Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

48 Saat veya Daha Kısa Sürede Bulanık Havuz Suyu Nasıl Temizlenir?

Bulanık havuz suyuna 4 yaygın havuz sorunu neden olur: zayıf filtreleme, düşük klor seviyeleri, zayıf su kimyası veya sudaki döküntü veya yosun gibi kirleticiler. İşte bu yaygın sorunların nasıl çözüleceği ve bir arıtıcı veya topaklaştırıcı kullanarak bulanık bir havuzun nasıl hızlı bir şekilde temizleneceği hakkında adım adım bir kılavuz hazırladık.

Havuz Suyunun Bulanık Olmasının 4 Sebebi Nedir ve Nasıl Düzeltilir?

Kötü filtreleme, düşük klor seviyeleri, zayıf su kimyası ve dış kirleticiler bulanık suya neden olur. Bu sorunların her birini nasıl gidereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Kötü Filtreleme

Havuz suyunun bulanık olmasının ana nedeni filtre sorunlarıdır. Filtreniz düzgün çalışmıyorsa, bulanık havuz suyuna neden olan küçük kirleticileri çıkaramaz.

Çözüm: Düzenli temizlik, bakım ve çalışma süreleriyle havuzunuzun sirkülasyon sisteminin akmasını sağlayın. Aşağıdaki filtreleme sorunlarını kontrol edin:

Havuz filtrenizde tıkanıklık veya birikme var. Filtrenizi bir süredir temizlemediyseniz, filtre kumunuzu geri yıkamanın zamanı geldi. Kartuşlu bir havuz filtresi kullanıyorsanız kartuşları değiştirin veya kartuşu temizleyin.

Skimmer sepetiniz veya pompa sepetiniz artıklarla dolu. Skimmer veya pompa sepetinizdeki tüm yaprakları, dalları veya diğer kalıntıları çıkarın. Sirkülasyon sisteminizde sık sık kalıntı buluyorsanız, havuz sıyırıcı sorun giderme kılavuzumuza bakın.

Havuz filtre kumunun değiştirilmesi gerekiyor. Filtre ortamınız yıpranmış veya hasar görmüşse, bulanık suya neden olan kirletici maddeleri yakalayamaz. Bu yüzden her 5 yılda bir filtre kumunuzu değiştirin veya 2-3 yılda bir kartuş filtrelerinizi değiştirin.

Filtrenizi yeterince uzun çalıştırmıyorsunuz. Bulanık bir havuzu düzeltmek için, havuz suyunun tamamı günde en az bir kez filtre sisteminden geçmelidir. Filtre sisteminizi günde en az 8 ila 12 saat çalıştırmanız gerekir.

Havuz pompanızın veya filtrenizin değiştirilmesi gerekiyor. Yaşlandıkça, havuz filtre sisteminiz arızalanmaya başlayabilir ve büyük havuz ekipman parçalarını değiştirmeniz gerekebilir.

Bulanık Havuz Suyu

 1. Düşük Klor Seviyeleri

Suyunuzu sterilize etmek için yeterli klor olmadığında patojenler, bakteriler ve bulanık su oluşur. Havuzunuzda yaprak gibi çok sayıda kalıntı varsa klor seviyeleri düşebilir.

Ayrıca ter veya güneş kremi gibi bedensel kirleticiler varsa veya suyunuz güneşin UV ışınlarına maruz kalıyorsa ve klorunuz uygun şekilde stabilize edilmemişse bulanık havuz suyuna engel olamaz.

Çözüm: Serbest klor ve birleşik klor seviyelerinizi test edin. Klor seviyelerinizi yeniden dengelemek için şok ekleyin ve güneşe maruz kalan bir havuzu stabilize etmek için siyanürik asit ekleyin.

 Serbest klor seviyenizi test edin. "Serbest Klor", havuz suyunuzu sterilize etmek için mevcut olan klor miktarıdır. Bu seviyeler düşükse, suyunuzda çalışan yeterli klor yoktur. Serbest kloru test etmek için test şeritleri, sıvı test kiti kullanın veya yerel havuz malzemeleri mağazanıza bir numune alın. Bir klor veya tuzlu su havuzunuz varsa, serbest klorunuz ve birleşik klorunuz 1 ila 3 ppm (milyonda parça) arasında olmalıdır.

Kombine klor seviyenizi hesaplayın. Serbest klor seviyeleriniz toplam klor seviyelerinizden düşükse, kloraminlerle sonuçlanabilirsiniz. Kloraminler, tahriş edici ve hatta aşındırıcı olabilen klor temizleme işleminin yan ürünüdür. Kombine Klorunuz, Serbest Klor değeriniz ile Toplam Klor değeriniz arasındaki farktır. Kombine klorunuz 0,5 ppm'nin altında olmalıdır.

Kal-hipo şok ile havuzunuzu şok edin. Serbest klor seviyenizi hızla yükseltmek ve kloraminleri gidermek için havuzunuzu kalsiyum hipoklorit şokuyla şoklayın. Kalsiyum hipoklorit, havuz şokunuzdaki ana aktif bileşen olmalıdır (yaklaşık %60 ila 80). Havuz mevsiminde haftada bir kez havuzunuzu şoklamak, dezenfektan seviyenizi tazeler ve suyun bulanık olmasını önler. Şok kullanmak için daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, havuz şokunun nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Test edin ve gerekirse siyanürik asit ekleyin. Suyunuzda uygun siyanürik asit veya CYA seviyelerine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, güneşin UV ışınlarının klorunuzu çok hızlı parçalamasını önlemeye yardımcı olacaktır. CYA seviyeleriniz 30 ila 50 ppm arasında olmalıdır. Siyanürik asit seviyenizi nasıl dengeleyeceğinize dair kılavuzumuzu mutlaka okuyun.

Havuz Temizliği

 1. Zayıf Su Kimyası: Yüksek pH, Alkalinite ve Kalsiyum Sertlik Seviyeleri

Yüksek pH, Toplam Alkalinite ve Kalsiyum Sertliği, havuz yüzeylerinizde ve tesisatınızın içinde kireç oluşturabilir. Bu, havuz filtrasyonuna, bakteri üremesine ve bulanık suya yol açabilir. Ve zayıf su kimyası, klorunuzun iyi çalışmasını ve kirleticileri öldürmesini zorlaştırır.

Çözüm: pH, toplam alkalilik ve kalsiyum sertlik seviyelerinizi test edin ve dengeleyin.

Uygun havuz suyu kimyası seviyeleri şunlardır:

 • pH: 7.4 ila 7.6.
 • Alkalinite: Milyonda 100 parça (ppm) ila 150 ppm, 125 ppm idealdir.
 • Kalsiyum Sertliği: Vinil astarlı havuzlar için 175 ppm ila 225 ppm veya beton ve alçı havuzlar için 200 ppm ila 275 ppm.

Toplam Alkalinite (TA) seviyenizi test edin ve dengeleyin. Alkaliniteniz pH'ınızdaki dalgalanmaları önlemeye yardımcı olur, bu nedenle önce bu seviyeleri ayarlamak isteyeceksiniz. Yüksek alkalilik seviyeleri, bulanık suya neden olabilen pH ve kalsiyum kireçlenmesine neden olabilir. Alkalinite seviyenizi düşürmek için muriatik asit veya pH düşürücü kullanın. Alkalinite seviyenizi yükseltmek için alkalinite arttırıcı veya kabartma tozu kullanın.

pH seviyenizi test edin ve dengeleyin. Uygun olmayan pH seviyeleri, suyunuzdaki klorunuzu ve diğer kimyasalları etkileyebilir. Yüksek pH seviyeleri, kalsiyum birikmesine ve kireçlenmeye neden olabilir ve bu da havuz suyunun bulanık olmasına neden olur. Düşük pH seviyeleri, klorunuzun aşırı reaktif olmasına ve hızla tükenmesine neden olabilir. Bu, sanitize etmede daha az etkili olduğu ve kirleticilerin ve bulanık havuz suyunun birikmesine neden olduğu anlamına gelir. pH düşürücü ile pH seviyenizi düşürebilirsiniz. pH'ınızı bir pH yükseltici veya soda külü ile yükseltebilirsiniz. pH ve toplam alkalinitenizi dengelemek için daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, temel havuz suyu kimyası kılavuzumuza göz atın.

Kalsiyum Sertliği seviyelerinizi test edin ve dengeleyin. Yüksek kalsiyum sertliği seviyeleri, havuz tesisatınızda ve ekipmanlarınızda kalsiyum birikmesine ve kireçlenmesine neden olabilir. Bu, düzeltilmesi kolay olmayan bulutlu bir havuz suyu sorunu yaratır. Kalsiyum sertliği seviyeniz yüksekse yapabileceğiniz tek şey havuz suyunuzu seyreltmektir. Havuzunuzu kısmen boşaltın ve bir bahçe hortumu filtresinden taze su ile doldurun. Havuz suyunuzu seyreltmenin tüm su kimyası seviyenizi etkileyeceğini unutmayın, bu nedenle suyunuzu tekrar test etmeniz gerekecek. Daha fazla yardım için, kalsiyum sertlik seviyelerinizi nasıl dengeleyeceğinizle ilgili kılavuzumuza bakın.

 1. Enkaz veya Yosun Gibi Kirleticiler

Havuzunuzdaki kirleticiler, parçacıklar ve küçük kalıntılar bulanık suya neden olabilir. Bu özellikle bahar aylarında yaygındır. Erken evre alg büyümesi de bulutlu havuz suyuna neden olabilir.

Çözüm: Havuzunuzu temizleyerek ve şoklayarak algleri erken aşamalarında tedavi edin. Bir yağmur fırtınasından sonra veya havuzunuzda birikinti veya polen biriktiğinde suyunuzu test edin, dengeleyin ve temizleyin.

Algleri tedavi edin. Halihazırda görünür yosun büyümesi varsa, bulutlu havuz suyunuzu arıtmadan önce yosun probleminizden kurtulmanız gerekir. Ne yazık ki, yosun öldürücü sorunu çözmeyecektir. Bir tedavi değil, önleyici bir önlem olarak daha iyidir. Yosunları gidermek için havuzunuzu yağlamanız, fırçalamanız ve vakumlamanız gerekir. Atık ayarında vakumlayarak filtreyi baypas ettiğinizden emin olun. Ardından, havuzunuzu şok etmek isteyeceksiniz.

Bir fırtınadan sonra havuzunuzu test edin, dengeleyin ve temizleyin. Fırtınalar havuzunuza kir ve pislik getirebilir ve yağmur havuz suyunuzu seyreltebilir. Bu, klor seviyelerinizin düşebileceği ve bunun da bulanık suya yol açabileceğini bildiğimiz anlamına gelir. Bir yağmur fırtınasından sonra suyunuzu test edin ve dengeleyin ve gerektiğinde havuzu temizleyin, fırçalayın ve vakumlayın.

Bu yaygın sorunları çözdüyseniz ve bulanık havuz suyunu hızlı bir şekilde düzeltmek istiyorsanız, havuz arıtıcı veya havuz topaklaştırıcı (diğer adıyla havuz flok) kullanabilirsiniz. Ancak, altta yatan nedenleri düzeltmezseniz bulanık havuz suyunuz geri dönecektir. Bu nedenle filtre sisteminizin sorunsuz çalıştığından, klor seviyelerinizin doğru olduğundan, suyunuz dengelendiğinden ve yosun oluşumunu ortadan kaldırdığınızdan emin olun.

Havuz Temizliği

Havuz Arıtıcı Nasıl Kullanılır (Bulanık Suyu 48-72 Saatte Temizler)

Havuz arıtıcı, bulanık suyu temizlemek için havuz filtre sisteminizi kullanır. Bu, bulanık havuz suyunu temizlemenin en kolay yöntemidir. Ancak havuz filtre sisteminizin gücüne bağlı olarak birkaç gün sürer. Bir havuz arıtıcı, herhangi bir filtre türüyle çalışır ve daha hafif bulutlu su sorunlarıyla en iyi şekilde çalışır.

 1. Havuzunuzu Fırçalayın ve Vakumlayın

Ağır hizmet tipi bir skimmer ile büyük kalıntıları temizleyin. Duvarlarınızı sert bir havuz fırçasıyla iyice fırçalayın, ardından elle süpürün.

Otomatik havuz temizleyicisi kullanmayın. Daha ince döküntüleri düzgün bir şekilde emmez. Ardından havuzunuzu vakumlayın. Ancak bir yosun probleminiz olduğunu düşünüyorsanız, önce havuz yosunlarından nasıl kurtulacağınıza dair kılavuzumuza göz atmayı unutmayın.

 1. Suyunuzu Test Edin ve Dengeleyin

Test şeritleri veya sıvı test kiti ile suyunuzu test edin. Test şeritlerinin kullanımı daha kolay ve hızlıdır, ancak iyi bir sıvı test kitinden daha az hassastır. Veya yerel havuz mağazanıza bir su örneği alabilirsiniz. Ardından, suyunuz dengelenene kadar pH ve alkalinitenizi gerektiği gibi ayarlayın.

 1. Havuzunuzu Şok Edin

Bulanık havuz suyunuzdaki kirleticileri veya kloraminleri ortadan kaldırmak için havuzunuzu şoklayarak yüksek dozda klor ekleyin. Havuzunuzdaki bulanık su, havuz yosunu oluşumundan kaynaklanıyorsa, sahip olduğunuz yosun türüne bağlı olarak iki veya üç kez şoklamanız gerekir. Ve maksimum etkinlik için havuzunuzu her zaman alacakaranlıkta veya gece şoklayın.

Filtrenizi çalıştırın ve şokun gece boyunca veya en az 8 saat boyunca çözülmesine izin verin. Ardından suyunuzu tekrar test edin.

 1. Filtrenizi 7/24 Çalıştırın

Bulanık suyu temizlemeye yardımcı olmak için filtrenizi önümüzdeki birkaç gün boyunca sürekli olarak çalıştırmanız gerekecek. Ardından suyunuz temizlendiğinde normal filtre çalışma sürelerine dönebilirsiniz.

Sahip olduğunuz filtrenin türüne bağlı olarak havuzunuz daha hızlı temizlenir. Kartuş filtreniz varsa, biraz daha uzun sürecektir. Bir kum filtreniz varsa, en uzun bu tip filtrede temizleme işlemi sürer.

 1. Havuz Sirkülasyonunu Artırın

Havuzunuzun yüzeyinde bulunan skimmer'ınız havuzunuzun dibindeki enkaz veya bulanık suya ulaşamaz. Havuz suyunun tamamının filtrenizden geçmesine yardımcı olmak için havuzunuzun sirkülasyonunu artırabilirsiniz.

Dönüş jetlerinizi konumlandırın. Dönüş jet(ler)inizi 45° açıyla ve aynı yöne doğrultun. Bu, bulutlu suyu havuzun altından ana skimmer'ınızın filtre sisteminize alabileceği tepeye kadar çalkalamaya yardımcı olacaktır.

Alt giderlerinizi kullanın. Yeraltı havuzunuz varsa, alttaki ana giderin açık olduğundan ve havuzun tabanından filtre sisteminize su çektiğinden emin olun. Bu, filtrelemeyi hızlandıracak ve havuz suyunu daha hızlı temizleyecektir.

Vakumunuzu ters çevirin. Ana tahliyesi olmayan bir yer üstü havuzunuz varsa, manuel elektrikli süpürgenizi bağlayabilir ve alt ana tahliyeyi taklit etmek için havuzun alt kısmında ters çevirebilirsiniz.

 1. Havuz Suyu Arıtıcı Ekleyin

Havuz suyunuz dolaştıktan ve şokunuz dağıldıktan sonra sıra arıtıcınızı eklemeye geldi. Arıtıcı, küçük parçacıkları filtrenizin yakalayabileceği daha büyük parçacıklara bağlamaya yardımcı olur. Beden havuzunuz için doğru miktarı eklediğinizden emin olmak için üreticinin talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

İşte bir havuz arıtıcı için önerimiz:

Arıtıcı, hafif bulutlu havuz suyunu temizlemek için çalışır. Suyunuz temizlenene kadar filtreniz çalışırken gün aşırı ekleyin. Aşırı bulanık suyunuz varsa, bir havuz topaklaştırıcı kullanmanız gerekir.

Havuz Flokülantı Nasıl Kullanılır (Bulanık Suyu 24-48 Saatte Temizler)

Pool Floc olarak da bilinen havuz flokülantı, partiküllerin birlikte pıhtılaşmasına neden olarak havuzunuzun dibine çöken büyük kümeler oluşturur. Havuz temizleyicisinden çok daha hızlı ve daha güçlüdür, ancak çok daha fazla iş gerektirir ve çok fazla manuel vakumlama gerektirir.

Pıhtılaşmış parçacıklar filtreniz tarafından giderilemez, bu nedenle filtre ortamınızı atlarken suyu havuzdan vakumlayabilmeniz gerekir.

 1. pH'ınızı Dengeleyin

Test şeritleri veya sıvı test kiti ile suyunuzun pH seviyelerini test edin. Ardından, pH'ınızı pH yükseltici veya pH düşürücü ile gerektiği gibi ayarlayın.

 1. Suyunuza Havuz Flokülantı (Floc) Ekleyin

Havuz flokülantı, bulanık havuz suyuna neden olan kirleticileri bağlar. Bu büyük kümeler daha sonra havuzunuzun dibine batar. Boyut havuzunuz için doğru miktarda flok eklediğinizden emin olmak için üreticinin talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

 1. Suyunuzu Dolaştırın

Havuz suyunu filtre sisteminizle iki saat boyunca sirküle edin.

 1. Suyunuzu Dolaştırın

Havuz suyunu filtre sisteminizle iki saat boyunca sirküle edin. Çok yollu bir valfiniz varsa, filtrenizi atlamak için "devridaim" yapacak şekilde ayarlayın.

Havuz kimyasalını iki saat boyunca sirküle ettikten sonra, partiküllerin havuzun dibine yerleşmesini sağlamak için sonraki 8-12 saat boyunca filtre sistemini kapatın. Otomatik zamanlayıcınızın gecenin ortasında açılmadığından emin olun.

 1. Havuzunuzdaki Suyu Vakumlayın

Şimdi havuzun dibinde büyük bir bulut görmelisiniz. Bu, havuz topaklaştırıcısının suyu bulanıklaştıran tüm parçacıkları topladığı ve onları dibe batırdığı anlamına gelir. Ve bu, vakumlama zamanının geldiği anlamına gelir.

Suyunuzu filtreleme sisteminizden vakumlarsanız, geri dönüş jetlerinden hemen geri üfleyecektir. Bunun yerine, havuzunuzdaki suyu vakumlamalısınız.

Bunu filtrenizde çok yollu bir valf ile yapmak için, sadece Atık seçeneğine ayarlayın. Bu, siz süpürürken havuz suyunu geri yıkama portundan dışarı gönderecektir. Süpürme sırasında suyunuzu doldurmak için havuzunuzda bir bahçe hortumu bulundurun.

Çok yollu bir valfiniz yoksa filtrenizdeki tahliye deliğini açın ve süpürürken boşalmasına izin verin.

Vakumu havuzun dibinde yavaşça hareket ettirin, yoksa bulutlu suyu tekmelersiniz. Bunu birden çok kez yapmanız gerekebilir. Devam etmeden önce bulutun yeniden yerleşmesine izin verin.

 1. Suyunuzu Test Edin ve Dengeleyin

Havuzunuzdaki suyu çıkardığınız için su kimyanızı yeniden dengelemeniz gerekecek. Havuz suyunuzu test şeritleri veya sıvı test kiti kullanarak test edin ve Alkalinite ve pH'ınızı ayarlayın. Bu seviyeleri dengeledikten sonra klorunuzu ekleyin.

Artık havuzdan bulanık suyu çıkardığınıza göre, filtre sisteminizi normal şekilde çalıştırmaya başlayabilirsiniz (günde 8-12 saat veya suyunuzun filtrenizden en az bir kez geçmesi ne kadar sürerse sürsün).

Bulanık Havuz Suyu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulanık havuz suyunuz için daha fazla yardım mı arıyorsunuz? İşte bazı yaygın sorular ve cevaplar.

Bulanık Bir Havuzun Temizlenmesi Ne Kadar Sürer?

Suyunuzun ne kadar bulanık olduğuna bağlı olarak, suyunuzun temizlenmesi 2-3 gün sürebilir. Bir arıtıcı kullanıyorsanız, filtrenizi 7/24 çalıştırmanız, su kimyanızı dengede tutmanız ve berrak olana kadar her gün uygun miktarda su arıtıcı eklemeniz gerekir. Havuz flokülantı daha güçlüdür ve bulanık havuz suyunuzu 1-2 gün içinde temizleyebilir. Ancak pıhtılaşmış parçacıkların tümünü çıkarmak için manuel vakum kullanmanız gerekecektir.

Bulanık Havuz Suyunda Yüzmeli Misiniz?

Hayır, bulanık bir havuzda yüzmemelisiniz. Bulanık havuz suyu kirleticiler ve patojenlerle doludur. Ayrıca yüzücüler havuzun dibini göremediği için boğulma riski de artar.

Şoklamadan Sonra Havuzum Neden Bulutlu?

Kusursuz temiz ve dengeli bir havuza havuz şoku eklemek, geçici bulanıklığa bile neden olabilir. Bu yaygın bir durumdur ve filtreniz çalışırken zamanla dağılacaktır. Bu, daha ucuz bir şok kullanırsanız da olabilir. Kal-hipo şok kullandığınızdan emin olun ve uygun dozlar için talimatları okuyun.

Çok Fazla Klor Havuz Suyunu Bulanıklaştırır Mı?

Havuz şoku gibi yüksek dozda klor, kirleticileri öldürdüğü için geçici bulanıklığa neden olabilir. Yüksek pH, alkalilik ve kalsiyum sertliği seviyelerinin bulanık suya neden olma olasılığı daha yüksektir.

Yağmur Suyu Havuzumu Bulanıklaştırır Mı?

Yağmur fırtınaları genellikle bulutlu havuz suyuna neden olur. Kirleticileri havuz suyunuza yıkayabilir ve ilave yağmur suyu havuz suyunun kimyasını bozabilir ve klor seviyenizi düşürebilir.

Bulanık Bir Havuz Kendi Kendine Temizlenir Mi?

Filtre sisteminiz düzgün ve tutarlı çalışıyorsa, klor seviyeleriniz doğruysa, suyunuz dengeliyse ve yosun oluşumunu ortadan kaldırdıysanız, bulanık havuzunuz kendi kendine temizlenebilir. Aksi takdirde, bir havuz arıtıcı veya havuz topaklaştırıcı kullanmayı düşünün.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri