Ana Sayfa

Kurumsal

Ürünler

Projeler

E-Katalog

Blog

İletişim

Havuz Blogu
English Türkçe
Tülay Aktaş Cad. No: 1/D Narlıdere, İzmir/TÜRKİYE
Pzt-Cum: 9:00 - 18:00 Cmt: 9:00 - 13:00
+90 (232) 238 43 33

Sitemizde Arayın

Engelli Bireyler İçin Yüzme Aktivitesi

Son yıllarda gelişen toplum bilinci ve insanlar üzerinde yaratılan farkındalıklar sayesinde, engelli bireyler birçok aktivite daha erişilebilir hale geldi. Bu aktiviteler arasında en fazla öne çıkan şüphesiz yüzmedir. Engelli insanlar genellikle geleneksel takım sporlarına katılmazlar, çünkü takım olarak hareket ettirilmeleri zor olabilir, ancak yüzmenin daha az engeli vardır. Bunun yanı sıra yüzme engellilerin daha bağımsız hissetmelerine yardımcı olması, fiziksel güçlerini ve dayanıklılıklarını arttırması gibi sebeplerden dolayı onlar için çok daha yararlı bir aktivitedir.
Engel seviyesi ya da yüzme seviyesi ne olursa olsun, tüm engelli bireyler sudan yararlanabilir. Bir yüzme havuzu, ortopedik ve mobil zorluklar, körlük, sağırlık ve bilişsel sakatlıklar dahil olmak üzere hemen hemen her türlü engelli tarafından kullanılabilir.

Yüzme ve su aktivitesinin faydaları
İyileştirilmiş dayanıklılık ve kas kütlesi: Serebral palsi, spina bifida veya kas distrofisi gibi engelli insanlar, katı veya gevşek "disket" kasları nedeniyle bu sorunlarıyla genellikle atletizm yardımıyla mücadele eder. Suda, kas ve uzuvların taşınması daha kolaydır. Su aktivitesinin kardiyo bileşeni olduğundan, katılımcılar kasları gerebilir ve dayanıklılıklarını artırabilir. Kilo vermesi veya kas kütlesi kazanması gereken kişiler, bu hedefleri yüzme yoluyla diğer sporlardan daha ulaşılabilir bulabilirler.

Duyusal konulara odaklanma azlığı: Görme engelli veya sağır bir kişi karada kontrolden çıkmış olabilir, çünkü etrafları garip sesler, yabancı yerler ya da aynı anda konuşan birçok kişi tarafından sarılabilir. Bir havuzda, bu duyusal konular azalır veya ortadan kalkar. Havuz sahipleri, işitme engelli yüzücülerini, önemli duyurulara karşı uyarmak için yanıp sönen ışıklar kullanabilir. Görme engelli yüzücüler özel derslere kaydolabilir veya havuzda gezinmelerine yardımcı olmak için oryantasyon terapisine girebilirler.

Artan özgüven ve bağımsızlık: Çoğu engelli insan hayatlarını pek çok şey yapamadıklarını söyleyerek geçiriyor. Suda yüzmek ya da suyun tadını çıkarmakta güçlük çeken birine yardımcı olmak, engelli bireylerin kendilerine olan güvenini arttırır. Suyun tadını çıkarmak veya iyi bir şekilde yüzmek, kişiye üstünlük sağladığı bir şey verir ve diğer alanlarda bağımsızlığı hayal etmeyi kolaylaştırır.

Havuzları Erişilebilir Yapmak
Havuzların engelli bireyler için erişilebilir hale gelmesi için merdiven yerine rampa gibi tekerlekli sandalye erişimine uygun giriş ve çıkışlar yapılmalıdır. İşitme engellileri önemli bilgilere karşı uyarmak için ışık ve görsel ipuçları kullanılmalıdır. Görme engelli bireyler için bir bölgenin ötesine geçtiklerini söylemek için hissedebilecekleri ipler veya dinleyebilecekleri sesler gibi dokunsal ipuçları verilmelidir. Gerektiğinde, otizmli bireyler için özel dersler veya sessiz zamanlar belirlenmelidir. Kognitif engelliler için yüzme talimatları dikte edici olmadan basitleştirilmelidir.


Havuz Ekipmanları, Sauna Malzemeleri, Hazır Süs Havuzları ve Bahçe Ekipmanlarında
Türkiye'nin En Güvenilir Markası Poolline

 

pekcan logo 2022Pekcan Havuz, başta yüzme havuzları yapımı olmak üzere tüm havuz türleri, keyif mekanları olarak kullanılan sıcak, soğuk, ıslak ve rahatlama mekan tasarım ve mühendisliği konusunda İzmir merkezli hizmet veren bir Türkiye'nin lider mühendislik firmasıdır. Pekcan Havuz, havuz yapımı, havuz bakımı, spa ve sauna yapımı, Türk hamamı yapımı konularında çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahiptir. Poolline markası, Pekcan Havuz'un on yıllar içinde çizimden, anahtar teslimine kadar yer aldığı binlerce proje ile havuz ekipmanları ve malzemeleri, süs havuzu ekipman ve malzemeleri, spa&wellness ekipman ve malzemeleri, peyzaj-bahçe ekipman ve malzemeleri hakkında edindiği yoğun bilgi ve tecrübesi ile ortaya çıkmış, Türkiye'nin en güvenilen havuz, süs havuzu, spawellness ve bahçe ekipman ve malzemeleri markasıdır. Sitemizde inceleyeceğiniz tüm Poolline ürünlerini yine Pekcan Havuz markası ve online havuz malzemeleri ve havuz ekipmanları satış sitesi olan www.havuzdayim.com sitesinden en uygun ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz.

Pekcan 1994den beri