Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Mükemmel Havuz Sıcaklığı Nedir?

Mükemmel Havuz Sıcaklığı Nedir Mükemmel Havuz Sıcaklığı Nedir

Havuz yapım ve havuz sahipleri arasında sadece birkaç havuz konusu, havuz sıcaklığı kadar hararetli bir şekilde tartışılmaktadır. Olması gereken havuz sıcaklığı hakkında komşularınız, yerel havuz mağazanız, ve akrabalarınız içinde her şey hakkında her şeyi bildiğini sanan o adam ve internetteki sayısız havuz makalesinin hepsinin bu konuda fikirleri var ve çoğu da birbiriyle çelişiyor. Peki kim haklı? Biz de o yüzden tüm ciddiyetle, mükemmel havuz sıcaklığı sorusunu bir kez ve herkes için cevaplamaya çalışmak için araştırdık. Cevabın kısa versiyonu mu? Tek bir cevap yok. Havuzunuzu ne kadar sıcak veya soğuk tuttuğunuz ve bunu nasıl yaptığınız birkaç faktöre bağlıdır. Bu sadece, en iyi seçimi yapabilmeniz için bu faktörlerden hangisinin sizin için geçerli olduğunu bilmek meselesidir.

Havuz Sıcaklığı Neden Önemlidir?
Çok sıcak bir günde hiç güzel, serin bir yüzme havuzuna atladınız mı? Ya canlandırıcıdır ya da vücudunuz için kabus gibi bir şoktur. Ya da belki havuzunuza girdiniz ve sıcak bir günde ılık bir banyo yapıyormuş gibi hissettiniz. Elbette bu da eğlenceli değil.
Genel olarak, eğlence amaçlı kullanılan bir konut havuzu için en yaygın havuz sıcaklığı 26°C ile 28°C arasındadır.
Ancak bazı sıcaklıkların bazı risk altındaki insan grupları için tehlikeli olabileceğini ve havuzunuzu kirleticilere karşı savunmasız hale getirebileceğini bilmek önemlidir. Ve diğer sıcaklıklar daha atletik aktiviteler için elverişlidir.
Her şey havuzunuzu kimin ve hangi amaçlarla kullandığına bağlıdır.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 11

Havuz Sıcaklığını Belirleyen Noktalar; Boş Zaman, Dersler ve Bol Eğlence
Havuzunuz yaz aylarında tüm aile ve birçok arkadaş için bir toplanma yeriyse, yüzücülerin yaşlarını hesaba katmanız gerekir. Ve herkes sadece eğlence için mi ortalıkta dolaşıyor? Yoksa havuzunuzu fitness veya diğer çabalar için kullanan birkaç kişi mi var? Hepsi bir fark yaratıyor.

Çocuklar ve Yüzme Dersleri
Uzmanlar dört yaşından itibaren çocuklara yüzme dersleri verilmesini önermektedir. Ve çocuklar için yüzme dersleri vermek için en az 29°C olan bir havuz sıcaklığı önerir. Bu, çocukların narin vücutlarını yeni bir ortamda rahat tutmak, kaslarını sıcak ve gevşek tutmak ve aşırı soğuk sudan kaynaklanabilecek nefes alma güçlüklerini önlemek içindir. Havuzunuzda resmi yüzme dersleri vermiyor olsanız da, küçük bir çocuğa yüzmeyi öğretmeye çalışıyorsanız, en azından bu aktivite gerçekleşirken havuz sıcaklığını yükseltmeyi düşünmelisiniz.
Önemli: Bir çocuğa yüzmeyi öğretmek boğulmayı engellemez. Havuz alanında veya yakınında çocuklarınız olduğunda, her zaman gözetim altında olduklarından emin olun. Trajediyi önlemek için önlemler almayı ve belki de ek güvenlik için birkaç tür havuz alarmına yatırım yapmayı düşünün.

Kıdemli Sağlık ve Güvenlik
Yaşlandıkça, vücudumuz şiddetli sıcaklık değişikliklerine daha az toleranslı hale gelir. Hem sıcağa hem de soğuğa karşı daha savunmasız hale gelir. Bu, özellikle çok soğuk veya çok sıcak suyun sadece yaşlılar için rahatsız olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıkları için de zararlı olabileceği yüzme havuzları için geçerlidir.

Hayatınızdaki yaşlılar havuzunuzu eğlence için kullanacaksa, havuz sıcaklığı 30°C ile 31°C arasında bir yere yükseltmeyi düşünün.
Su egzersizleri özellikle artritli kişiler için faydalı olabilir. Suyun kaldırma kuvveti, eklemler üzerinde daha az stres ve egzersiz sırasında daha az düşme riski anlamına gelir.
Artritli veya ileri yaştaki herhangi biri havuzunuzu kullanacaksa, en rahatı 29°C ile 31°C arasındaki sıcaklıklar olacaktır. Artrit nedeniyle sınırlı işlevleri varsa, 30°C ile 32°C arasındaki bir yerde, daha da yüksek sıcaklıklarda daha iyi performans gösterirler.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 13

Havuzda Sağlık ve Fitness Yapmanın Faydaları
Fitness için havuzu kullanmak için kıdemli olmanıza gerek yok. Yüzme mükemmel bir tam vücut egzersizidir ve çeşitli faydaları vardır:
• Kardiyovasküler Sağlık
• Bel Ağrısı Rahatlama
• Düşük Kan Basıncı
• Özellikle Kış Aylarında Ruh Hali İyileştirme
• Daha Uzun Ömür
• Artan Akciğer Kapasitesi

Yüzme ve su aerobiği için önerilen sıcaklık 26°C ila 28°C arasındaki standart aralıktır. Böylece, sıcaklığı çok fazla ayarlamak zorunda kalmadan birçok sağlık yararı elde edebilirsiniz.

Havuz Sıcaklığını Ayarlamaya ve Yeniden Ayarlamaya Başlamadan Önce
Havuzunuzu normalde 26°C civarında tutarsanız, suyu 32°C çıkarmak havuz ısıtıcınızı (ve enerji faturanızı) biraz zorlayabilir hatta bir çocuğu, yaşlı bir misafiri veya artritli birini ağırlamak için sadece 29°C olsa dahi bu durum geçerlidir.
Böyle bir misafir havuzunuzu sadece ara sıra kullanacaksa, uygun sıcaklığa kadar ısıtmak gerçekten uygun maliyetli değildir. Aynı zamanda su kimyanıza da zarar verir.
Evinizdeki biri daha yaşlıysa, herhangi biri artritliyse veya düzenli olarak yaşlı misafirleriniz varsa, havuz sıcaklığınızı yükseltmek ve düşürmek yerine jakuziye girmeyi düşünebilirsiniz.
Jakuzi sıcaklığı her zaman 37°C ile maksimum güvenli sıcaklık, 40°C arasında olmalıdır. Ayakta durmak yerine oturarak yapılması gerekebilse de, düşük etkili egzersiz için aynı kaldırma kuvveti sunar. Ama güzel, sıcak, köpüklü bir jakuzide oturmak gerçekten bir fedakarlık değil, değil mi?

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 19

Kontrollü Havuz Sıcaklığı Faydaları
Yüzücüleri korumaya ek olarak, havuz sıcaklığınızı sabit ve doğru aralıkta tutmak havuzun kendisini de koruyabilir.

Yosun ve Bakteri Kontrolü
Havuz suyu kirleticileriyle sürekli mücadele ediyorsunuz ve çoğunlukla onları klor veya başka bir dezenfektan ve filtreleme ile kontrol altında tutuyorsunuz. Ancak havuz sıcaklığının çok yükselmesine izin verin ve pratik olarak yosun ve bakteriler için karşılama matı döşemiş olursunuz. Havuz suyunuz 29°C işaretine kadar ısındığında, bakteri ve algler güzelleşir ve rahatlar ve üstel oranlarda çoğalmaya başlar. Havuzunuzu bu işaretin altında tutmak yosun ve bakterilerden tamamen kurtulmaz, ancak onların çiçek açmasını, büyümesini ve sorun haline gelmesini zorlaştırır. Konukları ağırlamak için havuzunuzdaki ısıyı yükseltirseniz, algleri, bakterileri ve diğer kirleticileri uzak tutmak için daha sık şoklayın. Bu bir endişe değilse, yosun oluşumunu önlemek için havuzu soğutmaya çalışın.

Dengeli Su
Havuzunuzdaki daha sıcak su, yosun ve bakterilerin tutunmasını kolaylaştırırken, havuzunuzdaki klor veya diğer dezenfektanların onları öldürmek için çok daha fazla çalışması gerekecek. Bu, dezenfektanın daha çabuk tükeneceği ve havuz kimyanızın bozulacağı anlamına gelir.
Ayrıca, daha sık dezenfektan eklemeniz gerekeceği anlamına gelir, bu nedenle havuz sıcaklığınızı iyi bir aralıkta tutmanın bir bonusu, kimyasallardan tasarruf etmenizdir.

Yüzücüleri Rahat ve Keyifli Tutun
Risk altındaki yüzücüleri güvende tutmak için belirli sıcaklıkları korumanın yanı sıra, havuzunuzda yüzen herkesin rahat olmasını istersiniz. Çok soğuk veya çok sıcak ve kimse bundan zevk almayacaktır. Ve sonra bu şekilde bir havuza sahip olmanın anlamı nedir?
Yüzücülerin çoğunu rahat ettirmek için havuz ısıtıcınızın termostatını 26°C ile 28°C arasında bir sıcaklığa ayarlayın. Belki yazları çok sıcak bir bölgedeyseniz biraz daha serin veya daha ılıman bir iklimde yaşıyorsanız biraz daha sıcak olabilir.

Havuz Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?
Tüm havuz ısıtıcılarında, karar verdiğiniz havuz sıcaklığını ayarlamanıza ve korumanıza izin veren yerleşik termostatlar bulunur. Ancak tıpkı evinizdeki termostatın en uzaktaki odanın sıcaklığını tam olarak gösteremeyeceği gibi, ısıtıcı termostat da tam olarak doğru olmayabilir.
Doğru bir havuz sıcaklığı okuması elde etmek için termostatı bir havuz termometresi ile destekleyin. Seçebileceğiniz üç tür var: analog, dijital ve kızılötesi. Doğruluk ve maliyet etkinliği için dijitali öneriyoruz.
Analog termometrelerin doğru okunması zor olabilir ve kızılötesi termometreler konut kullanımı için biraz pahalıdır.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 41

Havuz Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?
Mükemmel havuz sıcaklığını bilmek savaşın sadece yarısıdır. Şimdi onu nasıl sabit tutacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Verimli Bir Havuz Isıtıcısı Seçin
Havuzunuzu ısıtmak için üç seçeneğiniz var. Güneşe güvenebilirsiniz, ancak bu gerçekten onu kanatlandırıyor ve havuz sıcaklığını kontrol etmenin hiçbir yolu yok. Ayrıca, su genellikle belirli bölgelerde veya yılın belirli zamanlarında rahat olabileceğinden çok daha soğuk olacaktır. Ancak bir güneş havuz örtüsü almak, bu ücretsiz ısı kaynağından yararlanmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, ısıyı korumaya yardımcı olması için bir havuz ısıtıcınız olsa bile bir güneş örtüsü kullanmanızı öneririz.
Doğal gazınız varsa, bir gazlı havuz ısıtıcısı iyi ve ekonomik bir seçenek olabilir. Değilse, bir ısı pompası seçebilirsiniz. Son olarak, güneşi kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak güneş enerjisi havuz ısıtıcısı ile çok daha odaklı ve verimli bir şekilde. Çatınızda yer varsa, kesinlikle araştırmaya değer. Herhangi bir ısıtıcının bir termostatı olacaktır, ancak dijital termostatlı olanlar daha doğru ve kullanımı daha kolaydır. Mikroişlemciler tarafından kontrol edilen termostatlar, daha pahalı olmakla birlikte daha da güvenilirdir. Ama bunu enerji faturası tasarrufuyla telafi edeceksiniz.

Paradan ve Enerjiden Tasarruf Edin
Bir havuzu ısıtmak, havuz kimyasalları ve diğer bakım araç ve gereçleri ile birlikte bir masraftır. Havuz sıcaklığınızı eşit seviyede tutmak ve havuzunuzu herkes için rahat tutmak isterken, enerji faturalarınızı da artırmak istemezsiniz.
Birkaç ısıtma ipucu, havuzda ve banka hesabınızda eşyaların rahat kalmasına yardımcı olacaktır.

Sıcaklığı Azaltın
Çocuklar veya yaşlılar için daha yüksek bir sıcaklığı koruma konusunda endişelenmenize gerek yoksa, havuz sıcaklığını bir veya iki derece düşürmeyi düşünün. Paradan tasarruf etmek için gerçekten gereken tek şey bu:
Sıcaklıktaki her bir derecelik artış için enerji tüketimi, bulunduğunuz yere bağlı olarak enerji maliyetlerinde %10 ila %30 daha fazla maliyete mal olacaktır. Daha sıcak iklimlerde, bir havuzu ısıtmanın nispeten düşük maliyeti nedeniyle bu yüzde daha yüksektir.

Havuz Isıtıcısını Kapatın
Siz yokken havuzunuzu ısıtmaya gerek yok. Hem paradan hem de enerjiden tasarruf etmek için termostatı kapatın veya daha iyisi kapatın. Ama döndüğünüzde havuz sıcaklığını tekrar yükseltmek için daha fazla para ve enerji gerekmeyecek mi? Biraz enerji ve para alacaktır. Ancak siz havuzu kullanmıyorken bile havuz ısıtıcısını çalışır durumda tutmak kadar değildir.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 45

Gün Boyunca Güneş Havuz Örtüsü Kullanın
Güneşin gücünü kullanmanın bir yolu daha. Bir süre havuz dışında kalacaksanız, kullandığınız örtünün türüne bağlı olarak hem suyu ısıtmak hem de bu ısıyı korumak için bir güneş havuz örtüsü veya güneş battaniyesi üzerine yüzdürün.
Tam bir havuz örtüsünün sık kullanım için çok hantal olduğunu düşünüyorsanız, işleri kolaylaştırmak için bir güneş örtüsü makarası almayı düşünün. Veya bunun yerine güneş halkaları kullanmayı deneyin. Dağıtması kolay, alması ve kaldırması kolay.

Geceleri Havuz Örtüsü Kullanın
Hem havuz ısıtıcınız hem de güneş gün boyunca suyu ısıtır. Geceleri havuzunuzu kaplayarak bu ısının bir kısmını tutun. Örtü, ısının bir kısmını hapsedecek ve sabah çıkardığınızda, ısıtıcınızın ayarlanan havuz sıcaklığına getirmek için çok çalışması gerekmeyecek.
Ertesi gün kullanacağınız zaman havuzun üzerini tamamen örtmek istemiyorsanız, suyun üzerine bir güneş battaniyesi koyun. Normal bir örtü kadar ısı tutmayacak, ancak biraz tutacaktır.

Havuz Isıtıcınızın Bakımını Yapın
Tüm bu parayı verimli bir havuz ısıtıcısına harcadıktan sonra, onu bakımsız bırakmak ayıp olur. Diğer tüm havuz ekipmanlarınız gibi düzenli bakıma ihtiyacı vardır. İyi çalışmaya devam edin ve çok daha uzun süre dayanacaktır, bu da size onu çok erken değiştirmek zorunda kalma parasını kazandıracaktır.

Yerüstü Havuz Sıcaklığı
Yer üstü havuzunuz varsa, havuz sıcaklığını nasıl ayarlayacağınızı ve koruyacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Çok karmaşık. Hazır mısın? Fark yok. Yer altı havuzu için kullanacağınız tüm ipuçları ve taktikler yer üstü havuzları için de geçerlidir. Yerden iyi bir havuz ısıtıcısı alın, iyi durumda tutun, bir havuz örtüsü kullanın ve iyi olacaksınız.

Çok Sıcak Değil, Çok Soğuk Değil
Sizin için mükemmel havuz sıcaklığını sadece siz belirleyebilirsiniz. Havuzu kullanan çocuklarınız ve yaşlılarınız olsun ya da sadece bir eğlence ve rahatlama kaynağı olsun, hedef sıcaklığınıza karar verdikten sonra, bu sadece onu koruma meselesidir. Sadece sağlık ve güvenlik endişelerini aklınızda tutmayı unutmayın, o zaman herkes kendi arka bahçenizdeki havuzda güneşin tadını çıkarabilecektir.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri