Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00

Yaşlılar için Yüzme

Yaşlılar için Yüzme Yaşlılar için Yüzme Poolline

Egzersizin kalp sağlığınızı iyileştirmek, daha iyi esneklik ve daha güçlü kaslar dahil olmak üzere yaşlılara sayısız fayda sağladığını zaten biliyorsunuz. Ayrıca, egzersiz yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve ruh halimizi ve zihinsel keskinliğimizi geliştirebilir. Yüzme özellikle yaşlılar için faydalı bir egzersizdir. Su egzersizleri, yaşlılara vücuda ek stres veya zorlama koymadan daha iyi bir şekil alma sağlar.

Yaşlılar İçin Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları:
Yüzme, yaşlılar için ideal bir egzersizdir, çünkü esas olarak yaralanma riski azdır ve düşük etkiye sahiptir. Su egzersizleri vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırır ve yaşlılar için tam bir egzersiz sunar. İşte yüzmenin yaşlı yetişkinlere sunduğu sağlık yararlarından sadece birkaçı:
Kalp sağlığını iyileştirir. Yüzme kalbinizi daha güçlü, daha büyük hale getirir ve kardiyovasküler sağlığınızı ve dayanıklılığınızı geliştirir. Ayrıca kan basıncınızı düşürerek, dolaşımınızı iyileştirerek, kalp ve akciğer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.
Eklemlerde naziktir. Yüzme ağırlık taşımadığı için, eklem ağrısı ve rahatsızlığı çekenler için kolay bir egzersizdir. Kalça, diz ve omurganızdaki basıncı koruyan tam vücut egzersizidir.

Osteoporoz riskini azaltır. Yüzme, kemik mineral yoğunluğunu (BMD) artırabilir, bu da osteoporozla savaşmaya yardımcı olur. Bu özellikle kadınlar için çok önemlidir; 50 yaşın üzerindeki kadınların 3/1 i ve erkeklerin 5/1 i osteoporoz nedeniyle kemik kırığı yaşar.
Esnekliği artırır. Egzersizden önce ve sonra esneme, esnekliği yeniden kazanmanın kesin bir yoludur, ancak yüzmenin kendisi de kalçalarınız, bacaklarınız, kolunuz ve boynunuzdaki esnekliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca duruşunuzu iyileştirmeye ve sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Kas gücünü geliştirir. Suda her hareket edişinizde, her kas grubunu çalıştırırsınız. Çünkü yüzme, direnç eğitiminin harika bir şeklidir ve kas gücünüzü artırmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden yaşlılar için en ideal egzersizlerden biri sayılır.
Zihinsel sağlığı artırır. Yüzme, stres seviyenizi azaltmanın, ruh halinizi artırmanın ve beyin fonksiyonunuzu artırmanın harika bir yoludur. Tüm bunların yanı sıra yüzme, sosyal bir etkinlik olabileceğinden, yaşlılarda depresyona yol açabilecek sosyal izolasyon ve yalnızlık duygularından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.