Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Havuzunuzda Sarı Yosun (Hardal Yosunu) Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir?

Hardal, sosisli sandviçiniz, sandviçiniz veya hamburgeriniz için mükemmel bir çeşni olabilirken, sarı yosun olarak da bilinen hardal yosununu havuzunuzda veya spa'nızda asla görmek istemezsiniz.

Sarı yosun veya hardal yosunları havuz yüzeylerinize, ekipmanlarınıza ve su kalitenize zarar verebilir. ancak neyse ki tedavi edilebilir ve önlenebilir. Basit adımlarla, hardal yosunu veya yeniden oluşma tehdidi olmadan kristal berraklığında, sağlıklı suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Havuz veya spa suyunuzdaki hardal yosunlarını belirlemek, tedavi etmek ve önlemek için aşağıdaki adımlarımızı izleyin.

Sarı (Hardal) Yosunu Nedir?

Havuzunuzu veya spa'nızı tedavi etmeden önce, suda onu tanımlamak için hardal yosununun ne olduğunu bilmemiz gerekir. Yeşil alglere yakın bir akraba olan hardal renkli algler sarımsı, sarı-yeşil veya kahverengi olabilir ve tipik olarak yapışkandır. Genellikle kir veya kumla karıştırılan hardal yosunu, havuz yüzeylerine, aydınlatma armatürlerine, duvar armatürlerine, merdivenlere ve oyuncak veya mayo gibi diğer eşyalara ısrarla yapışacaktır.

Hardal yosunu tipik olarak daha sıcak iklimlerde bulunur, ancak herhangi bir havuz veya spada büyüyebilir. Ne yazık ki, hardal yosunu yaygındır ve uygun su bakımı olmadan herhangi bir havuz veya spa yüzeyi buna duyarlı olabilir. Hardal yosunu klora dayanıklı olduğundan, havuzunuzda veya spa'nızda bir yuva bulduğunda kurtulmak zor olabilir. Havuz yüzeylerinden oyuncaklara, şamandıralara ve mayolara hızla geçebileceği için hardal yosununa hemen müdahale etmek önemlidir. Hardal yosunu fırçayla temizlenebilirken, geri dönmemesi için ona doğru şekilde muamele etmek isteyeceksiniz.

Hardal Yosunu Nasıl Tedavi Edilir

Havuzunuzda veya spa'nızda hardal yosunu salgını olduğunu belirledikten sonra, onu ortadan kaldırmak için hemen harekete geçmeniz gerekir. İşte hardal yosunu salgınının nasıl tedavi edileceğine dair adım adım talimatlar.

 • Oyuncaklarınızı, Şamandıralarınızı Vb. Çıkarın Ve Yıkayın

İlk olarak, oyuncaklar, şamandıralar ve diğer aksesuarlar gibi havuzunuza veya spa'nıza bağlı olmayan tüm öğeleri çıkarın. Hardal yosunu oyuncaklara, ekipmanlara ve mayolara takılır ve bu ürünler sterilize edilmezlerse sporları suyunuza yeniden sokmaya devam edebilir.

Çok amaçlı temizleyici gibi eşyalarınıza zarar vermeden hardal yosunlarını öldürecek bir temizleyici kullanarak eşyalarınızı dezenfekte edin. Çamaşır suyu veya ağartıcı içeren temizleyiciler kullanırken dikkatli olun çünkü bu, eşyalarınızın rengini bozabilir ve önerilmez. Mayolarınız için, kumaştaki hardal yosunlarını yıkamak ve öldürmek için rengi koruyan bir çamaşır deterjanı kullanın. Ek olarak, emiş veya basınç tarafı temizleyiciler havuzda bırakılabilir ve 4. adımda ele alınacaktır.

 • Fırça Ve Vakumlu Yüzeyler

Pompayı kapatın ve tüm havuz ve/veya spa yüzeylerinizi fırçalayın. Daha sonra, havuza veya spa zeminine düşen hardal yosunu kalıntılarını temizlemek için bir vakum kullanın. Fırçalama, şokun onu öldürmesini ve vakumlamasını kolaylaştırmak için hardal yosununu gevşetmeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca tel kıllı bir fırça kullanılması önerilir, ancak sıvaya zarar gelmediğinden emin olmak için önce bir alanı test edin. Yukarıdaki iki vakumlama yöntemi bir seçenek değilse, hardal yosunu kalıntılarını gidermek için normal vakum işlemini kullanın. Hardal yosunu da filtrede yaşayabilir, bu nedenle filtrenin kapsamlı bir geri yıkaması veya temizlenmesi gerekli olacaktır.

 • Su Kimyanızı Test Edin Ve Dengeleyin

Suyunuzun pH seviyesi 7,2 ile 7,4 arasında ve alkalilik seviyesi 60 ile 120 ppm arasında olacak şekilde uygun şekilde dengelendiğinden emin olun. Dengeli havuz veya spa suyu, optimum performans için klor şokunun ayarlanmasına yardımcı olacaktır. Açık havuzlar veya triklor kullanan kapalı havuzlar için siyanürik asit ppm seviyelerinizin 20 ila 40 ppm arasında olduğundan emin olun. Yüksek siyanürik asit seviyeleri, sanitasyonu etkisiz hale getirir ve alkalinite okumalarını çarpıtabilir, bu nedenle uygun siyanürik asit seviyeleri çok önemlidir.

Havuzunuzda Sari Yosun Hardal Yosunu Nasil Onlenir ve Tedavi Edilir

 

 • Havuzunuzu Veya Spa'nızı Süper Klorlayın (Şoklama)

Şoklama olarak da bilinen süper klorlama, havuz suyuna normalde ihtiyaç duyulandan birkaç kat daha fazla klor eklenmesi işlemidir. Süper klorlama ile klor, dirençli bileşikler, kimyasallar, yağlar ve güçlü alg türleri aracılığıyla "yanabilir". Havuzunuzu veya spa'nızı cal-hypo granüler gibi kalsiyum hipoklorit veya sıvı ağartıcı gibi sodyum hipoklorit ile süper klorlamanızı öneririz. Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için, akşam karanlığında veya geceleri suya şokunuzu ekleyin ve hardal yosunu gidene kadar filtrenizi ve pompanızı günde 24 saat çalıştırın. Unutmayın, daima havuz kimyasalı üreticisinin havuz suyuna uygulama talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.

Genellikle, süper klorlama şokunun dozu 10 ppm ise hardal yosunu yok edilebilir. Ancak, su kimyası tablosundan da görebileceğiniz gibi, hardal yosunlarını öldürmek için havuzdaki daha yüksek CYA seviyeleri için 10 ppm klor uygun olmayacaktır. Yani, buna göre şoklama seviyeleri;

 • Birkaç Gün Boyunca Suyu Dengeleyin Ve Temizleyin

Şoklama veya süper klorlamadan sonra, suyu birkaç gün test etmeye ve dengelemeye devam edin. Eklenen aşırı miktarda klor suyun kimyasını etkileyeceğinden, onu tekrar dengeye getirdiğinizden emin olun. Ayrıca havuzu birkaç gün daha normal şekilde fırçalamaya devam edin.

En ufak bir hardal yosunu yeniden ortaya çıktıysa, işlemi hemen tekrarlayın. Süper klorlama şokunun dozu 10 ppm'lik düzenli güçte olsa bile hardal yosununu yok etmek en iyi uygulamadır. İşlem tamamlandığında filtre ortamını geri yıkayın ve/veya temizleyin ve son adımı tamamlamak için havuza proaktif bir yosun öldürücü uygulayın.

Hardal Yosunu Nasıl Önlenir?

Hardal yosunu hakkında iyi haber, önlenebilir olmasıdır. Proaktif su bakımı, hardal yosunlarının havuz veya spa yüzeylerinde görünmemesini sağlamanın anahtarıdır. Hardal yosunu salgınlarını önlemek için aşağıda listelenen uygun havuz ve spa bakım prosedürlerini izleyin.

 • Su Kimyanızı Dengede Tutun

Dengesiz su kimyası havuz veya spa yüzeylerinize ve ekipmanlarınıza zarar verebilir. Suyu düzenli olarak test etmeyi ve pH, alkalinite, kalsiyum sertliği, siyanürik asit vb. seviyelerini uygun aralıklarda tutmayı unutmayın:

 • pH Seviyeleri: 7.2 – 7.4
 • Alkalinite: 60 – 120 ppm
 • Kalsiyum Sertliği: 200 – 400 ppm (alçı havuzlar için) veya 150 – 250 ppm (vinil astar ve fiberglas havuzlar için)
 • Siyanürik Asit: 20 – 40 ppm (açık havuzlar için)
 • Toplam Çözünmüş Katılar: 1500 ppm veya daha az (tuz havuzları için 4500 ppm veya daha az)
 • Fosfatlar: 200 ppb veya daha az
 • Uygun Filtrelemeyi Uygulayın

Uygun filtreleme olmadan, kirler ve atıklar birikebilir ve bu da hardal yosununun yayılması için daha yüksek bir riske neden olabilir. Filtreleme sisteminizi günde en az 12 saat çalıştırdığınızdan emin olun. Enerji kullanımı açısından verimli bir değişken hızlı pompa ile 24 saat sirkülasyon öneriyoruz.

 • Yüzeylerinizi Temizleyin

Havuz veya spa yüzeylerinizi düzenli olarak süpürdüğünüzden ve fırçaladığınızdan emin olun. Hardal yosunu sporlarının yüzeylerde kolonileşmesini önlemek için havuzu veya spayı fırçalamak zorunludur.

 • Daima Bir Dezenfektan Bulundurun

Havuz suyunuzda ölçülebilir düzeyde dezenfektan bulundurun. Arıtma sistemlerine sahip havuzlar ve kaplıcalar için klor, içme suyu seviyelerinde veya daha düşük seviyelerde kalabilir.

 • Dolaşım

Sirkülasyon, suyu filtrenizden geçirir, havuz veya spa suyunuzdaki partikülleri ve kalıntıları giderir. Uygun sirkülasyon olmadan havuzunuzun veya spa'nızın sanitasyon sistemi, filtresi ve eklenen kimyasallar düzgün çalışamaz. Havuzunuzun sirkülasyonunu ölü bölgeler için kontrol edin ve duvar dönüş jeti bağlantılarınızı uygun şekilde ayarlayın.

 • Bir Yosun Öldürücü Kullanın

Yosun oluşumunu önlemek ve öldürmek için yosun öldürücüler, yüzme havuzunuzu veya kaplıca suyunuzu korumanın etkili ve hızlı etkili bir yolunu sunar. Suyunuzu proaktif olarak bir yosun öldürücü ile bakım yaptığınızdan ve sorunu tedavi ettiğinizden emin olun.

 • Filtrenizi Temizleyin

Havuzunuzun geri yıkanması olarak da bilinen havuz filtrenizi geri yıkamak, havuz veya spa suyunuzu temiz tutmak için önemli bir adımdır. Filtrenizi etkili tutmak için, pislikleri dışarı atmak için suyu filtreden geriye doğru gönderin, ancak üreticinin tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun. Havuzunuz aşırı organik yüklemeye maruz kalıyorsa daha sık ters yıkama yapmanız gerekebilir.

Artık hardal yosunlarını nasıl tedavi edeceğiniz ve önleyeceğiniz konusunda bilgi sahibisiniz, böylece berrak, temiz havuz veya spa suyunun keyfini çıkarabilirsiniz.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri