Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Kurbağaları Havuzunuzdan Nasıl Uzak Tutarsınız?

Kurbağalar söz konusu olduğunda, kurbağalar için orası arka bahçenizdeki havuz bir havuz değildir. Takılabilecekleri, böcek yiyebilecekleri ve tüm o kurbağa işlerini yapabilecekleri büyük bir göletir.

Havuzdaki Kurbağalardan Nasıl Kurtulurum?

Sorun şu ki, havuzlar aslında kademeli eğimli bir gölet olmadığı için kurbağalar havuza girmenin yolunu bulabilir. Ancak bir daha çıkamazlar. Sonra suda yüzen zavallı kurbağa vücutlarıyla karşılaşırsınız. Bunu önlemek için kurbağaları havuzunuzdan nasıl uzak tutacağınızı öğrenmek için biraz zaman ayırmak iyi bir eğitimdir.

Havuzunuzda Neden Kurbağalar Var?

Çünkü suyla dolu temiz, klorlu bir havuz ile doğal, bulanık bir havuz arasındaki farkı bilmiyorlar. Bundan daha da fazlası da olabilir. Çünkü havuzunuz onlar için bol miktarda yiyecek kaynağı olmuş olabilir.

Bazı böcekler de suya çekilir. Havuzunuzun etrafında uçan, suyu seven bir grup böcek, bir kurbağa için büyük, uğuldayan bir büfe gibidir. İki kişilik nilüfer yaprağı lütfen diye suya gelen kurbağa müşterileriniz olacaktır.

Ve geceleri, ışık sudan yansıdığında veya havuz ışıklarınız açık olduğunda, ışık daha fazla böcek çekecektir. Bu da kurbağa dostlarınız için çok daha çekici bir rota demektir.

Aslında bahçenizde ve bahçenizde kurbağaları duymak hoş olabilir ama sadece havuzunuzda olmalarını istemiyoruz.

Havuzdan Kurbağaları Uzak Tutma

Havuzunuzda Kurbağaları Neden İstemiyoruz?

Gerçek şu ki, kurbağalar, altı bacaklı uçan haşerelerden bazılarını havuzunuzdan uzak tutarak aslında size büyük bir iyilik yaparlar.

Ve duymuş olabileceğiniz bazı söylentilere rağmen zehirli değillerdir. Çok belirli türleri ve muhtemelen de hayat boyu karşılaşmayacak olduklarınız zehirlidir.  Yerde ve kirde asılı kalmaktan vücutlarında bazı bakteriler taşıyor olabilirler. Ancak suyunuz uygun şekilde dengelendiği sürece, havuz kloru olan dezenfektan bu sorunla zaten ilgileniyordur.

Havuzunuzda kurbağaları istememeniz için çok daha iyi iki neden daha var.

  • Suya Yumurta Bırakabilirler

Kurbağalar, memeliler değil, amfibiler oldukları için, iribaşlara dönüşen ve yetişkin kurbağalara dönüşen yumurtalar bırakarak çoğalırlar. Ancak yumurtalarını herhangi bir yere bırakmak yerine suya bırakmaları gerekir.

Kurbağa yumurtaları sert kabuklu bir yapıya sahip değildir. Eğer yerde, açık havada bırakılırlarsa kururlar ve içlerindeki iribaşları ölür. Ancak havuzda ise bu bir sorun demektir. Türe bağlı olarak, olgun bir dişi kurbağa aynı anda 2 ila 50.000 yumurta bırakabilir. Kurbağa yumurtalarını bıraktığında, jöle benzeri bir bulutun içinde asılı olarak havuzunuzun dibine batarlar.

Havuzunuzda kurbağa yumurtaları bulursanız, onları süzün ve havuzunuzdan uzakta onlar için daha uygun bir yer bulun. Mülkünüzde bir gölet varsa, bu ideal olacaktır. Değilse, yumurtaları kaplayacak kadar suyla dolu sığ bir çocuk havuzuna koyabilirsiniz.

  • Havuzunuzda Ölebilirler

Kurbağalar suya girdikten sonra her zaman çıkamazlar çünkü havuzun kenarı sudan atlayamayacakları kadar yüksektir ve basamakları göremezler.

Basamakları görebilseler bile, küçük kurbağa beyinleri, onların bir çıkış olduğuyla bağlantı kuramayabilir. Çaresizce havuzun etrafında ve çevresinde yüzerler, yorulup boğulana kadar bir çıkış yolu ararlar. Sonra ertesi gün dışarı çıkacak ve havuzunuzda ya da muhtemelen deniz süpürücüsünde yüzen küçük bir kurbağa cismi bulacaksınız.

Bu üzücü ama dürüst olalım ölü bir kurbağayı elden çıkarmak zorunda kalmak da daha iğrenç bir durumdur. Bu yüzden en iyi seçeneğiniz onları tamamen dışarıda tutmaktır.

Havuz ve Kurbağalar

Kurbağaları Havuzdan Nasıl Uzak Tutarsınız?

Bir işaret koymak yeterli olmayacaktır. Kurbağaların, onlara bir şeyler yapmamalarını söyleyen işaretleri görmezden geldiği bilinmektedir. Bu şekilde ters hareket ederler. Ama sizin için birkaç başka seçeneğiniz daha var.

Bir Çit Kurun

Halihazırda kurulu bir havuz çitiniz varsa, güvenlik ve emniyet sağlamaktan çok daha fazlasını yapabilir. Küçük çocukları, evcil hayvanları ve arsız komşuları havuz alanınızdan uzak tutmanın yanı sıra, her türlü yaratığın suya girmesini de önleyebilir.

Sadece doğru çit tipini seçtiğinizden emin olun. Demir çubuklar veya zincir bağlantı mı? Kurbağalar, onların arasından atlarken çok eğlenirler. O yüzden en iyi seçeneğiniz masif ahşap veya vinil çit olacaktır.

Kurbağaları Havuzdan Uzak Tutma

Havuz Örtüsü Kullanın

Geceleri veya havuzunuzu kullanmadığınız zamanlarda üzerini örtmeyi düşünün. Bu, böcekleri havuzunuzdan uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Ve havuzda ne kadar az böcek varsa, o kadar az kurbağa havuza girmeye çalışacaktır. Normal bir havuz örtüsünün takılması ve çıkarılması kolay olmalı, ancak yine de çocukların ve hayvanların yanlışlıkla altından kaymasını ve havuzda sıkışmasını önlemek için güvenli bir şekilde sabitlenmelidir.

İçinizin daha rahat etmesi için havuz güvenlik örtüsü kullanmayı düşünün. Bir şeylerin havuza düşmesini önlemek için özel olarak yapılmışlardır. Ve gergin oldukları için, kapak ile zemin arasına herhangi bir şeyin sıkışması da imkansız denecek kadar zordur.

Yabani Otları Uzaklaştırın

Yoğun bir yabani ot kümesi neredeyse havuzunuz kadar büyük bir kurbağa sürüsünü davet eder. Çünkü bu bölgeler kurbağaların havuza atlamaya hazır olana kadar saklanmak ideal yerleridir.

Bir dahaki sefere küçük bir havuz düzenlemesi yapmak için dışarı çıktığınızda, havuz kenarı etrafındaki alanı yabani otlardan ve uzun otlardan temizleyin.

Bahçenizdeki kurbağa popülasyonunu azaltmak için amonyak bazlı gübre kullanma tavsiyesi görebilirsiniz. Bunu onları öldürerek yapar. Amonyum nitrat gübresi kurbağalar için oldukça zehirlidir ve maruz kaldıklarında korkunç, acı verici bir ölümle öleceklerdir.

Ölü kurbağaları havuzdan atmak istemiyorsanız, kesinlikle onları bahçenizden almak istemezsiniz. Onları öldürmeye gerek yok. Unutmayın, çok fazla böcek yerler. Diğer taktiklerle onları havuzdan uzaklaştırın.

Işıkları Kapatın

Elbette, arka bahçede havuz ışıklarının ve peyzaj ışıklarının açık olması geceleri güzel görünebilir. Ama aynı zamanda böceklere bir davettir, bu da ek olarak kurbağalara bir davettir.

Havuzu kullanmadığınızda, içindeki ve çevresindeki tüm ışıkları kapatın. Böcek yoksa kurbağa da yok.

Havuz ve Kurbağa

Bir Su Özelliği Kurun

Böcekler suya taşınmak için delirmezler. Yumurtalarını bırakmak için ideal bir yer olduğu için durgun suyu tercih ederler. Ne kadar çok yumurta bırakırlarsa o kadar çok böceğiniz olur, bu da o kadar çok kurbağanız olacağı anlamına gelir.

Suyu hareket ettiren havuz çeşmeleri ve şelaleler, böceklerin suda fazla rahat etmelerini önleyecektir. Böcekler suyun üzerinden yollarına devam edecekler, kurbağalar da aynen bunu yapacaklar.

Havuz Suyunu Isıtın

Kurbağalar neden soğuk suyu tercih eder? Hayır, soğukkanlı oldukları için değil. Çünkü kanlarına oksijen bu şekilde giriyor.

Bir kurbağanın derisi geçirgendir, bu da derileri aracılığıyla oksijeni doğrudan emmelerini sağlar. Soğuk su, ılık veya sıcak sudan daha fazla çözünmüş oksijen tutar.

Yani su ne kadar soğuksa, o kadar fazla oksijene sahiptir ve kurbağalar için o kadar iyi bir ortamdır. Bu özellikle kış uykusuna yattıklarında geçerlidir.

Havuzunuzu ısıtmak kurbağaları tamamen dışarıda tutmayabilir. Özellikle de kurbağaların kış uykusuna yatacakları oksijen açısından zengin ortamlar arayacakları kış değilse çok işe yaramayabilir. Ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak, su ısıtıcı yardımı olmadan kendi kendine biraz ısınabilir.

Değilse, suyu birkaç şekilde ısıtabilirsiniz:

Solar havuz örtüsü: Kurbağaları dışarıda tutarken havuzunuzu sıcak tutacaktır. Baloncuklu naylon kaplamalara benzer yüzer bir örtüdür.

Sıvı güneş örtüsü: Ucuzdur, ancak fiziksel bir bariyer oluşturmaz.

Güneş halkaları: Oldukça ucuzdur, biraz fiziksel bir bariyer oluşturur, ancak sağlam bir bariyer oluşturmaz.

Havuz ısıtıcısı veya ısı pompası: Pahalı olabilir, fiziksel bir engel yoktur, ancak sıvı örtüleri veya güneş halkalarından daha verimli ısıtmadır.

Bir Kurbağa Kütüğü Satın Alın

Düşerlerse veya atlarlarsa kurbağaların havuzunuzdan çıkmasına yardım etmek ister misiniz? Az bir fiyata, havuzun kenarına bir kurbağa kütüğü, canlı ağı veya kurtarma rampası yerleştirebilirsiniz. Havuz kenarına bir ağırlıkla tutulur ve su üzerinde yüzen küçük bir ped veya rampaya bağlanır.

Kurbağalar (ve fareler ve hatta kuşlar gibi diğer küçük hayvanlar) pedin üzerine tırmanabilir ve ardından havuzdan dışarı çıkabilir. Temizlenecek karışıklık gözünüzün önünden yok olur. Ölü hayvan yok. Suçluluk yok. Çocuklar dışarı çıkıp havuzda ölü şirin bir kurbağa bulduğunda ağlamaları da yok.

Hatta birkaç tane satın alabilir ve en iyi sonucu almak için havuzun etrafına yerleştirebilirsiniz. Ve bir çit kurmaktan veya bir ısıtıcı satın almaktan çok daha uygun fiyatlı bir seçenektir.

Alternatif Bir Habitat Yaratın

Bu, daha fazla çalışma ve zaman gerektirir, ancak mülkünüzde kurbağalar için havuzunuzdan çok daha çekici bir gölet oluşturabilirsiniz.

Bitkiler ve çiçeklerle hizalayın ve kurbağaların sudan çıkmasına yardımcı olmak için taşlar veya kütükler ekleyin, yoksa havuzda yaşadığınız sorunun aynısını havuzda da yaşarsınız.

Temelde daha çok kurbağa çekecek bir kurbağa dubleksi inşa etmemek için onu havuzunuzdan iyi bir mesafeye inşa ettiğinizden emin olun.

Havuzda Kurbağalardan Kurtulmak İçin Karma Çözüm En İyisidir

Artık kurbağaları havuzunuzdan nasıl uzak tutacağınızı bildiğinize göre, hangi veya ne kadar önlem alırsanız alın, küçük bir adamın suya girmenin her zaman mümkün olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle birden fazla taktik kullanmak, yalnızca birine güvenmekten çok daha etkilidir.

Bu arada, kurbağalar tehlikeli veya zehirli değildir ve onlara dokunursanız size zarar vermezler. Tükettikleri böcekler ile aslında havuz ve bahçenizin en iyi dostları dahi denebilirler. Bu nedenle, havuzunuzda yüzen birini görürseniz, boğulmadan önce onu bir havuz süpürücüsü ile nazikçe alın ve havuzunuzdan veya inşa ettiğiniz göletten yeterince uzağa bırakın. Bu konuda daha iyi hissedeceksiniz ve kurbağalar da kesinlikle daha iyi hissedeceklerdir.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri