Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Havuzunuzdaki Su Böceklerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Havuzunuzun klor ve diğer kimyasallarla dolu olduğunu ve herhangi bir vahşi yaşamı desteklemek için tasarlanmadığını biliyorsunuz. Yine de birçok canlıya havuzunuzu takılmak, yemek yemek ve bebek sahibi olmak için su dolu bir sığınak gibi görünür.

Havuzda Yüzen Böcekler

Havuzunuzda su böcekleri bulmak gibi çok az şey sizi rahatsız eder. Bu olduğunda, onları tahliye etmeniz ve sonra geri gelmelerini önlemek için adımlar atmanız gerekir.

Havuzunuzda 2 Çeşit Su Böceği Yüzer

Adından da anlaşılacağı gibi suda veya suda yaşayan böceklerdir. Genellikle havuzlarda ve diğer doğal su kütlelerinde su böcekleri bulacaksınız. Ancak özellikle iki tür; su kayıkçıları ve su yüzücüleri yüzme havuzlarını seviyor gibi görünüyor.

Havuzdaki Böcekler

1) Su Kayıkçıları

Biraz korkutucu görünebilirler, ancak corixids olarak da bilinen su kayıkçıları, havuzunuzda bulunabilecek en kötü su böcekleri değildir.

Bilimsel Tanım

Bu su böcekleri, Hemiptera familyasında Corixidae (su kayıkçıları) ailesine aittir.

Neye benziyorlar?

Su kayıkçıları oval şekillidir ve genellikle kahverengi veya yeşilimsi-kahverengi renktedir. Büyük gözleri var. Genellikle 2 cm’den fazla büyümezler.

En arkadaki bacakları diğerlerinden daha uzundur ve su üstünde kalmasına ve kürek çekmesine yardımcı olan tüylerle çevrilidir, bu nedenle adları su kürekçileri olarak adlandırılır. Bu bacaklar genellikle ikinci bacak grubunu geçerek öne doğru uzanır.

Ayrıca kanatları vardır ve evet uçabilirler ve uçarlar.

Ne yiyorlar?

Yosun, bitki artıkları, diğer su mikroorganizmaları ve sivrisinek larvalarını yedikleri için, su kayıkçıları faydalı böcekler olarak kabul edilir. Yine de onları havuzunuzda bulundurmak biraz iğrençtir.

Tehlikeli midirler?

Hiçbir şekilde değillerdir. Zehirli değiller ve ısırmıyorlar. Aslında oldukça uysaldırlar. Sadece birini evcil hayvan ya da başka bir şey olarak tutmak istemezsiniz. Ama böcekler söz konusu olduğunda, onlar iyi adamlardan biridir.

Onlardan Nasıl Kurtulursunuz?

Havuzunuzdaki bu belirli su böcekleri muhtemelen oradadır. Çünkü havuzunuzda da algler vardır. Su kayıkçılarının yosun yediğini unutmayın. Ayrıca yumurtalarını alglere bırakırlar. Sonra bir grup küçük su kayıkçısı yumurtadan çıkar ve yosunları yerler.

Havuzdaki Su Böcekleri

Havuzunuzda hiç yosun görmüyor musunuz? Henüz görünür olduğu noktaya kadar çiçek açmamış olabilir. Ancak alg sporları mikroskobiktir, bu nedenle havuzunuzda su kayıkçıları görürseniz, bunun nedeni havuz alglerinin orada olduğunu sizden önce bilmeleridir.

  • Havuzunuzdaki Su Böceklerinden Kurtulmak; Bunu yapmanın en kolay yolu bir skimmer kullanmaktır. Unutmayın, uçarlar, bu yüzden onları sudan çıkarır çıkarmaz havalanabilirler. Asıl soru, onları öldürmeli misiniz? Onları suyla ve yemeklik yağla dolu bir kovaya atarak onları öldürme konusunda ortalıkta dolaşan bazı tavsiyeler görmüş olabilirsiniz. Bu onları boğuyor, ki bu yavaş, acılı bir yoldur. Ayrıca, çok dağınıklık yaratır. Tabii, onlar sadece böcek. Ama unutmayın, yosun ve sivrisinek larvalarını yiyerek size bir iyilik yapıyorlar. Yani iğrençler ve hepsi, belki de onları yeniden yerleştirebilir miyiz? Size kalmış.
  • Havuzu Vakumlayın; Bu adım için, otomatik bir temizleyici kullanmak yerine havuzu manuel olarak süpürmek isteyeceksiniz. Havuzdan mümkün olduğu kadar çok tortu ve kalıntıyı çıkarın. Kirli suyun havuza geri dönmesini önlemek için vakumlamayı unutmayın. Bu sadece amacı bozardı, değil mi?
  • Havuzu Fırçalayın; Bir yosun fırçası kullanarak, havuza yapışan yosunları gevşetmek için merdivenler ve basamaklar dahil olmak üzere havuzunuzun yüzeylerini ovalayın. Bu onu suya taşıyacak, böylece eklemek üzere olduğunuz şok hepsini öldürecektir.
  • Suyu Test Edin; pH ve alkalinitenin olması gereken yerde olduğundan emin olmak için test şeritleri veya sıvı test kiti kullanın (sırasıyla 7,4 ile 7,6 arasında ve milyonda 100 parça (ppm) ile 150 ppm arasında) . Değillerse, olana kadar ayarlayın. Bu, klor şokunun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlayacaktır.
  • Havuzu Şoklayın; Bu normal bir haftalık şok değildir. Yosunları öldürmeye çalışıyorsunuz, bu yüzden en az iki doz havuz şoku öneriyoruz. Normalde, 45 metreküp su için 0,5 kilogram kalsiyum hipoklorit şoku kullanırsınız. Bunu 45 metreküp galon başına ikiye katlayın.

Su daha koyu yeşil ise, dozu üçe, hatta dört katına çıkarmanız gerekebilir.

Önemli: Havuzunuzu alacakaranlıkta veya gece şoklamayı unutmayın. Aksi takdirde, güneş ışınları sihrini gerçekleştirme şansı bulamadan kloru yakacaktır.

  • Pompayı Çalıştırın; Şimdi şoku eşit olarak dağıtmanız ve havuzu tekrar kullanabilmeniz için dağılmasına izin vermeniz gerekiyor. Pompayı en az 8 saat, tercihen gece boyunca çalıştırın. Ve üç veya dört kez şok olursanız, 24 saat çalıştırın. Tekrar yüzmeden önce klor seviyelerinin normale döndüğünden emin olmak için suyu test edin.

Havuzdaki Su Böcekleri

Su Böceklerinin Geri Dönmesini Nasıl Engellersiniz?

Bu iki yönlü bir yaklaşımdır: Havuzunuzu düzenli olarak temizleyin ve klorunuzu (veya diğer dezenfektanı) olması gereken yerde tutun. Bu, yosunları havuzunuzdan uzak tutacak ve bu da su kayıkçılarını da dışarıda tutacaktır.

Bu amaç için bir yosun öldürücü kullanmayı söyleyen başka tavsiyeler görebilirsiniz. Görüşümüz, uygun havuz kimyasını korursanız, dezenfektan seviyelerini olması gereken yerde tutarsanız ve havuzunuzu düzenli olarak şok ederseniz, yosun öldürücü gerekli değildir.

Eğer havuzunuzda yosun büyüyemezse, su kayıkçılarının yiyebileceği bir şey yoktur ve başka bir yere giderler, bir daha asla havuz basamaklarınızı karartmamak için.

NOT: Hataların geri dönmesini önlemek için gerçekten hızlı bir düzeltme için, kullanmadığınız zamanlarda havuzunuzda bir güneş havuzu örtüsü kullanın. Örtü, havuzların üzerinde yüzer, böylece böcekler yapamaz.

2) Su Yüzücüleri

Su kayıkçıları iyi adamlarsa, o zaman… evet, tahmin ettiniz. Sırt yüzücüleri kötü adamlardır.

Bilimsel Tanım

Bu su böcekleri, Hemiptera familyasında Notonectidae (sırt yüzücüler) ailesine aittir.

Neye Benziyorlar?

Bu su böcekleri uzun, ince ve hafif ila orta kahverengi renktedir. Arka bacakları diğer bacaklarından daha uzundur ve suda kaymalarına yardımcı olmak için püsküllüdür. Ayrıca kanatları vardır ve uçarlar.

Genellikle 2 cm’den fazla büyümezler. En belirgin özellikleri baş aşağı yüzmeleridir, bu yüzden onlara "sırtüstü yüzücüleri" de denilir.

Genellikle su kayıkçıları ile karıştırılırlar. Bu nedenle havuzunuzda su böcekleri görürseniz ve ne olduklarından emin değilseniz, baş aşağı olup olmadıklarını kontrol edin. Eğer öyleyse, uğraşmanız gereken kötü yüzücüler var demektir.

 

Su Böcekleri Ne Yiyorlar?

Yırtıcıdırlar, bu yüzden su kayıkçıları da dahil olmak üzere diğer böcekleri yerler. Yani yosunlarınız olduğu için muhtemelen su kayıkçılarınız olduğu için de muhtemelen sırt yüzücünüz var.

Su Böcekleri Tehlikeli midirler?

Maalesef evet ve sevimsizlerdir. Zehirli değillerdir ama ısırırlar. Ve ısırıkları acıtır! Arı sokması gibi hissettirir.

Onlardan Nasıl Kurtulursunuz?

Su kayıkçıları gibi yosun yemezler, ancak yumurtalarını içine bırakırlar, bu yüzden yine de havuzunuzu yosun için tedavi etmek isteyeceksiniz.

Mevcut olanları öldürmek için kovada su ve yağ yöntemini de kullanabilirsiniz. Ancak yine de dağınık bir çözümdür ve sabırlıysanız geçerlidir. Yiyecek kaynaklarını ortadan kaldırmak onları uzaklaştırmada etkilidir.

Sırtüstü yüzücülerden kurtulmanın en iyi yolu, yiyecek kaynaklarını ortadan kaldırmaktır. Bu da su kayıkçılarını havuzdan çıkarmak anlamına gelir ve bu da yosunlardan kurtulmayı gerektirir.

Onları Geri Dönmekten Nasıl Korursunuz?

Su kayıkçılarının geri dönmesini engellemek için uyguladığınız prosedürün aynısı, yüzücülerin geri gelmesini de önleyecektir. Havuzunuzda su kayıkçıları olduğu sürece, yemek arayan sırt yüzücüler de olacaktır.

Bu Hatayı Yaparsanız Havuzunuza Su Böcekleri Geri Gelecekler!

Havuzunuzda su böcekleri varsa, orada daha uzun süre kalmayacaklar. Artık onlardan kurtulmak ve geri gelmelerini önlemek için hangi araçları kullanacağınızı ve hangi adımları izlemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Havuzunuza herhangi bir şey girdiğinde, ister böcek ister yosun olsun, havuzunuzu temiz tutmaya, suyu dengeli tutmaya ve havuz bakımınıza ayak uydurmaya her zaman geri dönecektir.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri