Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Yüzme Havuzu Nasıl Soğutulur?

Yüzme Havuzu Nasıl Soğutulur Yüzme Havuzu Nasıl Soğutulur

Dünya ısınıyor ve serinlemek giderek zorlaşıyor. Hele bir de yüzme havuzundayken tüm o sıcaktan 90 derece uzaktasınız! Havuz sahibi olarak ne yapmalısınız? Aslında yüzme havuzunuzu soğutmanın birkaç iyi yolu var.

1) Filtrenizi Gece Çalıştırın
En pratik olanı filtrenizi havanın daha soğuk olduğu gece çalıştırmaktır. Bu, suyun buharlaşmasına yardımcı olacak ve böylece sabahları havuzunuzu biraz daha ferahlatacaktır. Ancak bu, havuzunuzu büyük ölçüde soğutmaz. Ayrıca buharlaşma umulandan fazla su kaybına neden olabilir. Ve diğer bir alternatif olarak bir su soğutma sistemi kurmayacaksınız, yani başka basit çözüm alternatifleriniz var mı? Bakalım;

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 22

2) Havuzunuzu Buzla Soğutun
Tabii ki! Ama biraz daha sert bir önlem olduğu çok açık. Neredeyse esprili bir düşünce ama havuzunuzu buzla doldurabilirsiniz. Kulağa biraz tuhaf geldiğini biliyoruz. Fakat büyük miktarlarda buza iyi bir fiyata erişebiliyorsanız, neden olmasın?
İnternetteki diğer bazı bilgi siteleri havuzunuzu soğutmak için ne kadar buza ihtiyacınız olacağını, büyüklüğüne ve kaç dereceye bağlı olarak belirlemek için bir denklem sunmuşlar. Yaklaşık 40 metreküp bir havuzu 5 derece soğutabilmek için 5 metreküp buz gerekiyor. Oldukça fazla ama dediğimiz gibi buzunuz varsa neden olmasın?

3) Havuza Yakın Çevre Düzenlemesini Kaldırın
Havuzunuzda onu engelleyen çok sayıda ağaç veya bitki varsa, bu daha hızlı ısınmasına neden olabilir. Öte yandan havuzunuzu sıcak tutmaya çalışıyorsanız bu harika bir fikirdir. Havuzunuzu serin tutmak için havanın havuzunuzda hareket etmesi gerekir. Bu nedenle, yüzme havuzunuzun yüzeyinde rüzgarın esmesini engelleyebilecek tüm engelleri uzaklaştırıp kaldırmalısınız.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 23

4) Bir Ters Çevrim Isı Pompası Kurun
Yüzme havuzunuzu ısıtmaya gelince, kesinlikle bir ısı pompasına yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Havuz ısıtıcısı üreticilerine göre, "Isı pompaları, ısıtma veya soğutma döngülerini çalıştırarak belirli bir yüzme havuzu suyu sıcaklığını korumak için bir soğutucu kullanır." Bu, yüzme havuzunuzu gerçekten soğutmak için bazı ısı pompalarının tersine çevrilebileceği anlamına gelir.

5) Güneş Enerjinizi Kullanın
Hayır, bu bir yazım hatası değil. Eğer kurulu bir güneş enerjisi sisteminiz varsa, gece soğutma adı verilen bir taktiği kullanabilirsiniz. Geceleri veya hava sıcaklığının havuz suyu sıcaklığından daha soğuk olduğu herhangi bir zamanda güneş panellerinizden su akıtabilirsiniz. Aynı şekilde güneş panelleri ısıyı emmede harikadır, aynı zamanda onu dışarı atabilir. Böylece suyu içlerinden geçerken soğutur ve soğuk su havuzunuza geri döner.

havuz ekipmanlari ve havuz malzemeleri poolline 38

6) Bir Su Çeşmesi veya Su Fıskiyesi Kurun
Hareketli su durgun sudan daha soğuk kalır. Ayrıca suya hava eklemek suyun serin kalmasına da yardımcı olacaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu, dönüş jetlerinize basit bir çeşme takmaktır. Ayrıca bir şelale veya havuz kaydırağı kurmayı da düşünebilirsiniz. Bu bizim favori yöntemimizdir. Havuz fıskiye ve çeşmeleri sadece faydalı olmakla kalmaz. Aynı zamanda eğlencelidir! Ve çevre düzenlemesini sökmekten veya bir kamyon dolusu buz satın almaktan çok daha kolay bir çözümdür.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri