çakıl veya diğer taşlar
 • Çiçek tohumları
 • Canlı bitkiler
 • Manzara için ışıklar
 • Güneş kremi
 • Kapalı ayakkabılar

Havuz İçi Peyzaj

İster büyük bir bahçeniz olsun, ister havuzunuzun yanında tek bir çim şeridi olsun, havuz alanınıza renk, güzellik ve pragmatizm katabilirsiniz.

Alanı Hazırlayın

Havuzunuzun etrafındaki alanı temizleyerek başlayın. Tüm saksıları, molozları, çöpleri, metalleri ve oraya ait olmayan her şeyi çıkarın. Toprakta herhangi bir kaya olup olmadığını kontrol edin ve çıkarın.

Dikeceğiniz alandaki tüm yabani otları çekin. Bunu iyi bir yağmurdan sonra yapmak en iyisidir çünkü yabani otlar daha kolay çıkacaktır. Bir süredir yağmur yağmadıysa, bir gece önceden toprağı ıslatabilirsiniz. Unutma, tüm kökü çıkarmak istiyorsun, yoksa yabani ot yeniden büyüyecek.

Bitkileri Hazırlayın

Canlı bitkiler satın aldıysanız, onları saksılarından çıkarın ve gevşetmek için köklerine hafifçe masaj yapın. Ayrıca bitkilerden ölü yaprakları veya çiçekleri çıkarın. Artık gerçekten başlamaya hazırsınız!

Çitler

İster havuza yakın ister çitlerinizin önünde olsun, çitler havuz çevre düzenlemeniz için bir temel olabilir. Daha kalın çeşitler çok fazla mahremiyet sunacak ve hatta kuşlara, kelebeklere ve diğer uçan arkadaşlara ev sahipliği yapabilir. Daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ve yıl boyunca yüzüyorsanız, kışın mahremiyetinizi kaybetmemek için çiti bitkiler ile saracaksanız yaprak dökmeyen bitkileri çitler için düşünün. Düzgün görünmelerini sağlamak için onları düzenli olarak budamanız gerekebileceğini unutmayın.

Ağaçlar

Küçük ağaçlar, seçtiğiniz türe, ne kadar yapraklı olduklarına, çitinizin ne kadar yüksek olduğuna ve komşularınızın evlerinin sizinkinden ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak işi yapabilir. Onlar için yeriniz varsa, gölge, mahremiyet ve daha temiz hava için bir veya iki büyük ağaç dikmeyi düşünün. Yine, yaprak dökmeyen bitkiler, dolgunlukları ve yıl boyu süren estetikleri nedeniyle iyi bir seçimdir. Ancak yaprak döken ağaçları (kışın yapraklarını dökenleri) seçerseniz, onları havuza çok yakın dikmeyin, yoksa günlük bir iş gibi yaprakları sürekli temizlemek zorunda kalırsını.

Bitkiler

Çitler ve ağaçlar çok mu sorun oluyor? Onlara yer yok mu? Bitkilerle kalın! Tüm şekil ve boyutlarda ve yeşil, kırmızı, mor, sarı ve aradaki her tonda gelirler. Görsel ilgi için alacalı yapraklı bitkileri de seçebilirsiniz.

Çiçekli Bitkiler

Muhtemelen tüm çevre boyunca çok fazla iş yaparlar, ancak uzun çiçekli bitkiler havuzunuzun bir veya iki tarafında çalışabilir. Ayrıca çalılar kadar sağlam ya da ağaçlar kadar dolu olmayacaklardı, bu yüzden fazla mahremiyet sağlamazlardı. Yine de, tercihiniz buysa, en fazla yüksekliği elde etmek için dev ayçiçekleri gibi bir çeşidi düşünün.

Not: Birçok çiçeğin arıları ve eşekarısı çektiğini unutmayın, bu yüzden dikkatli seçin.

Asma-Üzüm

Bu, tüm havuzun etrafında da mümkün olmayabilir. ancak bir veya iki tarafa kafesler koyabilir ve onlara tırmanmak için bir tür asma yetiştirebilirsiniz. Mahremiyet çitiniz yoksa, sarmaşıkların çitinize tırmanmasına da izin verebilirsiniz. Çoğu sarmaşık oldukça hızlı büyür, ancak aradığınız gizlilik düzeyine ulaşmak yine de biraz zaman alabilir. Ayrıca, bazı asma türleri istilacı olabilir, bu nedenle bitkilerinizi dikkatli seçin. Çok az bakım yapmak ve anında mahremiyete sahip olmak istiyorsanız, kafesleri yapay sarmaşıkla kaplayabilirsiniz. Ya da belki diğer bitkiler istediğiniz kadar büyüyene kadar.

Aydınlatma

Tüm bu çalışmalardan sonra havuz çevre düzenlemenizi gece de görmek istiyorsunuz! Havuzunuzun etrafında ışıkların olması da güvenlik için iyi bir fikirdir. Güzel, sıcak aydınlatma da rahat bir ortam yaratabilir. Enerji verimliliği ve elektrik faturanızı düşük tutmak için solar peyzaj lambalarını seçin. Gün boyunca şarj olacaklar ve ardından havuz alanınızı alacakaranlıktan şafağa kadar aydınlatacaklar.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 39

Toprak örtüsü

Yer üstü havuzunuzu çevreleyen zemin topraksa, özellikle çocuklar çok fazla su sıçratmayı seviyorsa, suya doymuş ve çamurlu olabilir. Havuz kimyasalları da için de durum çok kolay olmayabilir ve işler kötü görünmeye başlayabilir. Sadece bu değil, dikkatli olmazsanız o çamur ve pislik havuza girecek.

Kurtarmak için toprak örtüsü! Bazı toprak bitki örtüsü çeşitleri çimden daha serttir ve çok daha fazla suya ve trafiğe dayanabilir. Yonca iyi bir seçimdir ve kurbağa meyvesi de öyle. Evet, bunu doğru okudunuz. Bahçenizde kurbağa meyvesi olduğunu söyleyebilmek için kurbağa meyvesi dikmek isteyebilirsiniz. Söylemesi de eğlenceli!

Malç

Sadece bahçeler için değil. Yer üstü havuzunuzun etrafına malç döşemek, çamuru körfezde tutmaya yardımcı olabilir ve alanın temiz ve düzenli görünmesini sağlayabilir. Başka bir seçenek kauçuk malçtır. Uzaktan, normal malç gibi görünüyor ve normal malçla aynı şekilde yabani otları caydırıyor.

Ancak kauçuk malç böcekleri çekmez ve daha güvenli bir yüzey olarak lanse edilir. Aslında, genellikle oyun alanlarını kaplamak için kullanılır. Yer üstü havuzunuza giren ve çıkan çocuklarınız varsa, kauçuk malç estetik çekiciliğin yanı sıra biraz huzur da sunabilir.

Not: Özellikle havuzunuzun tabanı çevresinde kauçuk malç kullanmaktan bahsediyoruz. Bozulmadığı ve toprağa besin maddesi katmadığı için bahçeler ve çiçeklikler için önermiyoruz.

Önemli: Bazı kauçuk malç, parçalanmış lastiklerden yapılır ve bunun bahçelerde ve oyun alanlarında kullanılacak sağlıklı bir malzeme olup olmadığı konusunda endişeler dile getirilmiştir. Bir karar verebilmeniz için satın almadan önce gerekli özeni gösterin ve araştırın.

Çakıl veya Peyzaj Kayaları

Çamuru uzak tutar, böcekleri çekmez ve kesinlikle sağlığa zararlı değildir. Çakıl, yabani otları önlemek için pek bir şey yapmaz, ancak peyzaj kumaşı bunun içindir. Bazı havuz türleri için de havuzunuzun dibine çakıl veya peyzaj taşları döşemek, ara sıra başıboş çakılları toplamaktan başka bakım gerektirmeyen güzel bir çevre oluşturabilir. Bazı kaya türleri diğerlerinden daha pahalıdır. Ev geliştirme mağazalarında bulabilirken, bir peyzaj tedarik şirketinde daha iyi bir anlaşma yapabilirsiniz.

Sorumluluk Alın!

Artık tüm havuz peyzaj malzemeleri hazır olduğuna göre sizde ellerinizi kirletmeye hazır mısınız? O zaman kollarınzı sıvayın ve hedefinize ulaşmak için çalışmaya başlayın! Çok geçmeden meraklı komşularınız muhteşem havuz alanınız için size iltifat edecek.

Son bir şey. Havuz peyzajına “öncesi” ve “sonrası” gösterimleri yapabilmek ve ne yaptığınızı hatırlayabilmek için resim çekene kadar hiçbir şeye başlamayın. Ardından, işiniz bittiğinde bir sürü "sonra" fotoğrafı çekin. Akıllı havuz peyzajının yaratabileceği farka hayran kalacaksınız!