Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00

Suda Yapılan Egzersizlerin Sağlık Açısından Faydaları

Suda Yapılan Egzersizlerin Sağlık Açısından Faydaları Suda Yapılan Egzersizlerin Sağlık Açısından Faydaları

Yüzme genel olarak tüm dünyada ki en popüler spor etkinliğidir. Yüzme aynı zamanda düzenli aerobik fiziksel aktivite açısından da iyi bir seçenektir. Yüzme, tıpkı bisiklete binme ve koşma aerobik fiziksel aktiviteleri gibi haftada sadece iki buçuk saat yapıldığında bile kronik hastalık riskini azaltır. Bu da diyabet ve kalp hastalığı olan insanlar için en sağlıklı egzersizlerden birinin yüzme olduğunu gösterir. Düzenli olarak yüzen insanlar, yüzmeyen ve egzersiz yapmayan insanlara kıyasla daha az ölüm riskine sahiptirler. Suda yapılan egzersizlerin karada yapılan egzersizlere göre daha az çaba gerektirdiği ve eklem ya da kas ağrılarına daha az sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Bu durum suda çok daha uzun süre egzersiz yapılmasını sağlar.

Su Bazlı Egzersiz ve Kronik Hastalıklar

Su bazlı egzersiz, kronik hastalıkları olan insanlara yardımcı olan bir aktivitedir. Vücudunda artrit olan insanlar için, (belirtileri kötüleştirmeden) etkilenen eklemlerin kullanımını arttırmaya yardımcı olan su egzersizleri, romatoid artritli insanlar için hidroterapiye katıldıktan sonra, diğer faaliyetlere göre çok daha fazla sağlık iyileştirmesine sahiptir. Suda yapılan egzersizler aynı zamanda etkilenen eklemlerin kullanımını iyileştirir ve osteoartrit ağrılarını azaltır.

Su Bazlı Egzersiz ve Ruh Sağlığı

Su bazlı egzersizler, geçmiş zamanlardan beri kadın ve erkek fark etmeksizin ruh sağlığını iyileştiren bir etkiye sahiptir. Fibromiyalji hastalarında, anksiyeteyi azaltır. Ilık suda egzersiz terapisi depresyonu azaltarak ruh halini iyileştirir. Suda yapılan egzersiz, hamilelik döneminde annelerin ve doğmamış çocukların sağlığını iyileştirerek, annelerin ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etki yaratır. Ayrıca gelişimsel engeli bulunan çocukların ve ebeveynlerinin, yüzme gibi eğlence etkinlikleri sayesinde aile ilişkilerini geliştirmelerini sağlar.

Su Bazlı Egzersiz ve Yaşlılar

Su bazlı egzersiz yaşlanma döneminde ki insanların yaşam kalitesini arttırır ve engelliliği azaltarak fayda sağlar. Aynı zamanda menopoz sonrası kadınların kemik sağlığını geliştirir ve korur .
İyi bir seçim


Suda egzersiz yapmak birçok fiziksel ve zihinsel sağlık yararı sağlar ve daha aktif olmak isteyen insanlar için iyi bir seçimdir. Sudayken, sağlıklı ve güvenli yüzme davranışları uygulayarak kendinizi ve başkalarını hastalık ve yaralanmalardan koruyabilirsiniz.