Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Yüzme Havuzlarında Kum Filtrelerinin Önemi

Yüzme Havuzlarında Kum Filtrelerinin Önemi Yüzme Havuzlarında Kum Filtrelerinin Önemi

Yüzme havuzlarında, havuz suyunun kalitesi en önemli konudur. Havuzlarda su kalitesini belirleyen ilk ekipmanların başında gelen kum filtreleri, su kalitesini arttırır ve havuzda kullanılan kimyasal oranının azaltılmasını sağlar. Havuzlarda aktif bir şekilde çalışan kum filtreleri, belirli bir zaman sonunda verimliliğini ve etkisini kaybetmeye başlar. Bunun nedeni filtre içinde bulunan kumların yapısının bozulması, yüzeylerinin yuvarlaklaşması ve filtrasyon etkisinin azalmasıdır. Bazı havuzlarda ters yıkama işleminin yapılmaması, kum fitresinin etkisini azaltan diğer bir nedendir.

Kum filtreleri genellikle az ve nispeten kolay bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir kum filtresinin, en yüksek verimle çalışması için, tam bir filtreleme döngüsü gerekir. Ancak üç yıl geçtikten sonra filtrenin performansı düşmeye başlayacaktır. Bir kum filtresinde, kumun değiştirilme süresi en geç 5 yıl içerisinde olmalıdır. Aksi takdirde filtre işlevini yitirir. Kum filtreleri, havuzda oluşabilecek mikropları toplayarak yakalamaya çalışır. Havuz suyu kum filtresinden geçerken, yosun parçacıkları ve diğer döküntüler kumda sıkışır, böylece su filtrelenmiş ve temizlenmiş olarak tekrar çıkar. Eğer havuz suyunda uygun bir filtreleme olmazsa, su içerisinde meydana gelen tüm mikroplar ve partiküller, alglerin oluşmasına sebep olur. Bu da havuzda çirkin ve sağlıksız bir manzara yaratır. 

Yuzme Havuzlarinda Kum Filtrelerinin Onemi

Kum Değiştirme Neden Önemlidir?

Yüzme havuzlarında filtrasyon ve kimyasal işlem, işlevsel bir havuzun sağlıklı ve korunaklı olması için çok önemlidir. Bu yüzden filtre içerisindeki kumun zamanında değiştirilmesi gerekir. Eğer kum değiştirme işlemi gerekli zamanda yapılmazsa, havuz suyunu arıtmak için kullanılan kimyasalların hiçbiri yeterli etkiye sahip olmaz. Eğer filtredeki kumu değiştirmek için çok uzun süre beklenirse, yosunlar hızlı bir şekilde oluşmaya başlar. Ayrıca filtrede bulunan kum çok fazla aşınmışsa, filtreden geçen suyu etkili bir şekilde temizleyemez ve filtreleyemez. Bunun sonucunda da su, kumdan geçmek yerine, filtrenin kenarları boyunca hareket eder. Zayıf kum filtrasyonunun bir diğer olumsuz yanı da, aşırı derecede kimyasal kullanımına sebep olmasıdır. Bu pahalı olmakla birlikte, yüzücüler açısından da rahatsız edicidir.  Kumu düzenli olarak kontrol etmenin ve değiştirmenin bir başka nedeni de filtreyi korumaktır. Kum aşınmış ve topaklanmışsa, filtrenin içinde basınç oluşturur ve zamanla, potansiyel olarak zararlı seviyelere gelir. Bu yüzden kumun düzenli olarak değiştirilmesiyle filtre korunmalı ve en yüksek verimlilikte çalışması sağlanmalıdır.

Yüzme havuzu sahipleri için çok çeşitli filtreleme sistemi seçeneği vardır. Seçenekler arasından en doğru seçimle alınan bir kum filtresi, havuz bakımı için basit ve etkili bir çözüm sunacaktır. Bununla birlikte, kum filtresi havuzda tüm yüzücüler için sağlıklı ve herhangi bir tehlikenin bulunmadığı güvenli bir ortam oluşturacaktır.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri