Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Spa, Sauna ve Türk Hamamı Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00

Saunalar Sağlıklı mıdır yoksa Zararlı mıdır?

Saunalar sağlıklı mıdır yoksa zararlı mıdır? Saunalar sağlıklı mıdır yoksa zararlı mıdır?

Terleme, insanlık tarihinde çok geriye giden bir dürtüdür. Yaklaşık 3000 yıl önce, Orta Amerika Mayaları dini törenler ve sağlık için ter evleri kullandılar. Neredeyse her kültürün rahatlama, terapi ve ritüel için ısıyı kullanma yöntemi vardır; Antik Roma hamamları, modern Türk buhar banyoları ve popüler Amerikan spa küvetleri bunlardan sadece birkaçıdır.

Bu tekniklerin en eski ve en sıcaklarından biri saunadır. Saunalar binlerce yıldır, yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin düzenli olarak aldığı Finlandiya'da kullanılmaktadır. Ayrıca bir milyonun üzerinde sauna kullanımı olan Amerika Birleşik Devletleri'nde giderek daha popüler hale geliyor. Dünya genelinde de popülerliği artmaya başlayan saunaların sağlık açısından yararları oldukça fazladır.

Saunanın Yararları
Kuru sıcaklığın vücut üzerinde derin etkileri vardır. Terleme hemen başlar. Ortalama bir kişi kısa bir sauna sırasında bir miktar ter kaybedecektir. Bununla birlikte, kuru havada o kadar hızlı buharlaşır ki, bir kişi ne kadar terlediğini fark etmeyebilir. Cilt sıcaklığı dakikalar içinde yaklaşık 104 ° ye yükselir, ancak iç vücut sıcaklığı daha yavaş yükselir. Genellikle 100 ° nin altında kalır.
Vücut ısısındaki değişiklikleri anlamak kolaydır, ancak kalbin ısıya verdiği yanıtlar daha da önemlidir. Nabız hızı % 30 veya daha fazla artar. Sonuç olarak, kalp neredeyse her dakika pompaladığı kan miktarını iki katına çıkarır. Ekstra kan akışının çoğu cilde yönlendirilir; aslında, dolaşım kanı iç organlardan uzaklaştırır. Kan basıncı yükselebilir veya düşebilir. Bu değişikliklerin tümü, bir kişi soğuduktan sonra hızla çözülür.
Tüm bunların yanı sıra saunalar, vücudun birçok bölümünü etkilese de, çoğu değişiklik kısa ve hafiftir. Örneğin, yüksek skrotal sıcaklıklar sperm üretimini azaltır, ancak düzenli saunaların doğurganlığı bozduğuna dair bir kanıt yoktur.
Kuru hava cilde veya akciğerlere zarar vermez. Aslında, kronik bir cilt hastalığı olan ya da sedef hastalığı olan bazı hastaların kaşıntıdan kurtulduğuna dair bilgiler vardır. Ayrıca sauna sayesinde astımlılar daha az hırıltı yaşayabilirler. Sonuçta, saunalar vücut için güvenli görünüyor, ancak gevşeme ve rahatlama hissinin üstünde ve ötesinde sağlık yararları olduğuna dair çok az kanıt vardır.