Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Arıları, Yaban Arılarını ve Eşekarılarını Havuzdan Nasıl Uzak Tutarsınız?

Hiçbir şey havuzda geçirdiğiniz güzel zamanı keskin bir arı sokmasından daha hızlı mahvedemez. Ve en güzel anlarınızda her zaman içlerinden biri veya birkaçı da havuzunuzu rahatlamak için kullanır. Ama onların bu keyif zamanları kesinlikle sizin keyif anlarınıza engel olacaktır. Fiziksel olarak sokularak acı verici olmasa da bu da oldukça kötüdür.

Arılar, havuzunuzun etrafında iyi bir nedenle olurlar. Havuzunuz çoklu bileşik gözlerinde dev bir sulama deliğidir. Ve etrafta vızıldayan arılarınız varsa, muhtemelen bir ya da üç arıyı beraber görmüşsünüzdür. Onları yok etmek için cazip gelseniz de, onların çevre için çok iyi olduklarını da unutmayın hatta arka bahçenizdeki küçük ortam için bile iyilerdir. Sadece onlara havuzunuzun çevresinden daha iyi bir yer göstermeniz gerekiyor.

Havuz ve Arılar

Arıları Havuzunuzdan Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?

Arıların çevre için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, diğer her şeyi en az iki kez denedikten sonra onları yok etmek her zaman en son çare olmalıdır. Evet cidden.

Arılar tüm dünyada rekor sayılarda ölüyor. Arka bahçenizde sadece bir avuç veya daha da kötüsü, bütün bir yuvayı öldürmek, genel arı kaybına katkıda bulunacaktır. Ve bu, dünya çapında gıda üretimine akıl almaz hasara katkıda bulunacaktır.

Arıları öldürmeyi gerektirmeyen birkaç seçeneğiniz var. Aslında, onlara yardım edebilir ve onları koruyabilirsiniz çünkü havuzun kendisi arılar için bir tehlikedir. Su içmek için içine inebilirler, ancak daha sonra sudan uçamaz hale gelirler ve sonunda boğulurlar. Bu nedenle arıları havuzdan uzak tutmak sizin ve onların güvenliği içindir.

Havuzdaki Arılardan Kurtulma

Alternatif Bir Su Kaynağı Sağlayın

Tüm canlıların suya ihtiyacı vardır. Arılar su içmek için bir yer arıyor ve havuzunuzun etrafında bu yüzden vızıldıyor. Onlara alternatif bir su kaynağı sağlarsanız, havuzunuzu biraz daha az çekici bulacaklardır.

Arka bahçenizdeki bütün bir göletten bahsetmiyoruz. Sığ bir kuş banyosu veya çanak bile bir hile yaratacaktır. Sıradan bir kuş banyosu veya biraz daha derinliğe sahip bir şey kullanmaya karar verirseniz, suyun kenarına birkaç nehir taşı veya küçük bir tahta parçası yerleştirin. Bu, arılara suya düşmeleri durumunda dışarı çıkmaları için bir yol sağlayacaktır. Ayrıca onlara inip içecek bir yer verir.

Arıların su kaynağını bütün yaz dolu tutun ve özellikle sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, suyun muhtemelen arıların içebileceğinden daha hızlı buharlaşacağını unutmayın. Ve sivrisinekler içinde bir cazibe merkezi olmasını engellemek için bazı önlemler almanız gerekebilir. Havuzunuzdan sivrisinekleri nasıl uzak tutabileceğinizi anlattığımız makaleyi gözden geçirin.

Not: Havuzunuzu sezon için açmadan önce arılar için bir su kaynağı kurarsanız, arıların zaten kurulu ve alıştığı bir su kaynağı olacak ve havuzda vızıldama olasılığı daha düşük olacaktır.

Havuz Temizliği

Çamaşır Kurutma Makinesi Mendillerini Denediniz mi?

Bir dakika bekleyin. Kurutucu mendiller mi? Yok canım?

Burada dürüst olacağız. Bunun işe yaradığından tam olarak emin değiliz. Bazı kaynaklar bunun bir kocakarı masalı olduğunu söylüyor. Diğerleri, kurutucu mendilleri bazı böcekleri uzaklaştırdığını söylüyor. Hatta bunun üzerine yemin ediyorlar. Diğerleri bunun iyi bir kurutma kağıdı israfı olduğunu söylüyor.

Bir şans verin diyoruz. Neden? Bu ucuz bir deney ve işe yaramazsa, sadece birkaç liranız yanar.

Havuzunuzun etrafına dekoratif sepetlere birkaç kurutma mendilleri yerleştirin, ardından ne olduğunu izleyin. Arılar havuzdan uzak duruyor mu? O zaman belki gerçekten işe yarıyor! Zaman içinde kokularını ve muhtemelen etkinliklerini kaybedeceklerinden, mendilleri sık sık değiştirdiğinizden emin olun.

Arılar hala havuzunuzun etrafında kendilerini evlerinde mi yapıyorlar? Belki de kurutucu mendilleri iniş için mi kullanıyorlar? Bu uğultu mu, yoksa onları uzak tutmak için yaptığınız aptalca girişiminize gülüyorlar mı? Asla bilemeyeceğiz.

Her halükarda, havuzunuzun etrafındaki arı sayısında bir azalma görmüyorsanız, devam edin ve bunu şehir efsanesi olarak işaretleyin ve o alternatif su kaynağını oluşturmaya geri dönün.

Haşere Kontrol Firmasını Çağırın

Havuzun etrafında ara sıra uçan bir arı görüyorsanız, bu büyük bir sorun değildir. Ama havuzunuz mahalledeki her arı partiye çıkmış gibi mi görünüyor? Mülkünüzde bir arı yuvanız olabilir.

Haşere kontrolden önce uzman bir arıcı bulmaya çalışın. Yuvaya zarar vermeden veya arıları öldürmeden sizin için yuvayı çıkarabilirler. Daha sonra arıları daha iyi, daha uygun bir eve yerleştirebilirler. Herkes kazanır!

Bir arıcı bulamazsanız, bir böcek kontrol uzmanı da yuvayı hareket ettirebilir. Çocuklarınızın ve köpeğinizin oynadığı alana böcek ilacı püskürtmek yerine, yapmak istediğiniz şeyin bu olduğunu belirttiğinizden emin olun.

Eşekarısı Havuzunuzdan Nasıl Uzak Tutulur?

Ne yazık ki, eşekarısı veya diğer ismi ile yaban arılarından kurtulmak arılardan biraz daha zordur. Ayrıca daha korkunçlardır. Polen toplayan, bal üreten, tüylü, sevimli küçük arılar gibi bir üne sahip değiller. Şöhretleri, temelde sizi kovalamak ve sadece eğlence için sokmak için bekleyen aptal böcekler olmalarından gelir.

Ancak bazı faydalar sunduklarına dikkat etmek önemlidir.

Birincisi, arılar kadar sevimli olmasalar da eşek arıları da önemli tozlayıcılardır. Çiçeklere ek olarak, bazı incir çeşitlerinin tozlaşması için belirli bir tür yaban arısı da gereklidir. İncir arısı denir. Uydurma bir tanım gibi duruyor değil mi?

Yaban arıları ayrıca sinekler, yaprak bitleri ve kırkayaklar gibi diğer zararlıları da yerler. Onlar doğanın yerleşik haşere kontrol çözümlerinden biridir. Elbette bazen örümcekler ve evet arılar gibi faydalı böcekleri de yerler. Ama bunların hepsi doğanın işleyişinin bir parçasıdır. İşler ters gittiğinde, şeylerin doğal düzenine müdahale ettiğimizde ve bahçenin her yerine böcek ilacı püskürtmeye başladığımızda, bu yararlı olsun ya da olmasın her şeyi öldürecektir.

Bu nedenle, yaban arılarını taramaya veya püskürtmeye başlamadan önce, onları yeniden yönlendirmek için birkaç alternatif düşünün.

Yaban Arılarından Kurtulmak

Yaban arıları çok bölgeseldir ve diğer eşekarısı yakınında yaşamayı sevmezler. Bu yönden köpekbalıkları gibilerdir. Bu özelliği eşekarılarını havuzunuzdan uzak tutmak için bu işi kendi yararınıza yapabilirsiniz.

Sahte yaban arısı yuvaları satın alabilir ve onları bahçenin diğer alanlarına, tercihen evinizden ve havuzdan uzağa asabilirsiniz. Yaban arıları kendi yuvalarını inşa etmeye başlamadan önce, onları mevsimin başlarında yerleştirin. Bu şekilde, onları istediğiniz yerde tutacaksınız.

Çiğ Et Kullanmayı Deneyin

Yaban arıları görünüşe göre çiğ eti severler. Daha önce bir aşçınız olduysa ve eşekarısı onları ızgaraya koymadan önce sürekli olarak o hamburger ve bifteklerin üzerine konmaya çalışıyorsa, bunu fark etmiş olabilirsiniz. Yine, bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Havuzunuzu ne zaman kullanacaksanız, bahçenizin başka bir yerine, tercihen havuzunuzdan mümkün olduğunca uzağa, biraz ucuz biftek, kıyma veya tavuk (çiğ, pişmemiş) asmayı deneyin. Bu, eşek arılarını ziyafete giderken havuzdan uzaklaştıracaktır.

Önemli: Yaban arılarının çabucak geçebileceği az miktarda et kullanın. Et çok fazla ve hızlı çürüyebilir ve sizi sinekler ve kurtçuklar da dahil olmak üzere diğer zor problemlerle baş başa bırakabilir.

Profesyonelleri Arayın

Havuz alanınıza büyük bir yaban arısı grubu taşınmışsa, bu birkaç sahte yuvadan veya biraz çiğ et ile çözemeyeceğiniz bir sorun olabilir. Veya evinizdeki birinin arı sokmalarına alerjisi olabilir ve eşek arılarının (veya arıların) hemen taşınmasına ihtiyacınız vardır. O zaman profesyonel bir haşere kontrol profesyonelini aramak için tereddüt etmeyin.

Bu genellikle bir haşere kontrol şirketi olacaktır. Bu yüzden onlara önce böcek ilacı püskürtülmesini değil, eşekarısı yerlerinin değiştirilmesini istediğinizi söyleyin. İhtiyacınız olan son şey, havuz suyunuza üfleyen veya sizin, çocuklarınızın ve köpeğinizin çıplak ayakla yürüyebileceği çimlere inen zehirli kimyasallardır. Arıları havuzdan nasıl uzak tutacağınızı ne kadar çabuk anlarsanız ve eşekarılarını orman ve ağaçlıklara ne kadar hızlı taşınmaya teşvik ederseniz, havuzunuzun keyfini çıkarmaya o kadar çabuk geri dönebilirsiniz. Ekosistemde her varlığın, hatta yaban arılarının bile bir yeri olduğunu unutmayın. Yani arka bahçenizdeki tüm yaratıklarla barış içinde bir arada var oldukça, hepimiz o kadar mutlu olacağız.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri