Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00

Dengeli Havuzun Önemi

Yüzme havuzunun bakımı için en önemli adımlardan biri su dengesidir. Genel olarak, su dengesinin anlaşılması aynı zamanda havuz bakımının en kafa karıştırıcı işlemlerinden biri olabilir. Karmaşıklığı nedeniyle, bazı yeni havuz sahipleri, havuz suyunu estetik olarak çekici, rahat ve korozyonsuz tutmak için yapmaları gereken her şeyi bilemeyebilir.

Havuz Suyu Dengesi Neden Önemli?

Dengeli bir yüzme havuzuna sahip olmanın bu kadar önemli olmasının sebeplerinden birkaçı aşağıdadır:
Temizleyici
Klor bazlı bir havuz veya klor bazlı bir tablet havuzu kullanıyorsanız, pH değerinizin doğru olması gerekir. Havuz suyu doğru bir şekilde dengelenmezse, klor dezenfektanı mikropları ve bakterileri öldüren tam güçte çalışmayacaktır.

pH
Su dengenizin doğru olması gerekiyor, aksi takdirde cildinizi ve gözlerinizi etkiler. Rahat hissetmek için pH ne asidik ne de bazik olmamalıdır.

Havuzdaki Klor Seviyesi

Korozyon veya Ölçek
Dengesiz bir havuz, astar, merdivenler ve el rayına ve pompa gibi diğer ekipmanlara aşındırıcı veya ölçeklendirici olabilir.

Toplam alkalilik
Toplam alkalilik, suda ne kadar alkalin bulunduğunu belirtir. TA ve pH el ele gider. Yüksek alkali su yüksek pH'a yol açar. Düşük alkali su düşük pH'a yol açar. Ortalama yüzme havuzunun 100 ppm alkalilik değerine sahip olması gerekir.

Stabilizatör
Sabitleyici, yalıtımın ısı veya klimayı korumasına yardımcı olduğu gibi klorunuzu daha uzun tutmanıza yardımcı olur. Bazı klor bileşiklerine güneş ışığının bozulma etkilerinden korumak için stabilizatör eklenebilir. Dengeleyici seviyeniz düşük olduğunda, çok daha fazla klor kullanacaksınız. Yüksek olduğunda, havuz suyunuzu 40 ila 100 ppm ideal aralığına getirmek için sulandırmanız gerekebilir.

Toplam Çözünmüş Katılar (TÇK)
Tüm su çözünmüş mineraller içerir. Havuz suyu buharlaştıkça mineraller geride kalır ve konsantre hale gelir. Bu mineraller ne kadar konsantre olursa, kimyasal katkıların çalışması o kadar zor olur ve lekeler oluşabilir. 3000 ppm veya daha fazla toplam çözünmüş katı veya TÇK'niz varsa, biraz su tahliye etmeniz ve tatlı su eklemeniz gerekebilir.