Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00

Çocuklara Yüzmeyi Ne Zaman Öğretmek Gerekir?

İster çocuk olsun ister yetişkin, yüzmek hemen her insan için hem eğlenceli hem de sağlıklı bir aktivitedir. Pek çok insan için yüzmek küçük yaşta öğrenilen basit bir faaliyettir, ancak fobilerden kaynaklı olarak yüzmeyi öğrenemeyen ve bilmeyen insanların oranı da, yadsınamayacak kadar çoktur. Yetişkinlik döneminde korkuların aşılması ya da yeni bir şeylerin öğrenilmesi daha zordur. Bu yüzden yüzmek gibi bazı aktivitelerin çocuk yaşta öğrenilmesi oldukça önemlidir.

Çocuklarda hangi yaşta yüzme eğitimine başlanması gerektiği konusu oldukça tartışılan bir mevzudur. Bu konuda 4 yaş sonrasını uygun görenler olduğu gibi, daha erken yaşlarda başlanabileceğini savunanlar da vardır. Bu konuda tutum değiştiren kurumlardan biri Amerikan Pediatri Akademisi'dir. Akademi küçük çocukların yüzme derslerinden ne zaman faydalanması gerektiği konusundaki mevcut tutumunu değiştirmiştir. Önceden 4 yaşa kadar yüzme eğitimini önermeyen akademi, şimdi 1 ila 4 yaş arasındaki çocukların su ve yüzme eğitimi programlarına katılmalarının ve derslere kaydolmalarının mümkün olduğunu önermiştir. 4 yaşa kadar bir sınır çizilmesinin başlıca nedeni, küçük çocukların ve okul öncesi çocukların gelişimsel olarak öğrenmeye hazır olmadıkları düşüncesiydi. Ancak son zamanlarda bu algı değişti ve 4 yaşın altındaki tüm çocuklar, ebeveynlerinin isteğine bağlı olarak yüzme eğitimi alabilirler.

Genç yaşta yüzme eğitimi almak çok önemlidir ve oldukça faydalıdır. Erken yaşta alınan yüzme derslerinin bazı faydaları şunlardır:

  • Çocuk suyun tadını çıkarmayı öğrenir.
  • Ebeveynler su güvenliği hakkında bilgilenir.
  • Çocuk suda hayatta kalma becerilerini öğrenmeye başlar.

Ebeveynler çocuklara yüzme eğitimini kendileri verecekse, yüzme eğitiminin yanı sıra şişme ve plastik havuzlar dahil ev havuzunda çit oluşturmak ve CPR öğrenmek gibi güvenlik önlemlerine de dikkat etmelidirler. Ebeveynler çocuklarına yüzme eğitimi verirken bazı sıkıntılarla karşılaşabilirler. Örneğin eğitim aşamasında çocukta kulak ağrısı gibi şikayetlerle karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu tarz durumlarda çocukta yüzücü kulağı olarak adlandırılan rahatsızlık meydana gelmiş olabilir. Yüzücü kulağında enfeksiyon dış kulak kanalında bulunur (kulak zarı başından dışına doğru) ve kulakta kalan sudan kaynaklanır. Çocuklara yüzme eğitimi verilirken -özellikle ebeveynlerin- bu tarz rahatsızlıkların yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalı ve olası bir rahatsızlık karşısında bir uzmana başvurulması gerektiği mutlaka bilinmelidir.