Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Blog
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00

Kandillerde Ne Tür Yağ Kullanmalıyım?

Fırtına, felaket veya enerji şirketi sorunu nedeniyle güç kesildiğinde, ışık sağlamak için çeşitli yöntemlere sahip olmak rahatlatıcıdır. Mumlar ve fenerler çok faydalıdır, ancak uzun süre aydınlatma sağlayacak bir kandilin yanması çok daha iyidir.

Birçok kişi kandillerde bitkisel yağların kullanılmasını savunuyor. Kokuyu önemsemiyorsanız, bu tür yağlar kullanılabilir. (En sevdiğiniz esans yağın birkaç damla kullanılması kokuyu gizlemeye yardımcı olacaktır.) Bir kandilin içinde asla benzin, alkol ya da kamp sobası yakıtı kullanılmamalıdır. Çünkü bunlar çok uçucudurlar ve kirli yanarlar. Bu arada, "kokusuz" lamba yağları tamamen kokusuz değildir, ancak yağ lambanızı günlerce kullanmanız gerekiyorsa, muhtemelen kokuya alışırsınız. Bir kandil için kullanılacak en iyi yağ lamba yağıdır. Lamba yağı, gazyağı ile aynı ailedendir, ancak daha temiz yanmasını sağlamak için saflaştırılmıştır, bu nedenle lamba yağının yakılması, gazyağı yakmaktan daha az kirletici madde üretir.

Lamba yağı, yanan kerosenin hoş olmayan kokusunu üretmez ve hatta çeşitli kokularda satın alınabilir. Lamba yağı çoğu süpermarketten, ev geliştirme ve donanım mağazalarından satın alınabilir, ancak gazyağı daha pahalıdır. Ayrıca lamba yağı gazyağı kadar parlak yanmaz. Lamba yağı, dışarıda havalandırılmadan içeride yanmak için her zaman güvenlidir. Bir kandil satın aldığınızda daima lambanız için önerilen özel yakıt türünü kullanmalısınız. Lamba yağını saklarken, yağın aslında 20 derecenin altında donabileceğini unutmayın. Lambayı doldurmadan önce yağınızın oda sıcaklığında olması en iyisidir. Soğuk yağ oda sıcaklığında yağdan biraz daha hızlı yanar. Yağ saatte yaklaşık 1/2 ons yanar. Bu, yarım galon yağın yaklaşık 140-150 saat süreceği anlamına gelir. (Bitkisel yağlar biraz daha az sürecektir.) Lamba yağı plastik bir kapta gelirse, uzun süreli depolama için bir cam ya da metal kaba aktarmak en iyisidir. Plastik kaplar bir süre sonra kırılgan hale gelir, ayrıca kolayca kırılabilir ya da delinebilir.

Kandil Kullanırken Dikkat Edin!

Bir kandil uzun bir süre yandıktan sonra, baca aşırı derecede sıcak olacaktır. Bu yüzden lambayı ilk etapta istediğiniz yere yerleştirin ve lambayı yaktıktan sonra hareket ettirmeyin. Eğer kandili hareket ettirmeniz gerekiyorsa, bunu sadece koldan dikkatlice yapın. Lambayı kapattıktan sonra, biraz soğuması için birkaç dakika bekletin ve sonra tekrar ihtiyaç duyulana kadar güvenli bir şekilde hareket ettirin. Ayrıca sıcak lambayı veya bacayı soğuk bir fayans tezgahına koymayın; aksi taktirde lamba ya da fayans kırılabilir. Sıcak lambayı soğuması için bir tencere altlığı veya katlanmış havlu üzerine yerleştirin.