Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

4 Kolay Adımda Havuz Pompası Nasıl Doldurulur?

Havuz bakımının en büyük kısmı, işlerin sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Suyu dengelersiniz, dezenfektan eklersiniz, filtreyi temizlersiniz. Hepsi havuzunuzun bakımıyla ilgilidir. Ancak bazen iyi bir havuz bakımı, özellikle genellikle pahalı olabilecek havuz ekipmanlarında hasarın önlenmesi anlamına da gelir. Buna pompa dahildir. Özellikle pompa ilk dikkat edilmesi gereken havuz ekipmanıdır.

Sadece hasarlı bir pompanın tamiri veya değiştirilmesi pahalı olmakla kalmaz. Tamir edilene veya siz yenisini alana kadar havuzunuz esasen kapatılacaktır. Su, pompa olmadan dolaşamaz, yani filtreden geçemez, bu da ne kadar uzun süre su durgun kalırsa o kadar da kirleneceği anlamına gelir.

Bir pompanın düzgün çalışmasını engelleyen birçok şey olabilir. Neyse ki, bir havuz pompasının nasıl doldurulacağını bilerek, bunların birçoğundan kaçınılabilir.

Havuz Pompasını Nasıl Dolduracağını Neden Bilmeniz Gerekiyor?

Sahip olduğunuz neredeyse her havuz ekipmanı parçası, her zaman ıslanmaya veya su altında kalmaya dayanacak şekilde yapılmıştır. Genellikle, işlevinin bir parçası olduğu için suya yakın olacağı ve bu ıslak ortamda bozulmaması veya aşınmaması gerektiği anlamına gelir.

Ancak havuz pompası biraz farklıdır. Sadece içindeki su ile çalışmak içindir. Sadece ıslanıp zarar görmemesine dikkat etmek değil. Eğer ki kuruysa suyla dolu değilse zarar görecektir.

Havuz Pompası

Havuz Pompası Kuruduğunda Ne Olur?

Pompa, havuzunuzun dolaşım sisteminin kalbi gibidir ve su onun can damarıdır. Her zaman içinden su geçmelidir. Su geçmediği takdirde, pompanın motoru ısı oluşturan sürtünme oluşturmaya başlayacaktır. Bu, contanın aşırı ısınmasına ve erimesine neden olur.

Çok uzun süre susuz çalışırsa ve pompanın kendisi aşırı ısınırsa, ısı ona bağlı PVC borulara ve ayrıca tesisat sistemindeki diğer bileşenlere zarar verebilir.

Sonunda, pompanın kendisi de ısıya dayanamayacak ve muhtemelen tamir edilemeyecek şekilde kırılacaktır.

Sahip olduğunuz pompanın markasına ve tipine bağlı olarak, değiştirmek oldukça masraflı olabilir. Ayrıca, zarar bu kadar kolay önlenebilirken, bu kadar parayı gerçekten herhangi bir miktarda olsa harcamak acı verir.

Aşırı ısınma, erime contası, PVC hasarı, pompanın erken ölümü - bunların tümü, pompayı çalıştırarak önlenebilir.

Havuz Pompası ve Havuz Bakımı

Havuz Pompasının Doldurulması Nedir?

Bazen hava, siz onu davet etmek için hiçbir şey yapmadan havuz pompanıza girmeyi başarır. Örneğin, kışın dondurucu soğukların görüldüğü bir bölgede yaşıyorsanız, havuzunuzu kapatmadan önce tesisattaki suyu boşaltmak isteyeceksiniz. Bu, suyun borulara zarar verebilecek şekilde donmasını önleyecektir. Suyu sıhhi tesisat sisteminden boşalttığınızda, onu hava ile değiştirmiş olursunuz.

İlkbaharda havuzunuzu açma zamanı geldiğinde, pompayı sadece içinde hava varken çalıştırırsanız, tüm bu aşırı ısınma sorunlarıyla karşılaşırsınız. Sistemi tamamen açmadan önce pompanın içine ve içinden su akışını sağlamanız gerekir. Bunu da pompayı çalıştırarak yaparsınız.

Havuz Pompası Nasıl Doldurulur

Bu basit, anlaşılır bir süreçtir, ancak önemini hafife almamalısınız. Havuz pompanızı nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek ve gerektiğinde süreci asla atlamamak çok önemlidir.

  1. Devridaim İçin Çok Kapılı Valfi Çevirin

Bu, suyu filtre kafasına yönlendirecek ve ardından havuza geri dönecektir.

  1. Havuz Tapalarını Çıkarın

Pompaya akabilmek için suya ihtiyacınız olacak, bu nedenle herhangi bir ekipmanı çalıştırmadan önce sıyırıcı(lar)da veya dönüş jetlerinde olabilecek tüm tapaları çıkarın.

  1. Pompayı Suyla Doldurun

Pompanın kapağını çıkarın ve içini kontrol edin. Kuruysa, açmadan önce biraz su eklemeniz gerekir. Tüm tahliye tapalarının yerinde olduğundan emin olun, ardından pompa gövdesini önceden doldurmak için bir bahçe hortumu kullanın.

En az iki dakika boyunca suyun pompa gövdesine akmasına izin verin. Bu, sıyırıcıdan pompaya uzanan borulara bir miktar suyun sızmasına izin verecek ve böylece pompada emiş oluşturmak için yeterli su olacaktır.

  1. Pompayı Açın

Kapağı değiştirin ve pompayı açın. Biraz guruldayabilir ve sıçrayabilir ve biraz zaman alabilir, ancak sonunda pompa gövdesini su doldurduğunu görmelisiniz.

Gövde suyla dolduğunda, pompa doldurulur ve artık çalışmaya hazırsınız!

Pompa Doldurma Sorun Giderme

Pompanızın ne kadar süredir kuru kaldığına bağlı olarak, pompanın doldurulması için birkaç deneme gerekebilir.

Bazen, süreçten ne kadar geçerseniz geçin, pompa dolmaz. Bu olursa, devam ettirmek için birkaç başka taktik deneyebilirsiniz.

Pompaya Daha Fazla Su Ekleyin

Pompayı kapatın, kapağı çıkarın ve daha fazla su ekleyin. Sistemde, pompanın içine ve içinden hareket etmesini sağlamak için gerekli emiş gücünü oluşturmaya yetecek kadar su olmayabilir.

Önemli: Daha fazla su eklemeden önce pompayı kapatmanız zorunludur. Pompa çalışırken kapağın çıkarılması, pompanın düzgün çalışmasını sağlamak için yeterli emiş oluşumunu da engelleyecektir. Ek olarak, kapak olmadan, suyun bir kısmı pompadan sıçrayabilir ve ekleme amacını bozabilir.

Muhafazayı doldurduktan sonra kapağı değiştirin, pompayı tekrar açın ve muhafazanın (umarız) suyla dolmasını izleyin.

Bir Skimmer Aracılığıyla Su Ekleyin

Suyun doğrudan pompa gövdesine akmasına izin vermek yerine, hortumu havuzun deniz süpürücülerinden birine yerleştirin. Hava basitçe suyun sistem içinde hareket etmesini engelliyor olabilir. Ters yönden su eklemek işleri gevşetip hızlandırabilir.

Not: Bu yöntemi denerken önce pompayı kapatmanız gerekmez. Sonuçta, havuzunuz normalde böyle çalışmalıdır. Su sıyırıcılara girer ve pompaya doğru yol alır.

Sızıntıları Kontrol Edin

Birkaç denemeden sonra pompanız yine de hava almıyorsa, mahfazada bir sızıntı olabilir. Pompada çatlak veya başka hasar olup olmadığını kontrol edin. Yeni bir pompanın zamanı gelmiş olabilir.

Profesyonel Yarım Alın

Ne yaparsanız yapın çalışmasını sağlayamıyorsanız, mutlaka bir profesyonel havuz servisini aramayı düşünün. Elbette, bunu kendiniz yapmaktan daha pahalıya mal olacaktır. Ancak bu karar pompanın daha fazla hasar görmesini de önleyecektir. Pekcan Havuz teknik servisi havuz pompa sorunlarını uygun fiyatlar ile tespit etmek ve gidermek için 7/24 hizmet vermektedir.

Doldurma Zamanı!

Bu işlemi en sık havuzu açarken yapmanız gerekecek olsa da, açık sezonda da yapmanız gerekebilir.

Havuzunuzun su seviyesine dikkat edin. Herhangi bir nedenle çok düşerse veya sıyırıcıda bir tıkanıklık varsa ve bu sıyırıcıdan sisteme yeterince su girmiyorsa, pompayı kurutabilir ve kaçınmak istediğiniz tüm aşırı ısınma sorunlarına neden olabilir.

Bu gerçekleşse bile, havuz pompasını nasıl dolduracağınızı bilmek, onu çabucak tamir edebileceğiniz ve kısa sürede havuz keyfine geri dönebileceğiniz anlamına gelir.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri