Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Havuz Klorunun Çocuklara Zararı Var Mıdır?

Klor dünyanın harika bir dezenfektanıdır. Neredeyse bilinen tüm zararlı mikroorganizmaların sulardan temizliği için kullanılmaktadır. Şebeke sularından, pet şişe sulara ve elbette yüzme havuzlarının dezenfektesi için harika bir sihirli kimyasaldır. Fakat her kimyasalda olduğu gibi doğru kullanılmadığında klor insan sağlığına zarar verebilir. Özellikle bedenleri gelişim aşamasında olan daha narin çocuklara zarar verme potansiyeli vardır. Bu sebeple havuz klorunun çocuklara zarar vermemesi için uygun etiket şartlarında kullanıldığından emin olmanız gerekir. Peki havuz klorunu uygun şekilde kullanmazsanız ne olur? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Havuz klorunun çocuğunuzun sağlığına zarar vermesinin üç yolu;

Havuz klorunun, birçok havuz sahibi ve ebeveynin farkında olmadığı, çocukların sağlığı üzerinde uzun süreli olumsuz etkileri olabilir. Klor, havuz suyundaki kirleticileri yok ettiğinde zararlı dezenfeksiyon yan ürünleri ve kloraminler oluşturur. Bu dezenfeksiyon yan ürünleri, çocukların sağlığına zarar verebilir ve bazen onları yetişkinlerden çok daha uzun süre etkileyebilir.

  • Uygun şekilde kullanılmayan havuz kloru “tahriş edici dermatite” neden olur.

Havuz klorunun oluşturduğu dezenfeksiyon yan ürünleri cildin tahriş olmasına neden olur. Bu tahriş, kaşıntılı ve kuru cilt, kanlı ve yanan gözler, renksiz ve kuru saçlar ve genel rahatsızlık içerebilir.

  • Uygun şekilde kullanılmayan havuz kloru bebeklerde bronşiolit riskini artırır.

Bronşiolit, küçük çocuklarda ve bebeklerde sık görülen bir akciğer enfeksiyonudur. Akciğerin küçük hava yollarında (bronşiyoller) tıkanıklığa neden olur. Bronşiolite neredeyse her zaman bir virüs neden olur. European Respiratory Journal tarafından yapılan bir araştırma, iki yaşından önce klorlu havuzlarda yüzen çocukların bronşiolit riskinin arttığını gösteriyor.

Havuz Klorunun Cocuklara Zarari Var Midir

  • Uygun şekilde kullanılmayan havuz kloru kullanmayan havuzlarda bebeklik döneminde yüzen kişilerde artan alerjik duyarlılık ve astım riski vardır.

European Respiratory Journal'a göre, iki yaşın altında klorlu suda yüzen kişiler, havuz kloruna maruz kalmayanlara göre alerji ve astım geliştirmeye daha yatkındır. Dezenfeksiyon yan ürünleri ve kloraminler, solunum yollarını tahriş ederek ve hassaslaştırarak alerjilere ve astıma neden olur.

Yüksek havuz kloru, cilt tahrişine, bronşiolit riskinin artmasına ve yaşamları boyunca alerjik duyarlılığa ve astıma sahip olma şansının artmasına neden olarak çocuklarımıza yarardan çok zarar verebilir.

Ancak özellikle yüzme havuzlarında dezenfektan olarak klorun çok az iyi alternatifi vardır. Çocuklarımız için iyi dezenfekte edilmemiş bir havuz da aynı uygun şekilde klor kullanılmayan havuzlar kadar tehlikeli olabilir. Bu yüzden havuz klorunu uygun şekilde kullanıldığından emin olun. Emin olmadığınız durumlarda Pekcan Havuz teknik servisi gibi klor kullanımı konusunda uzman kişilerden destek almaktan çekinmeyin. Ve toksik durumların yaşanmaması için klorun doğru işletildiği bir havuz arıtma sistemi ile önleyici tedbirler alın.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri